Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Blachodachówka na skomplikowany dach

10 Grudnia 2013
Zwykle do krycia dachów o skomplikowanym kształcie poleca się dachówki ceramiczne lub cementowe. Równie dobrze jak one sprawdza się oryginalna blachodachówka modułowa Finnera.

Wybór rodzaju pokrycia w większości zależy od stopnia skomplikowania dachu. Krycie tych z wieloma załamaniami dużymi arkuszami blachodachówki przygotowanych na wymiar jest mało efektywne. Aby je dopasować do kształtu połaci, konieczne jest ich przycinanie.

W efekcie powstaje duża ilość zbędnych odpadów, które podwyższają koszt wykonania pokrycia dachu. Nie zawsze można je wykorzystać w innych miejscach, ponieważ przetłoczenia blachodachówek, nadające im kształt fali, nie są symetryczne. Nie da się więc przyciętego arkusza przestawić „do góry nogami". Dodatkowo blachodachówki w arkuszach o dużych wymiarach wymagają  odpowiedniego transportu i rozładunku, jak również przygotowania miejsca na placu budowy i zachowania szczególnej ostrożności podczas montażu.

Prosta ekonomia

Na dachach wielopołaciowych o licznych skosach, gdzie przecinają się połacie, sprawdzi się  oryginalna blachodachówka Finnera. Ma ona tę zaletę, że produkowana jest w modułach o stałych, niewielkich wymiarach 1190 x 705 mm, które są symetryczne. Dlatego podczas jej układania na dachach skomplikowanych, z wieloma załamaniami połaci nie powstaje dużo odpadów. Zwykle nie przekraczają one 5% zamówionej partii towaru.

Mniej błędów

Wraz z urozmaiceniem geometrii dachu przybywa kłopotów wykonawczych. Wybór blachodachówki Finnera pozwala uniknąć błędów związanych z niedokładnym pomiarem połaci już podczas jej zamawiania. Zupełnie wystarczy do tego znajomość całkowitej powierzchni dachu. Niepotrzebne są więc skomplikowane obliczenia.

Sam montaż tego materiału do krycia dachu jest  bardzo wygodny, co z pewnością docenią wykonawcy. Dzięki niewielkim wymiarom poszczególne moduły są łatwe w transporcie i pozwalają na ich precyzyjne ułożenie zaledwie przez dwie osoby. W porównaniu z dużymi arkuszami mniejsze jest ryzyko uszkodzenia modułu i porysowania jego powierzchni zarówno podczas przenoszenia na placu budowy, jak i podnoszenia na dach. Krycie dachu przebiega szybko i sprawnie. Dodatkowo blachodachówka modułowa Finnera sprzedawana jest w komplecie z niezbędnymi gotowymi akcesoriami dachowymi. Wśród nich są wszystkie niezbędne obróbki blacharskie, między innymi gąsiory, rynny koszowe i system rynnowy. W dowolnym momencie zakup można uzupełnić o dodatkowe arkusze i akcesoria, które są dostępne w magazynie ”od ręki”. Wszytkie te elementy idealnie do siebie pasują, co znacznie ogranicza ryzyko popełnienia przez dekarzy błędów.

Ograniczone cięcie

W Polsce najwięcej buduje się domów z poddaszem użytkowym.  Zwykle ich dachy  są urozmaicone lukarnami lub montuje się w nich okna połaciowe. Sprawia to, że liczba miejsc, w których pokrycie trzeba dopasować do szerokości i kształtu połaci rośnie, a wraz z nimi konieczność przycinania arkuszy blachy i ryzyko błędów wykonawczych. Przy zastosowaniu blachodachówki Finnera przycinanie na końcach połaci lub przy oknach dachowych jest ograniczone one do minimum.

Aby dopasować tę blachodachówkę do szerokości połaci, moduł wystarczy podłożyć pod ten wcześniej zamontowany o  taką liczbę fal, jaka jest potrzebna w konkretnym miejscu. Taki „większy” zakład nie jest widoczny i nie wpływa na estetykę całego dachu. Dodatkowo specjalnie ukształtowana przednia krawędź Finnery sprawia, że poszczególne moduły pasują do siebie idealnie i tworzą szczelne pokrycie. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane przez dekarzy.

Wykorzystanie tej zalety układania blachodachówki Finnera zdecydowanie ułatwia i przyspiesza montaż okien połaciowych zarówno podczas krycia dachu, jak i  wtedy, gdy jest on już gotowy. Małe moduły są tak podzielone przetłoczeniami, że nietrudno jest je ułożyć wokół okien połaciowych. Wystarczy kilka z nich po prostu zdemontować, a pozostałe przesunąć podkładając jeden pod drugi o tyle fal, ile potrzeba.

Jeśli jednak konieczne jest cięcie, dekarze muszą pamiętać, aby arkuszy blachodachówki nie przycinać narzędziami szybkotnącymi, na przykład szlifierkami kątowymi. Wirująca z dużą prędkością tarcza powoduje miejscowe przegrzanie blachodachówki, uszkodzenie jej struktury, a przez to naraża ją na korozję.

Więcej na www.ruukkidachy.pl



Galeria:





powrót


Odwiedzono: 3555 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 10 Grudnia 2013

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u