Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

ABC urządzania tarasu - co musisz wiedzieć?

21 Czerwca 2021
Nie musisz kończyć specjalistycznych studiów, żeby urządzić taras. Oczywiście pomoc ekspertów od planowania przestrzeni, architektów, projektantów wnętrz i architektów zieleni jest nieoceniona i niezbędna przy większych bądź nietypowych inwestycjach, jednak jeśli chcesz po prostu urządzić prosty taras, możesz zrobić to samodzielnie. No, może z pomocą ekipy budowlanej, która pomoże przyciąć i ułożyć deski, zamocować barierki, dach, zabezpieczyć wszystko przed deszczem i śniegiem, podpiąć elektrykę i elektronikę… Tak naprawdę możesz wykluczyć pomoc innych ludzi jedynie na etapie planowania. Tarasy to jednak spora inwestycja. Jak się jednak zabrać za budowę i urządzanie tarasu? O czym nie możesz zapomnieć?
 

Ochrona przed deszczem
Choć może się wydawać, że niezadaszony taras jest dobrym pomysłem - wszak będzie dużo lepiej nasłoneczniony, a w trakcie deszczu i tak nikt nie będzie chciał siedzieć na zewnątrz, to budowanie tarasu bez żadnego zadaszenia nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim wybierając meble na taki odkryty taras, musimy liczyć się z faktem, że będą one całkowicie odsłonięte na działanie deszczu, śniegu i słońca - przypominają specjaliści z salonu Dębowy Młyn - tarasy Poznań. Poza tym taras nie będzie się nadawał do użytku nie tylko w czasie deszczu, ale również po deszczu, kiedy wszystko będzie mokre i nieprzyjemne. 

Odpowiednie nasłonecznienie 
Choć dach będzie chronił nie tylko przed deszczem, ale również przed słońcem, nie możesz zapomnieć, że nie zawsze będzie to zaleta. Dlaczego? W upalne letnie dni, owszem, przyjemnie będzie usiąść w cieniu z książką czy do obiadu z rodziną, jednak wiosną i jesienią, kiedy temperatury nie są już tak wysokie, zaletą będzie możliwość posiedzenia w słońcu. Dodatkowo na całkowicie zacienionym tarasie będzie po prostu ciemno. Można rzecz jasna zainstalować sztuczne oświetlenie (przyda się wieczorami), jednak głupio byłoby używać go przez całą dobę. Dlatego też budując taras należy wziąć pod uwagę, czy będzie odpowiednio nasłoneczniony.

Oświetlenie 
Mimo wszystko poza naturalnym oświetleniem warto zainwestować też w oświetlenie sztuczne - przyda się wieczorami, zwłaszcza latem, kiedy pomimo późnej pory nadal jest stosunkowo ciepło i miło siedzi się na zewnątrz. Warto zadbać o mocne, centralne światło, które umożliwi choćby czytanie po zmroku, nie należy jednak poprzestać na jednej możliwości. Bo jeśli chcemy wypić piwo ze znajomymi, przyda nam się jakieś oświetlenie, ale nie jasne, drażniące oczy światło białej żarówki - warto więc pomyśleć o alternatywie w rodzaju żółtej (lub żółtawej) stłumionej lampy - o mniejszej mocy lub mocniejszej osłonie. 

Meble tarasowe 
Jakie meble powinny znaleźć się na tarasie? Na pewno przyda się stół i krzesła, jednak jego rodzaj i wielkość będą zależeć od kilku czynników. Do tego doniczki i półki na kwiatki - każdy taras jest ładniejszy, gdy jest skąpany w zieleni. Przede wszystkim wszystkie meble tarasowe powinny być przystosowane do użytku zewnętrznego, w innym wypadku po sezonie lub dwóch nie będą nadawać się do użytku. 

     
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 28952 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 21 Czerwca 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u