Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Domowa pływalnia - woda w basenie

8 Kwietnia 2015
Baseny prywatne to określenie dość niejednoznaczne. Zawierają się w nim zarówno niewielkie zbiorniki wodne wykonane z folii czy blachy, których koszt waha się w granicach kilkuset złotych, jak również budowle za kilkadziesiąt tysięcy. Taka rozpiętość cenowa obaliła przekonanie, że są one dostępne jedynie dla bogaczy. Wykorzystując współczesną technikę basenową, jej zróżnicowanie technologiczne jak i cenowe, w dzisiejszych czasach posiadaczem basenu może zostać praktycznie każdy, kto tylko ma na niego ochotę i przede wszystkim miejsce.
<< Przejdź do początku artykułu


Obieg i filtracja wody w basenie

Każdy basen powinien być wyposażony w system obiegu wody umożliwiający jej filtrację. Istnieją dwa podstawowe rozwiązania umożliwiające przepływ wody przez urządzenia filtrujące.

Pierwsze, polegające na umieszczeniu na ścianie basenu urządzenia zwanego skimmer (stąd nazwa basen skimmerowy), które umożliwia pobór wody zasysanej dalej przez pompę cyrkulacyjna i odprowadzanej do filtra, skąd z powrotem wtłaczana jest do basenu przez wlotowe dysze ścienne. Lustro wody w takich basenach znajduje się około 15 cm poniżej obrzeża.

Dla basenów z krawędzią przelewową charakterystyczne jest to, że poziom wody jest minimalnie wyższy od obrzeża, w związku z czym przelewa się ona przez krawędzie. Nadmiar wody trafia do rynien otaczających nieckę, skąd prowadzony jest do zbiornika przelewowego. Po przefiltrowaniu woda poprzez dysze denne jest wtłaczana z powrotem do basenu.

Koszt basenu z krawędziami przelewowymi jest niestety dużo większy niż basenu skimmerowego, zapewnia jednak lepszy obieg wody, a przede wszystkim przepiękne efekty wizualne.

Uzdatnianie wody

Prawdziwą przyjemność kąpieli może zapewnić tylko krystalicznie czysta woda. Dlatego tak ważne jest odpowiednie uzdatnianie i oczyszczanie wody w basenie, a także sprzątanie „niecki”.

Oczyszczanie wody z osadów i zanieczyszczeń związane jest bezpośrednio z systemem obiegu wody i zainstalowanymi w nim filtrami. Do wyboru są filtry papierowe, piankowe, piaskowe, żwirowe. Pomimo stosowania filtrów, czasami konieczne jest usuwanie większych zanieczyszczeń gromadzących się na dnie basenu. Aby uniknąć spuszczania wody z baseny, niezbędne jest posiadanie odkurzacza wodnego.

Uzdatnianie wody polega na dozowaniu środków chemicznych, które dezynfekują, utrzymują właściwy odczyn pH, zapobiegają mętnieniu wody i rozwijaniu się glonów. Środki takie dostępne są w postaci tabletek, granulatu lub płynu. Stan wody ocenić można za pomocą specjalnych testerów, wyznaczających zawartość wolnego chloru i wartość odczynu pH.

Dodatkowe akcesoria

Basen można dodatkowo wyposażyć w akcesoria, które co prawda nie są niezbędne, jednakże znacząco wpływają na jego charakter.

Przebywanie w wodzie uatrakcyjnią wszelkiego typu gejzery, kaskady, fontanny, grzyby wodne. Zastosowanie przeciwprądu ułatwi pływanie na długie dystanse nawet w niewielkim basenie. Możliwe jest także zainstalowanie urządzeń do hydromasażu czy biczów wodnych. Niewątpliwym uatrakcyjnieniem zabaw w basenie są wszelkiego rodzaju zjeżdżalnie, trampoliny. Tego typu akcesoria wymagają jednak miejscowego pogłębienia basenu.

Olbrzymie znaczenie ma także wizualne wykończenie basenu. Schody, urozmaicające kształt niecki, kolorowe folie czy wzorzyste mozaiki stanowiące jej wyłożenie, utwardzona plaża przybasenowa, Niepowtarzalne wrażenie może stworzyć też oświetlenie podwodne.

Prawda jest, że koszt takiego profesjonalnego basenu nie jest mały. Podnosi go wszelkie dodatkowe wyposażenie. Jednak koszt całej inwestycji można rozłożyć nawet na kilka lat. W takim wypadku podstawą jest wykonanie dobrego projektu, w którym uwzględniona będzie możliwość przyłączenia w przyszłości dodatkowych elementów.

>> Przejdź do początku artykułu

Fot. freeimages.com
Pomysł na dom
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3585 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 8 Kwietnia 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u