Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Domowa pływalnia

8 Kwietnia 2015
Baseny prywatne to określenie dość niejednoznaczne. Zawierają się w nim zarówno niewielkie zbiorniki wodne wykonane z folii czy blachy, których koszt waha się w granicach kilkuset złotych, jak również budowle za kilkadziesiąt tysięcy. Taka rozpiętość cenowa obaliła przekonanie, że są one dostępne jedynie dla bogaczy. Wykorzystując współczesną technikę basenową, jej zróżnicowanie technologiczne jak i cenowe, w dzisiejszych czasach posiadaczem basenu może zostać praktycznie każdy, kto tylko ma na niego ochotę i przede wszystkim miejsce.
Miejsce na basen

Pierwszą decyzją, jaką podejmuje się w trakcie wyboru basenu jest określenie czy będzie to basen kryty czy otwarty. Ma ona decydujący wpływ na dalsze funkcje basenu.

Ten pierwszy, umieszczony w budynku lub specjalnie zaprojektowanym pawilonie, zapewni możliwość całorocznego korzystania z wody. Teoretycznie budowę basenu krytego najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu, ale większość producentów i wykonawców takich inwestycji umożliwia w razie potrzeby, zmianę dotychczasowych funkcji pomieszczeń o innym przeznaczeniu (np. garaży czy piwnic) na halę basenową. Zawsze istnieje też możliwość dobudowania specjalnego pawilonu. Umieszczenie basenu w krytym pomieszczeniu wymaga stosowania urządzeń kontrolujących temperaturę i wilgotność powietrza w hali, a także ogrzewania wody.

Baseny otwarte ograniczają okres wodnego relaksu do letnich, ciepłych miesięcy, przy czym akurat w Polsce lato wcale nie gwarantuje temperatur umożliwiających kąpiele na wolnym powietrzu. Jednakże zastosowanie dodatkowych rozwiązań takich jak zadaszenia z płyt poliwęglanowych czy ogrzewania wody może przedłużyć sezon kąpielowy także na miesiące wiosenne i jesienne.

Elementy tworzące domową pływalnie

Niecka

Nieodzownym, najważniejszym elementem wszelkich pływalni jest niecka. Pod względem sposobu zabudowy rozróżnia się niecki naziemne lub stacjonarne, zagłębione w gruncie.

Niecki basenów naziemnych to bardzo lekkie i proste konstrukcje, umożliwiające szybki montaż. Istnieje kilka rodzajów tego typu basenów. Najprostsze są konstrukcje składane, nadmuchiwane samonośne czy wykonane z laminatów (np. z poliestru). Umożliwiają one demontaż konstrukcji basenu na okres zimowy czy przeniesienie go w inne miejsce.Gotowe niecki naziemne wykonuje się też z blachy stalowej lub aluminiowej, żywicy poliestrowej, czasami nawet z drewna. Ich konstrukcję nośną stanowią wsporniki rozmieszczone na ścianach basenu. Niecki tego typu wymagają uszczelnienia, dlatego wykładane są specjalną folią PCV. W przypadku instalowania niecki zagłębionej można już zdecydowanie mówić o budowie basenu. Konieczne jest tutaj wykonanie wykopu pod nieckę, wylanie betonowej płyty dennej.

Z tradycyjnym budownictwem związane są szczególnie baseny betonowe. Ta technologia, pomimo dużych kosztów i stosunkowo długiego czasu wykonania, posiada wciąż duże grono zwolenników. Baseny betonowe kojarzą się (słusznie) z dużą trwałością basenu. Niewątpliwe znaczenie ma także fakt, że tylko tradycyjne baseny betonowe umożliwiają zastosowanie wszelkiego typu rodzajów wykończenia, od folii po ceramiczną mozaikę basenową. Niecki basenów betonowych wylewa się w szalunku drewnianym lub traconym. Możliwe jest również wymurowanie ścian z pustaków betonowych.

Szybszym i prostszym sposobem jest zakup basenu gotowego lub wykonanego z elementów prefabrykowanych. Na betonowym dnie montuje się niecki wykonane z łączonych na miejscu paneli ze stali ocynkowanej lub aluminiowych, gotowych elementów PCV, płyt polipropylenowych czy wykonanych z żywic poliestrowych. Prawie wszystkie baseny (wyjątkiem są np. niecki z żywic poliestrowych) muszą być wyłożone odpowiednią folią.

Przykrycie basenów

Zarówno baseny kryte, jak i otwarte wymagają specjalnych przykryć. Zabezpieczają one wodę przed zanieczyszczeniami, opóźniają spadek jej temperatury, a także zapobiegają parowaniu wody. Stosować takie przykrycia warto też ze względu na bezpieczeństwo dzieci mieszkających w pobliżu basenu.

Pokrycia niecek wykonuje się z różnych materiałów (np. folii, pianki, siatki), które mogą być nawinięte na specjalne role - to jedno z prostszych rozwiązań. Solidniejszym rozwiązaniem jest stosowanie pokryw typu żaluzjowego lub segmentowego (często z wykorzystaniem napędu automatycznego).

Dużo większe korzyści zapewniają zadaszenia basenowe. Zapobiegają one stratom ciepła, wykorzystują energie słoneczną do podgrzania wody, dzięki czemu umożliwiają korzystanie z basenów ogrodowych nawet w chłodniejsze dni. Najczęściej wykonuje się je z płyt poliwęglanowych na konstrukcji z profili aluminiowych. Różnorodne kształty tego typu zadaszeń (ostrosłupy, połówki walca) tworzą formy, stanowiące ciekawe elementy architektury ogrodowej. Bardzo często konstrukcja takich mini-pawilonów budowana jest z przesuwanych segmentów, co umożliwia wysunięcie płyt poza obrąb basenu.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu
 
Fot. Arlan
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3842 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 8 Kwietnia 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u