Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak zadbać o wodę w basenie

9 Marca 2014
Korzystając z prywatnego basenu nie unikniemy problemów związanych z jego czyszczeniem. Każdy użytkownik chce cieszyć się czystą  i wolną od bakterii wodą, dlatego o basen należy prawidłowo zadbać. Opiszemy jak to zrobić, aby nasz budżet zbytnio nie ucierpiał.

Korzystając z prywatnego basenu nie unikniemy problemów związanych z jego czyszczeniem. Każdy użytkownik chce cieszyć się czystą i wolną od bakterii wodą, dlatego o basen należy prawidłowo zadbać. Opiszemy jak to zrobić, aby nasz budżet zbytnio nie ucierpiał.

Zabrudzenia widoczne gołym okiem, czyli między innymi te unoszące się na powierzchni wody, można usuwać ręcznie za pomocą teleskopowego kija zakończonego siatką z drobnymi oczkami. Gdy nie mamy czasu na taką zabawę możemy zainstalować tzw. skimmer, którego działanie opiera się na automatycznym zasysaniu wody przy powierzchni - wbudowany filtr wyłapuje wszystkie zanieczyszczenia. Jednak nie jest to idealne rozwiązanie. Niektóre drobinki jak np. piasek opadają na dno basenu, wówczas musimy skorzystać z innego urządzenia - odkurzacza basenowego. Za jego pomocą oczyścimy dno oraz ściany basenu. Całe szczęście obecnie znani producenci oferują zestawy, w składzie których znajdziemy te wszystkie urządzenia w przystępnych cenach.

Każdy posiadacz basenu z pewnościa zadał sobie pytanie: jak często wymieniać wodę? Otóż w basenach prywatnych powinno się znajdować około 3-5% świeżej wody każdego tygodnia. Dzięki temu rozcieńczymy sole wytworzone w procesie chlorowania i oksydacji. A dlaczego właściwie chlorujemy wodę? Zawiera ona znaczne ilości miedzi, żelaza i magnezu, które powodują jej zabarwienie i zmętnienie. Szokowe chlorowanie usuwa ten niekorzystny efekt. Chlor możemy nabyć w postaci tabletek, a następnie umieścić je w pływakch na chemię basenową. Jest to jednocześnie skuteczne i niedrogie rozwiązanie.

Mętna woda oraz powstawanie osadów może być spowodowane złym poziomem pH. W twardej wodzie występują zwiększone ilości magnezu i wapnia. W efekcie powstają wspomniane osady. Jak sobie z tym poradzić? Ustabilizować pH wody na odpowiednim poziomie - wiąże się to z zastosowaniem środków do obniżania lub podnoszenia pH (skala pH – ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych). pH wody możemy sprawdzić za pomocą tanich pasków lakmusowych lub wygodniejszych w użyciu testerów elektronicznych. Ceny tych ostatnich wahają się w granicach 70-80 zł. Pamiętajmy, że prawidłowe pH wody powinno oscylować na poziomie 7-7,4.

Autor: SLAVKO SLAVKOVIC
Baseny i artykuły basenowe

 
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3635 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Marca 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u