Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Być śledzonym przez telewizor

8 Stycznia 2013
Tytułowe słowa pamiętnego czeskiego serialu telewizyjnego z lat 80tych „Nikogo nie ma w domu!” to prehistoria. Dziś jesteśmy w stanie dokładnie obserwować każdy ruch wokół domu na dużym, kolorowym monitorze. Za pomocą dotknięcia ekranu IPada otwierać progi nawet wtedy, gdy jesteśmy na nartach w Alpach, a nasi goście pukają do drzwi domu w Zakopanem. Nie spuszczać oka z nowej opiekunki naszego dziecka, nawet jeśli jesteśmy w biurze. Nie wspominając o tym, że w każdej chwili możemy odbierać  telefon zamontowany w letnim domu, nawet jeśli aktualnie przebywamy z dala od niego, bo lato już dawno za nami.

Domofony bowiem to już nie tylko komunikacja. Obecnie domofon to część całego misternie skonstruowanego, wielopoziomowego systemu, który ma służyć wygodzie i bezpieczeństwu mieszkańców.

Współczesny domofon możemy na przykład zespolić z dowolną kontrolą dostępu, jaką są czytniki kart, klucze magnetyczne, zamki kodowe, czy też czytniki linii papilarnych. A wszystko po to, aby niepożądany gość nie przedostał się na naszą posesję. Tradycyjny klucz, dla tych, którzy wyjątkowo cenią sobie przysłowiowy „święty spokój”, odchodzi do lamusa.  

Systemy domofonowe i wideodomofonowe nie są bowiem ograniczone kablami i murami budynku w którym są instalowane, ale wychodzą znacznie dalej. Transmisja audio i wideo wkracza w świat technologii mobilnej. Jesteśmy w stanie nie tylko przesyłać fonię i wizję na smartfony czy tablety, ale też przesyłać podgląd z monitoringu naszego budynku. Możemy sterować urządzeniami zespolonymi z naszym systemem - zdalnie otwierać drzwi, rozbroić lub uzbroić alarm. Wszystko po to żeby czuć się bezpiecznie i komfortowo tak w domu, jak i poza nim.

Fakt, że muzyka podąża za właścicielem mieszkania uzbrojonym zaledwie w pilota, nikogo już nie zaskakuje. Może zadziwić fakt, że ściana pomiędzy kuchnią i salonem, na której jest umieszczony ogromny telewizor przesuwa się, podążając za telemaniakiem, w taki sposób, aby w zależności od tego, w którym pomieszczeniu się znajdujemy, móc oglądać swój ulubiony program. Chcielibyśmy aby kuchenka lub żelazko wyłączały się, gdy czujnik ruchu przestanie wykrywać naszą obecność w pomieszczeniu? Obecnie jest to możliwe.

Bardziej nas to zachęca czy przeraża? Przejdźmy zatem od ekscentryzmu do funkcjonalności. Czy jest nam bliski temat obawy przed złodziejem i zabierania po sezonie wartościowych rzeczy z domku na Mazurach? Czy mamy dość podbiegania do drzwi, w momencie, gdy dzwonek dzwoni niemalże bez przerwy, a my zagłębiamy się w przytulną sofę z książką, która czeka na nas od kilku tygodni? Dokładnie tak.  Wysokiej klasy systemy domofonowe pozwolą na kontrolowanie domu, nawet jeśli opuszczamy go na wiele tygodni, a integracja domofonu z IPhonem pozwoli na otwieranie drzwi z dowolnego miejsca nie tylko w budynku, ale i poza nim. Co więcej, dzięki możliwości integracji, za pomocą słuchawki domofonu zasłonimy rolety, gdy słońce podczas pasjonującej lektury zaczną razić nas w oczy.

Na rynku mamy wielu producentów domofonów i videofonów, jednakże zaledwie kilku wiodących. Są nimi SSS Siedle, Gira, Commax i BPT. Systemy liderów mogą być połączone z systemami inteligentnych domów takimi jak KNX, LCN czy systemami sterowania multimediami typu Crestron. Są to światowe standardy zarządzania i kontroli urządzeń, i budynków, które świadczą nie tylko o certyfikowanym poziomie bezpieczeństwa systemu, ale także o jego kompatybilności.

Okazuje się tym samym, że do zwiększenie IQ naszego budynku często wystarczy mniej, niż sądzimy. Nie musimy błądzić w plątaninie kabli, czy też nerwowo biegać po domu z kilkunastoma pilotami w momencie, gdy coś nas zaniepokoi. Wystarczy, że zwrócimy się do liderów rynku i poprosimy o rozwiązania skrojone na naszą miarę. Okaże się wtedy, że wiele rzeczy, o których sądziliśmy, że są poza naszym zasięgiem, możemy zaanektować we własnym domu. Same słuchawki bezprzewodowe to już nie tylko zwykły domofon, ale małe centrum sterowania budynkiem. Rozbudowane funkcje pozwalają wykorzystać je w roli pilota wielu funkcji, takich jak otwieranie bram, rolet, krat, ale też jako monitora podglądu kamer, czy interkomu.

Jeśli zastanawiamy się, który z systemów dostępnych na rynku można zintegrować z alarmem w naszym domu, podpowiemy coś, co zapewne wyda się zaskakujące po informacjach o wysoko rozumianej integralności. Nie należy tego próbować. Nawet jeśli znajdziemy firmę na rynku, która  takie rozwiązanie może wdrożyć w naszym domu, pamiętajmy, że niektóre rzeczy ze względu na poziom bezpieczeństwa powinny pozostać rozłączne. Domofon jest urządzeniem,  z którym ma się kontakt na zewnątrz, alarm natomiast jest misterną siatką rozpiętą głównie we wnętrzu budynku. Nie łączmy zatem tego, co powinno charakteryzować się odrębnością. Można łatwo „przedobrzyć”, doprowadzając do umożliwienia ingerencji w system alarmowy kogokolwiek z zewnątrz.  Pamiętajmy także o tym, że podpięcie alarmu do systemów integracyjnych sprawi, że straci swój certyfikat.

Zdarzają się wyjątki – np. linia Siedle Access nie dopuszcza do możliwości ingerencji kogokolwiek z zewnątrz w urządzenie, ponieważ przy jego montażu nie wyprowadza się na zewnątrz ani sieci, ani tzw. protokołu IP, dzięki czemu przed bramą czy furtką jest umieszczony jedynie zewnętrzny panel, bez dostępu do całego systemu.

Wzrastające oczekiwania klientów i postęp technologiczny wpłynęły także na sposób transmisji danych. Tradycyjne systemy analogowe są wypierane przez systemy cyfrowe, a wśród nich najnowszy, wspomniany system IP, który dodatkowo zabezpiecza przed zewnętrznymi czynnikami. Warto dodać, że systemy domofonowe mogą być połączone z telefonią analogową czy Voipową aby w prosty i tani sposób zlikwidować do niedawna największą barierę w transmisji jaką była ograniczona odległość. Technologia Voipowa bowiem to technika umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana "telefonią internetową". Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.

Największy stopień integralności oferuje Siedle, jednakże ze względu na bezpieczeństwo, odradza integrowanie wszystkich urządzeń.  Pożądanym rozwiązaniem jest podpięcie do systemu funkcji monitoringu i inteligentnego domu. Panele wewnętrzne proponowane przez firmę Siedle są na przykład w stanie przejąć funkcje systemu monitorującego. Siedle Scope można podłączyć do kilkunastu kamer, które swobodnie obserwujemy, dowolnie się przemieszczając. Dotyczy to jednocześnie korzystania z usług ochroniarzy, którzy nie muszą już być przykuci do jednego miejsca, w którym zamieszczono podgląd kamer. Najbardziej zaawansowany technologicznie system Scope nie jest tu wyjątkiem, ponieważ coraz więcej funkcji mogą przejmować IPady lub IPhone’y. Popularna do niedawna „elektroniczna niania” zastępowana jest przez pełny monitoring, dzięki któremu na ekranie naszego elektronicznego urządzenia możemy obserwować, czy nasze maleństwo nadal spokojnie śpi.

Poza najważniejszymi, funkcjonalnymi cechami urządzeń, liczy się także ich wygląd i jakość wykonania. W tym aspekcie celuje Siedle. Naturalne materiały, takie jak drewno, stal szlachetna, chrom sprawiają, że produkty tej marki przykuwają uwagę wyczulonych na punkcie estetyki klientów. Domofony  tej marki są wycinane laserowo, po czym ręcznie wykańczane, podczas gdy produkty konkurencji wykonywane są głównie z miękkiego, łatwiejszego w obróbce, a przy tym mniej trwałego aluminium.

Bogata kolorystyka produktów Siedle – pełna gama RAL i dodatkowa możliwość nadania im połysku lub matu sprawiają, że produkty te nie mają sobie równych. Podczas gdy większość marek na rynku oferuje gamę kilku kolorów, w Siedle pełna kolorystyka jest standardem dostępnym od ręki.


Śladem lidera podąża marka Gira, która także stara się, aby jej produkty spełniały wzrastające wymagania co do wyglądu domofonów. Dodatkowo w swej ofercie Gira ma także elementy związane z oświetleniem – gniazda i włączniki – dzięki czemu części montowanych wewnątrz domu urządzeń można nadać jednolity, estetyczny wygląd.


Sztandarowy produkt Giry nie jest jednakże wyposażony w system dupleks, w którym możliwe jest nadawanie i odbieranie informacji w obu kierunkach. To, co było standardem technologii analogowej, w przypadku cyfrowego połączenia okazuje się być wyjątkiem. Obustronne odsłuchiwanie i mówienie oferuje jedynie firma Siedle.
    
Zarówno Gira, jak i Siedle obecne wykorzystują  system KNX, który jest pierwszym na świecie i najbardziej technologicznie rozwiniętym standardem zarządzania i kontroli urządzeń, i budynków. Zdecydowanie wyróżnia to marki spośród konkurencji, ponieważ jest to swoisty certyfikat, dający nam pewność, że produkt zapewni nam oczekiwany poziom bezpieczeństwa.

Podczas, gdy większość producentów oferuje domofony podtynkowe i natynkowe, jedynie Siedle oferuje domofony wolnostojące. Coraz częściej powstają posesje, wokół których nie ma ogrodzenia, w którym można by było zamontować domofon lub ogrodzenie jest bardzo niskie, umowne. Dotyczy to głównie skupisk domów – enklaw – które mają wspólne ogrodzenie lub które są po prostu ogrodzonymi osiedlami, aby uniknąć niepotrzebnego dzielenia przestrzeni i aby dzieci mogły bawić się wspólnie na dużych trawnikach. W takich przypadkach rozwiązaniem jest ustawiony przy podjeździe słupek, który poza domofonem może być także wyposażony w skrzynkę na listy, dodatkową kontrolę dostępu typu czytnik karty lub czytnik linii papilarnych.


Trwałość domofonu, za który często musimy słono zapłacić jest bezapelacyjnie jednym z najważniejszych aspektów branych pod uwagę przy wyborze sprzętu. W przypadku Siedle zdarza się, iż klient po 20 latach od zakupu zgłasza się po części, które mają mu dopomóc w rozbudowie zamontowanego systemu, przy czym okazuje się, że przez cały okres użytkowania nie nastąpiła żadna usterka. Wielomiesięczne testy, którym poddawane są produkty tej marki sprawiają, że niestraszne są im nie tylko zmienne warunki atmosferyczne, ale także, jak to ma miejsce w przypadku wolnostojących słupków najechanie na nie samochodem.

 To, co podoba się także klientom to duży monitor, dzięki któremu możliwe jest obserwowanie osób znajdujących się na zewnątrz. Tutaj bezapelacyjnie prowadzi marka Commax, która wypuściła na rynek siedmiocalowe monitory, podczas gdy pozostałe marki oferują monitory o średnicy 3,5 cala. W przypadku domofonów jednakże możliwe jest przepięcie ich na duży pełny ekran.


Zanim wybierzemy system domofonowy, dobrze się zastanówmy, które z oferowanych funkcji są dla nas najważniejsze. Czy monitoring obejścia lub odbieranie telefonu, który zamontowaliśmy w sezonowym domku w górach są rzeczywiście naszym priorytetem? A może po prostu automatyczne wyłączanie żelazka, skoro już kilkakrotnie przypaliliśmy ulubioną koszulę? Wielu producentów zaoferuje nam skrojone na miarę rozwiązania, które w przyszłości będziemy mogli poszerzyć o kolejne. Warto mieć świadomość tych wszystkich fantastycznych możliwości, które do niedawna były na miarę filmu science fiction, a obecnie stają się codziennymi udogodnieniami.

www.technikadesign.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2717 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 8 Stycznia 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u