Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Co nam świat przesłania

17 Listopada 2011
Powyższy tytuł artykułu jest o tyle mylący, że będzie w nim mowa o urządzeniach służących do przesłaniania okien dachowych. A urządzenia te służą może nie tyle nawet do zasłaniania przed nami zaokiennego świata (czy choćby tylko nieboskłonu), co raczej do ochrony wnętrza naszych pomieszczeń przed niepożądanymi wpływami z zewnątrz. Wpływy te mogą być rozmaite, począwszy od zbyt silnej operacji słonecznej, poprzez wścibskie spojrzenia sąsiadów, aż po próby włamań. Dlatego też producenci oferują obecnie bardzo szeroki wybór akcesoriów służących do przesłaniania okien dachowych. Ich liczne odmiany zróżnicowane są nie tylko pod względem jakości, ceny czy estetyki, ale także i konkretnego przeznaczenia.

Przeciwko pogodzie i nieproszonym gościom
Akcesoria przeznaczone do przesłaniania okien dzielą się zasadniczo na zewnętrzne i wewnętrzne, zależnie od ich usytuowania. Zdecydowanie najpopularniejszym urządzeniem pierwszej z tych odmian jest roleta zewnętrzna, mocowana na ramie okna. Rolety tego rodzaju wykonane są z lameli, najczęściej aluminiowych, dostępnych na ogół w barwach optymalnie dostosowanych do stolarki okiennej. Lamele spajane są zwykle gumowymi łączami lub mocowane na elastycznej tkaninie nośnej. Poruszają się one po prowadnicach, a po zwinięciu chowają się w kasetach umieszczonych w górnej części okien. Przesłona tego rodzaju pozwala na uzyskanie całkowitego zaciemnienia pomieszczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku np. pracy na zmiany czy posiadania małych dzieci. Zapewnia również doskonałą ochronę przed hałasem i uszkodzeniami mechanicznymi szyby, a zwłaszcza przed wpływami atmosferycznymi, skutecznie chroniąc okno przed deszczem, gradem czy zamiecią (jak też przed wywoływanymi przez nie odgłosami). Kolejną zaleta rolet zewnętrznych jest możliwość wykorzystania ich w charakterze dodatkowego zabezpieczenia antywłamaniowego, co w przypadku okien dachowych – łatwiej dostępnych dla intruzów niż typowe okna pionowe – może mieć istotne znaczenie. Pewną wadą tego rozwiązania jest natomiast niemożność łagodnego stopniowania natężenia światła wpadającego do pomieszczenia, gdyż zasłanianie większej lub mniejszej części połaci okiennej jest w tym przypadku rozwiązaniem mało efektywnym, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu. W starszych modelach rolet problemem było też wietrzenie pomieszczeń, obecnie jednak większość dostępnych na rynku modeli umożliwia otwieranie okien i ustawianie ich połaci w dowolnej pozycji także przy zaciągniętej rolecie.

Przeciwko depresji
Mniej od rolety popularnym i ogólnie słabiej chroniącym wnętrze urządzeniem zewnętrznym jest markiza. Pochodzenie tej nazwy trudne jest już dziś do ustalenia (oprócz tego, że jest ona kalką z francuskiej nazwy tego elementu architektonicznego – marquise), jednak jej „arystokratyczny” charakter można uzasadnić dużo delikatniejszą i subtelniejszą budową niż w przypadku zwykłych rolet. Markizy zewnętrzne wykonane są z siatki – najczęściej jest to tkanina z włókien szklanych pokrytych PVC w wybranej przez użytkownika barwie. Warstwa takiej siatki w założeniu ma pochłaniać i odbijać promieniowanie słoneczne zanim dotrze ono do szyby. Dzięki temu markizy dość skutecznie redukują nagrzewanie się pomieszczeń, zapewniając przy tym podobną jak w przypadku rolet ochronę przed odgłosami padającego deszczu lub gradu. W przeciwieństwie do rolet, markizy nie stanowią jednak zabezpieczenia antywłamaniowego, słabiej też chronią przed hałasem i nie pozwalają na silniejsze zaciemnienie pomieszczeń. Bardzo istotną zaletą markiz jest natomiast fakt, że chroniąc przed słońcem, jednocześnie zapewniają one widoczność z wnętrza pomieszczenia, dzięki barwnej siatce sprawiając – zdaniem większości użytkowników – że jest ono dużo przyjemniejszym miejscem do odpoczynku w warunkach zmiennej aury, zwłaszcza w ponurych miesiącach jesiennych i zimowych.

Usytuowanie i rozmiar kaset, do których chowają się zwinięte rolety, mogą być pewnym problemem w przypadku budynków objętych ochroną konserwatorską, w których możliwości umieszczania tego rodzaju elementów na zewnątrz są ograniczone. Należy też pamiętać, że planując zaopatrzenie okien dachowych w rolety zewnętrzne, powinno uwzględniać się z tego powodu zachowanie odpowiedniej odległości (co najmniej 20 cm) w pionie pomiędzy oknami umieszczonymi jedno nad drugim. Nie ma natomiast takiej potrzeby w przypadku mocowanych do ościeżnic kaset, do których zwijane są markizy, gdyż mają one znacznie mniejsze gabaryty niż kasety dla rolet.

Przeciwko brzydocie
Dużo większy niż w przypadku urządzeń zewnętrznych jest wybór akcesoriów przesłaniających okna dachowe od wewnątrz. Do okien tego rodzaju – inaczej niż w przypadku okien pionowych – nie da się zastosować klasycznych zasłon czy firanek, dlatego też najpopularniejszym w nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeniach rozwiązaniem są obecnie nieco do nich podobne rolety wewnętrzne. Występują one w handlu w wielu rodzajach i odmianach. Klasyczne rolety tego typu wykonywane są najczęściej z impregnowanego, trwale barwionego poliestru, który ma wiele zalet praktycznych (nie strzępi się, nie mnie i jest łatwy do utrzymania w czystości), zarazem charakteryzując się niezłymi walorami estetycznymi. Rolety standardowe nawijane są na wałek sprężynowy na tej samej zasadzie co rolety zewnętrzne, z ta różnicą, że kaseta ma dużo mniejsze rozmiary (ze względu na lekkość oraz małą grubość użytego materiału) i mocowana jest na górnej krawędzi okna, od wewnątrz pomieszczenia. Rolety można zaciągać całkowicie lub częściowo, co w połączeniu z różną transparentnością materiału pozwala na regulowanie w pewnym zakresie stopnia doświetlenia wnętrza. Bardziej zbliżone pod względem właściwości użytkowych do rolet zewnętrznych są wewnętrzne rolety zaciemniające, w których jedną ze stron pokrywa się tkaniną odblaskową (najczęściej srebrną lub białą); umożliwia to w razie potrzeby całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Większymi walorami estetycznymi od zwijanych rolet wewnętrznych charakteryzują się rolety plisowane, które umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna dachowego, zarówno od dołu, jak i od góry, tworząc zarazem ciekawe kolorowe efekty świetlne. Dzięki składaniu się w dekoracyjne plisy, rolety takie nie wymagają zastosowania kaset, co sprawia że sprawiają wrażenie lżejszych od typowych rolet i lepiej nadają się do aranżacji pomieszczeń o charakterze tradycyjnym.

Oprócz typowych wewnętrznych rolet poliestrowych, ważna pozycję na rynku zajmują również rolety wykonane z bawełny. Cieszą się one szczególną popularnością wśród użytkowników doceniających ich walory ekologiczne oraz bardziej tradycyjny i subtelny wygląd, jak również specyficzne efekty świetlne uzyskiwane dzięki doborowi barw. Wadą tego rozwiązania są natomiast trudności konserwacyjne – o ile roletę poliestrową wystarczy po prostu przecierać co jakiś czas wilgotną gąbką ze środkiem myjącym, to usunięcie brudu z rolet bawełnianych wymaga niestety ich demontażu i najczęściej oddania do specjalistycznego czyszczenia.

Przeciwko wysuszaniu i wilgoci
Popularnym urządzeniem zastępującym przy oknach dachowych typowe firanki jest żaluzja wewnętrzna. Żaluzje tego typu składają się z lameli ułożonych wertykalnie lub horyzontalnie, obracanych o 180°. Lamele wykonywane są najczęściej z aluminium lub plastiku, w ramach mody na rozwiązania ekologiczne coraz częściej spotyka się jednak żaluzje drewniane lub z usztywnianych tkanin, które mimo wyższej ceny zapewniają dużo lepszy efekt estetyczny. Głównym zadaniem żaluzji jest regulowanie dopływu światła do wnętrza pomieszczenia, co osiąga się dzięki odchylaniu lameli o odpowiednie kąty, w zależności od stopnia nasłonecznienia. Stosowane są również niekiedy żaluzje z lamelami pokrytymi z jednej strony warstwą termoizolacyjną, co w zależności od jej obrócenia na zewnątrz lub do wewnątrz zapewnia, odpowiednio, dodatkowe docieplenie pomieszczenia w zimie lub lepszą ochronę przed skwarem podczas upalnego lata. Dzięki swoim walorom, żaluzje tego rodzaju nadają się zarówno do ochrony pomieszczeń przed nadmiernym wysuszaniem powietrza przez ostre słońce, jak i do lepszego osuszania pomieszczeń narażonych na wilgoć (jak kuchnie czy łazienki) dzięki możliwości szybkiego zwiększenia poziomu ich nasłonecznienia.

Przeciwko insektom
Specyficznym urządzeniem przesłaniającym, pod względem budowy zbliżonym nieco do markizy, jest moskitiera. Wykonana z siatki (najczęściej z włókna szklanego), mocowana jest nie bezpośrednio do okna, ale do krawędzi wnęki okiennej – tak by całkowicie zamykać dostęp do wnętrza pomieszczenia niezależnie od pozycji skrzydła okiennego. Podstawowym zadaniem moskitiery jest oczywiście ochrona domowników przed dokuczliwymi owadami. W polskich warunkach, a zwłaszcza na wyższych piętrach budynków położonych w miastach, nie jest to oczywiście kwestia aż tak kluczowa jak np. na malarycznych bagnach tropikalnych. Tym niemniej osoby zamieszkujące domy znajdujące się w pobliżu wilgotnych lasów czy stojących zbiorników wodnych z pewnością docenią praktyczność zastosowania moskitiery w oknach dachowych, zwłaszcza w okresach lęgowych komarów czy meszek.

Przeciwko wszelkiej niewygodzie
Praktycznie wszystkie wymienione powyżej akcesoria w podobnych formach stosowane są także do klasycznych otworów okiennych w ścianach. W przypadku okien dachowych sytuacja jest jednak o tyle inna, że siła grawitacji działa na te elementy wzdłuż wektora nie równoległego do płaszczyzny okna; innymi słowy, elementy zewnętrzne są dociskane własnych ciężarem do okna dachowego, zaś elementy wewnętrzne niejako od niego „odrywane”. Oprócz solidniejszego mocowania (przynajmniej w tym drugim przypadku), oznacza to na ogół konieczność sztucznego utrzymywania przesłon w przewidzianej przez projektanta odległości od tafli okiennej, najczęściej za pomocą bocznych listew czy prowadnic.
Większość renomowanych producentów okien dachowych oferuje różne rodzaje akcesoriów przesłaniających w pakiecie razem ze swoimi podstawowymi wyrobami. Dzięki temu, nawet jeśli klient nie potrafi od razu wybrać między np. markizą a wewnętrzną żaluzją, ale dojrzewa powoli do podjęcia decyzji w toku normalnego użytkowania okna, wybór jest w tej sytuacji stosunkowo prosty i nie wiąże się z większymi kosztami. W ofercie największych firm występuje cały szereg odpowiednich urządzeń dostosowanych do poszczególnych typów i rozmiarów standardowych okien, tak że przy ich zamawianiu wystarczy zwykle podać sprzedawcy dane umieszczone na tabliczce znamionowej okna. Ramy okienne są też z reguły od razu zaopatrzone w odpowiednie uchwyty i otwory umożliwiające stosunkowo łatwy montaż tych urządzeń nawet przez samego użytkownika. Większe problemy mogą mieć miejsce w przypadku okien o niestandardowych kształtach lub rozmiarach, produkowanych na indywidualne zamówienie, bądź oferowanych przez mało znane, „tanie” firmy. W tym przypadku konieczne bywa wykonanie akcesoriów przesłaniających według indywidualnego projektu, co bardzo podraża koszty i wydłuża czas realizacji. Na szczęście akurat w przypadku okien dachowych konieczność taka zdarza się stosunkowo rzadko, gdyż montowane są one na ogół w nowo powstających budynkach lub na adaptowanych strychach, wcześniej w takie okna w ogóle nie wyposażonych – w tej sytuacji zastosowanie okien o standardowych rozmiarach można przewidzieć już na etapie projektowania. Nieco gorsza sytuacja ma miejsce w przypadku budynków znajdujących się pod ochroną konserwatorską, w przypadku których kształty i rozmiary okien są na ogół z góry ściśle ustalone. Nawet jednak i wtedy łatwiej przeforsować zezwolenie na montaż standardowych okien dachowych niż podobnych okien czy drzwi balkonowych na elewacjach budynku – jeśli tylko wymiary tych pierwszych są jako tako zharmonizowane z proporcjami innych detali budynku, a kąt nachylenia dachu jest wystarczający by okna dachowe nie były widoczne (lub przynajmniej nie rzucały się zbytnio w oczy) z poziomu ulicy. Dzięki temu łatwiejszy i tańszy jest również oczywiście również wybór oraz montaż urządzeń służących do przesłaniania okien dachowych.

Różnica pomiędzy np. żaluzjami czy roletami przeznaczonymi do okien zwykłych i do okien dachowych polega m.in. również na sposobach sterowania ich ustawieniem. Ręczne sterowanie przy pomocy tradycyjnych uchwytów jest w przypadku okien dachowych kłopotliwe, gdyż zwisające ze skośnego lub tym bardziej poziomego stropu pręty czy sznurki z uchwytami nie wyglądają estetycznie, a przy tym mogą przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po pomieszczeniu. Z kolei usytuowanie mechanizmów ręcznego sterowania przy samych ramach okiennych może sprawiać trudności w tych częstych przypadkach, gdy w adaptowanym do celów mieszkalnych pomieszczeniu strychowym okna znajdują się wysoko nad podłogą. Dlatego też w ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają mechanizmy zdalnie sterowane – początkowo były to przede wszystkim naścienne przełączniki połączone z oknem podtynkowym przewodem sterowniczym, obecnie zaś najczęściej stosuje się sterowanie za pomocą pilota. Pomimo wyższej ceny niż w przypadku tradycyjnego sterowania ręcznego, rozwiązanie takie zdecydowanie góruje nad nim zarówno pod względem wygody, jak i estetyki. Zasilanie sterowania zdalnego odbywa się z sieci elektrycznej lub z baterii słonecznej; to drugie rozwiązanie jest wprawdzie droższe i czasami nieco kłopotliwe (zwłaszcza podczas śnieżnych zim, kiedy dni są ciemne i krótkie, a fotoogniwa bywają zasypywane), uniezależnia jednak użytkownika od przerw w dopływie prądu, nie mówiąc o widocznej w dłuższej perspektywie oszczędności energii.
 
Fot. VELUX
Artykuł opublikowany w nr 3-4/2011 [39-40] dwumiesięcznika Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4134 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Listopada 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u