Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Czas na drewno

16 Stycznia 2011
Budownictwo drewniane w Polsce przez lata kojarzone było przede wszystkim z domami z bali. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych zaczęły pojawiać się domy budowane w konstrukcji szkieletu drewnianego. Jednak ani jedne, ani drugie przez długi okres nie miały szans konkurowania z budownictwem murowanym – pokutowało przekonanie, że domy z drewna są niezbyt trwałe, zbudowane z materiału nieodpornego na ogień, dlatego też, pomimo zachwytów nad ich urodą (szczególnie tych wykonanych z bali czy muru pruskiego), wykorzystywane były przede wszystkimi jako sezonowe domy letniskowe.


Obecnie sytuacja ta uległa zdecydowanej zmianie – rozwój technologii drewnianych, a także propagowanie ich przez stowarzyszenia promujące produkty z drewna czy wydawnictwa budowlane, sprawiły, że budownictwo drewniane zaczęło cieszyć się coraz większą popularnością, a domy budowane z drewna stały się alternatywą dla domów murowanych.

Dlaczego dom z drewna?
Ogromną zaletą domów budowanych w technologiach drewnianych jest krótki czas budowy. Pomijając czas potrzebny na przygotowanie materiałów, stawianie domu już na placu budowy trwa od kilku dni (domy z elementów prefabrykowanych) do kilku miesięcy (domy budowane na placu budowy z elementów). Tak szybkie wykonanie domu możliwe jest m.in. dzięki temu, że łączenie drewnianych konstrukcji nie wymaga żadnych prac „mokrych” (poszczególne elementy konstrukcji łączone są np. za pomocą gwoździ, łączników, na pióro i wpust), dzięki czemu unika się przerw technologicznych, które są niezbędne w przypadku domów murowanych. Kolejną zaletą wynikającą ze stosowania technologii suchych jest to, że budynki z drewna można stawiać praktycznie przez cały rok – poza wylaniem betonowego fundamentu (co jest jedyną pracą mokrą wykonywaną w trakcie budowy), montaż pozostałych części konstrukcji może odbywać się nawet w zimie.
Mały ciężar domów drewnianych, a tym samym dużo mniejsze obciążenie wywierane przez takie domy na grunt (niż w przypadku domów murowanych), pozwala na ograniczenie wielkości fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest mniejszy. Niewielki – w porównaniu z materiałami wykorzystywanymi podczas murowania – ciężar elementów drewnianych obniża także koszty transportu materiałów na budowę, a także ułatwia wszelkie prace montażowe.
Domy drewniane zapewniają także łatwość modernizacji budynku – montaż lub naprawa instalacji, przenoszenie ścianek działowych czy nawet rozbudowa domu nie są związane z koniecznością kucia murów – demontaż czy dostawianie lekkich konstrukcji drewnianych to prace które można wykonać szybko i, co ważne w przypadku domów już zamieszkałych, czysto.

Odpowiednio izolowane domy drewniane (a trzeba zaznaczyć, że w większości przypadków ściany zewnętrzne domów drewnianych wypełnione są materiałem termoizolującym – wyjątkiem są domy budowane z bali litych grubości ponad 25 cm) doskonale chronią przed ucieczką ciepła z domu, zapewniając wysoką izolacyjność cieplną, a tym samym niskie koszty eksploatacyjne. Warto także wspomnieć, że ściany zewnętrzne domów wykonanych z drewna są cieńsze od murowanych, co wpływa na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku o ok. 10%.

Jakie drewno?
Gatunek i przygotowanie drewna są bardzo istotne, decydują o późniejszej trwałości domu. Użycie tańszego, ale źle przygotowanego materiału może spowodować znaczne szkody w gotowej konstrukcji.
Do budowy domów drewnianych używa się przede wszystkim drewna z sosny (w przypadku konstrukcji szkieletowych). Na domy z bali wykorzystuje się także świerk, jodłę i olchę. Drewno powinno być wysuszone do wilgotności nie większej niż 18%. Taką wartość można uzyskać poprzez wieloletnie sezonowanie drewna lub suszenie komorowe. Suszenie komorowe dodatkowo niszczy znajdujące się w drewnie zarodniki grzybów, owady, a także ich larwy.
Drewno, które nie zostało wysuszone, ma dużo mniejszą wytrzymałość na zginanie niż drewno suszone, co obniża nośność elementów konstrukcyjnych domu. Jest niestabilne, wysychając zmienia swoje wymiary, kurcząc się i skręcając. Jest także podatne na rozwój pleśni i grzybów. Wykorzystanie drewna o większej wilgotności może też doprowadzić do zawilgocenia warstwy termoizolującej (wełny mineralnej), co znacznie obniży jej właściwości izolujące.
Drewno używane do budowy domów szkieletowych powinno być czterostronnie strugane, o sfazowanych krawędziach. Przygotowany w ten sposób materiał jest nie tylko odporny na działanie owadów (na gładkiej powierzchni mniej żerują i nie znoszą jaj), czy ognia (płomienie ślizgają się po gładkiej powierzchni utrudniając zapłon), nie wymaga też impregnacji chemicznej.
Drewno wykorzystywane do budowy domów z bali powinno zostać zaimpregnowane środkami o właściwościach ognioochronnych i grzybobójczych. Najskuteczniejszą metodą impregnacji jest impregnacja ciśnieniowo-próżniowa, polegająca na wtłoczeniu (z siłą kilkunastu atmosfer – przy użyciu specjalnej pompy) w drewno odpowiedniego impregnatu.

Technologie
Decydując się na drewniany dom konieczne jest wybranie technologii, w jakiej zostanie postawiony. Możliwe jest wykonanie domu w konstrukcjach szkieletowych, w których drewno jest budulcem wykorzystywanym przede wszystkim do budowy szkieletu, natomiast pokrycie ścian może stanowić dowolny materiał – lub zbudować dom z bali. Ponieważ technologie te różnią się przede wszystkim ze względu na konstrukcję ścian zewnętrznych, w poniższym tekście przedstawimy właśnie to zagadnienie.

drewniane konstrukcje szkieletowe
Lekkie budownictwo szkieletowe reprezentowane jest w Polsce przede wszystkim przez tzw. kanadyjczyki. Są to domy, w których konstrukcję stanowi drewniany szkielet wykonany z belek o grubości 38 mm (ich szerokość jest uzależniona od przeznaczenia danego elementu). Poszczególne elementy konstrukcji łączone są za pomocą gwoździ. Przy wykonywaniu szkieletu należy uwzględnić miejsca, w których osadzone będą okna i drzwi. Przestrzeń szkieletu ścian zewnętrznych wypełniana jest materiałem termoizolującym (wełną mineralną). Od środka szkielet izolowany jest folią paroszczelną, hamującą przepływ pary wodnej z wnętrza domu. Wykończenie ścian wewnątrz domu stanowią najczęściej płyty kartonowo-gipsowe. Z zewnątrz szkielet obijany jest usztywniającymi wilgocioodpornymi płytami z OSB, pokrytymi folią wiatroizolacyjną. Na tak zabezpieczonym szkielecie układa się elewację – w „kanadyjczykach” może być wykonana praktycznie z każdego materiału, jaki używa się do wykańczania domów murowanych, a więc tynków, sidingu, desek, klinkieru itp.
Konstrukcję stropu tworzą belki drewniane lub prefabrykowane belki dwuetowe. Przestrzeń między nimi jest wypełniana wełną mineralną, która w tym przypadku pełni funkcję izolacji akustycznej. Belki obija się od dołu płytami kartonowo-gipsowymi (jako wykończenie sufitu), a od góry płytami OSB, które mogą stanowić podkład pod posadzkę.
Warte wspomnienia są także domy o konstrukcji szkieletowo – ryglowej. Jest to konstrukcja wykonana ze sztywno połączonych słupów, rygli i zastrzałów o przekroju 120x120, 140x140 mm lub 160x160 mm. Połączenia elementów konstrukcyjnych wykonuje się sposobem ciesielskim na czopy i gniazda. Tradycyjnie, konstrukcja taka wypełniana była murem ceglanym – tego typu rozwiązania są wszystkim doskonale znane pod nazwą „muru pruskiego”. Obecnie, ze względu na zwiększone wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej, konstrukcja szkieletowo-ryglowa jest wykańczana tak jak w przypadku „kanadyjczyków” – wypełniana materiałem termoizolacyjnym, np. wełną mineralną, od strony wewnętrznej izolowana folią paroszczelną i wykańczana płytami kartonowo-gipsowymi. Ze względu na dużą sztywność szkieletu nie jest konieczne dodatkowe usztywnianie go od strony zewnętrznej płytami OSB – płyty wykorzystuje się w przypadku, kiedy elewacja wymaga sztywnego poszycia (np. w przypadku tynków).

domy z bali
Konstrukcja domów z bali to tzw. konstrukcja wieńcowa. Ściany budowane są z układanych poziomo, jeden na drugim, drewnianych bali. Najczęściej łączone są one na pióro i wpust. Dodatkowo mogą być wzmacniane poprzez zbijanie tyblami, metalowymi kotwami lub gwoździami. W narożnikach bale łączone są na wręby.
Zewnętrzne ściany domów wykonanych w konstrukcji wieńcowej, w zależności od grubości użytych bali, mogą wymagać dodatkowego ocieplenia. Odpowiednią izolacyjność cieplną zapewniają jednorodne bale o grubości powyżej 23 cm. W przypadku użycia bali pełnych, ale cieńszych, konieczne jest ich docieplenie. Docieplenie domów z bali powinno mieć taki układ warstw jaki wykonuje się w domach szkieletowych: warstwę paroizolacji (chroniącą wełnę mineralną przed zawilgoceniem parą przedostającą się z wnętrza domu), warstwę termoizolacji, oraz przykrywająca ją od zewnątrz warstwę wiatroizolacji.
Materiały izolujące można zamocować z zewnętrznej strony ścian – jest to rozwiązanie korzystne dla konstrukcji budynku – drewniane ściany nośne są izolowane od bezpośredniego wpływu niszczących warunków atmosferycznych. Ze względu jednak na to, że izolacja taka zasłania piękną, charakterystyczną elewację z bali, częstszym rozwiązaniem jest wykonywanie ocieplenia po wewnętrznej stronie ściany.

fot.DREWLAND
Artykuł opublikowany w dwumiesięczniku Pomysł na dom.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2827 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Stycznia 2011

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u