Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dom Ekologicznie ogrzany

28 Listopada 2014
Nieustająco wzrastające ceny paliw grzewczych, ale także trend ekologiczny to główne przyczyny poszukiwania alternatywnych urządzeń do ogrzewania domów jednorodzinnych, zakładów pracy czy budynków użyteczności publicznej. Z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia, ze względu na właściwości energetyczne, a także wygodę użytkownika, korzystne i uzasadnione okazuje się wykorzystanie do celów grzewczych energii spalania biomasy.  Przed zakupem konkretnego urządzenia warto zastanowić się jednak czy zależy nam na modyfikacji już istniejącej instalacji np. na olej opałowy czy wyposażenie nowo wybudowanego domu w piec na pellet.

Ekologiczne formy grzewcze

Piece (kotły) stosowane są najczęściej przez właścicieli nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Stanowią one w danym przypadku główne źródło ciepła dla ogrzewania pomieszczeń.
Automatycznie rozpalane kotły na pellet wyznaczają nowe trendy w urządzeniach do spalania granulowanej biomasy w Polsce. W przypadku spalania granulatów paliwo jest podawane ze zbiornika o bardzo dużej pojemności za pomocą podajnika ślimakowego lub pneumatycznego i wsypywane do palnika.Zasyp tego zbiornika w zależności od zapotrzebowania na energię pozwoli na automatyczne działanie od 7 do 30 dni.

Moc dostosowana do projektu

Nie warto kupować kotła o mocy większej niż obliczona w projekcie domu, bo przez większą część sezonu grzewczego powinien pracować z mocą nominalną (mniejszą od maksymalnej). Dzięki temu zużycie pelletu będzie mniejsze i do atmosfery trafi mniej zanieczyszczeń powstających w procesie spalania.
W ofercie producentów pojawia się coraz więcej kotłów małej mocy – nawet kilku kilowatowych. Taka moc wystarczy do ogrzewania dobrze ocieplonego domu. Jeśli kocioł ma także podgrzewać wodę do mycia, jego moc powinna być większa (zwykle powyżej 20 kW).

Moc, kW Opis segmentu
<15 Domy jednorodzinne budowane obecnie i te o wyższych standardach energetycznych (pasywne i energooszczędne).
15 – 25 Domy starsze ocieplone i inne budynki o wyższych standardach energetycznych.
25 – 30 Starsze domy nieocieplone i inne o wyższych standardach energetycznych.

Piece nadmuchowe na pelletto automatyczne urządzenia pracujące w układzie efektywnej wymiany ciepła. W trakcie spalania paliwa nagrzewany jest wymiennik, a wentylator przetłaczając powietrze ogrzewa je. W ten sposób następuje szybka wymiana energii pomiędzy dostarczanym powietrzem, a gorącym wymiennikiem. Wtłoczenie gorącego powietrza do pomieszczenia daje odczuwalny efekt wzrostu temperatury. Temperatura powietrza na wylocie osiąga od 40 °C do 90 °C.

Nagrzewnice powietrza na pellet można wykorzystać do ogrzewania i wentylacji w istniejących budynkach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną, bez stosowania kanałów wywiewnych i rekuperatora ( jakie stosuje się w domach energooszczędnych). Ciepło oddawane jest wtedy poprzez czopuch rozprowadzający powietrze na boki lub przez kanały nawiewne. Natomiast nadmiar zużytego powietrza  usuwany jest przez kanały wentylacji grawitacyjnej dzięki nadciśnieniu. Do nagrzewnicy doprowadzamy powietrze w sposób mieszany, czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z powietrzem powracającym przez czerpnię wewnętrzną z ogrzanych pomieszczeń.

Dzięki mobilności urządzenia, z dnia na dzień można stworzyć autonomiczny system grzewczy pozwalający na znaczne obniżenie kosztów, nie tylko ze względu na sprawność i cenę paliwa ale również na fakt, iż nie potrzeba demontować obecnego systemu grzewczego i utrzymywać temperatury powyżej 0 °C w nieużywanych pomieszczeniach. Główną zaletą takiego systemu jest brak pośredniego czynnika jakim jest ciecz (woda), a tymsamym istnieje możliwość wyłączenia urządzenia bez obawy uszkodzenia instalacji w wyniku zamarznięcia.

ZALETY:
  • brak konieczności budowy kosztownego przyłącza gazowego,
  • brak konieczności budowania instalacji wodnej do centralnego ogrzewania w budynku czyli brak kosztownej instalacji, kotłowni, kaloryferów (w typowym budynku jednorodzinnym - to koszt około 25-50 000 zł),
  • uniezależnienie się od monopolistycznych dostawców paliwa, a także od stałej opłaty (w typowym domu jednorodzinnym koszt stałych opłat za gaz to teraz około 1440 zł rocznie),
  • dbałość o środowisko przez wykorzystanie energii odnawialnej,
  • do sterowania pracą nagrzewnicy może służyć termoregulator programowalny,
  • możliwość zdalnego sterowania pracą nagrzewnicy za pomocą aplikacji na smartfona.

WADY:
  • konieczność składowania worków z pelletem, choć z drugiej strony zasobnik może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb i zagospodarować nietypową, wolną przestrzeń.

Dostępne są różne typy nagrzewnic powietrza na pellet o różnym przepływie ogrzanego powietrza. Przy tak zróżnicowanej mocy urządzeń, mogą znaleźć one zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w budynkach o dużo większej kubaturze np.: biurach, biurowcach, budownictwie wielorodzinnym, magazynach, halach przemysłowych i sportowych, szklarniach oraz innych budynkach, gdzie potrzebne jest źródło szybko dostarczanego ciepła.

Nagrzewnica o mocy około 25 kW czyli urządzenie, które jest w stanie obsłużyć budynek energooszczędny o kubaturze około 720m³,  może być zainstalowana w każdym pomieszczeniu niemieszkalnym np.: kuchni, łazience, pralni, itp. Większe moce należy montować w przeznaczonych do tego celu kotłowniach. Ponadto do prawidłowej pracy nagrzewnica potrzebuje: czerpni powietrza, wyrzutni powietrza oraz komina o ø 150-250 mm.

Przy wyliczaniu kosztów eksploatacji nagrzewnicy powietrza na pellet należy pamiętać, że jeśli budynek posiada standard pasywnego i nie jest mu potrzebna aż taka ilość energii jak w typowym budynku, to nagrzewnice mogą pracować w trybie przerywanym, wykorzystując np.: 30% swojej mocy. Koszt ogrzewania nagrzewnicą powietrza na pellet typowego budynku 200 m³ w zimie to około 600 zł miesięcznie. W domu energooszczędnym z rekuperacją koszt ten będzie kilkukrotnie niższy.

Palniki: na pellet drzewny to alternatywa dla urządzeń olejowych lub węglowych stosowanych w domach jednorodzinnych czy niewielkich kotłowniach. Palniki najczęściej są doinstalowywane do istniejących kotłów, głównie olejowych. Dana propozycja skierowana jest do właścicieli budynków już istniejących, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania lub usprawnić starą instalację zasilaną kotłem na paliwo stałe.

Więcej przeczytasz na www.stelmet.comGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2629 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Listopada 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u