Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Energia zaklęta w ogrodzie

19 Listopada 2013
Stosować się do niej czy nie? Ma to sens, czy jest jeszcze jedną filozofią, którą można obalić analizując jej założenia? Wskazówek można szukać w mądrych książkach, ale i tak nie będziemy w stanie znaleźć wielu odpowiedzi, dopóki nie poczujemy Feng shui – bo o niej mowa – na własnej skórze.

Feng shui to starożytna filozofia, mająca swój początek w Chinach. Dotyczyła planowania przestrzeni miejskiej i wiejskiej tak, by harmonizowała ze środowiskiem naturalnym. Według jej założeń człowiek potrafi podporządkować sobie otoczenie w taki sposób, aby szczęście i energia chi nie opuszczały go zbyt szybko. Podstawowymi zasadami, panującymi w świecie wypełnionym Feng shui, są: obowiązkowa obecność pięciu żywiołów (drzewo, ogień, ziemia, metal i woda), planowanie przestrzeni oparte na siatce Bagua, harmonia zapewniona przez Yin i Yang. Zanim jednak chińska filozofia rozgości się w ogrodzie, warto pamiętać, że nie musi on być urządzony w stylu Dalekiego Wschodu. Dobór roślinności, czy sposób zagospodarowania terenu powinien oddawać w pierwszej kolejności nasz gust, a filozofię można potraktować jako słusznego doradcę w tej kwestii. – doradza Agnieszka Krasowska, ekspert firmy Bruk.

Yin i Yang
Yin i Yang, najprościej mówiąc, to nic innego niż pilnowanie, aby nie było w otoczeniu elementu dominującego. Jeśli zaplanujemy w ogrodzie sportowy trawnik i niewielką sadzawkę – to może być nasze Yin, a różnego rodzaju drzewa, czy płożące rośliny na skalniaku – Yang. Należy zadbać o ich jakość, wysokość i położenie. Zbyt wysokie drzewa wokół domu mogą powodować frustrację, a ogromny skalniak wywoływać lęki. Wszystko, czym się otaczamy, ma wpływ na nasz stan emocjonalny. Aby zapewnić sobie i naszej rodzinie spokojne i radosne życie powinniśmy zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy element, który funkcjonuje w naszej przestrzeni – począwszy od kamienia, leżącego na drodze do naszego domu, a skończywszy na odpowiednio dobranym miejscu na altanę lub taras.

Siatka Bagua i Pięć Żywiołów
Pojęcie siatki Bagua mówi o tym, że każda strona świata odpowiada różnym sferom życia. Po nałożeniu siatki na plan ogrodu – z pewnością uda się go zaprojektować tak, by odpowiadał filozofii Feng shui i zapewniał prawidłowy przepływ energii. Podobnie w przypadku występowania Pięciu Żywiołów. Prawidłowe ich rozmieszczenie gwarantuje harmonię.

Kamień
Bardzo ważnym elementem w starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu jest planowanie ciągów komunikacyjnych: Brukowane alejki powinny biec po delikatnym łuku, a otaczająca je roślinność powinna być skromna. Łuk bowiem powoduje, że energia chi nie ucieka z ogrodu, ale pozostaje w nim na dłużej. Podobnie ścieżka prowadząca od furtki do drzwi wejściowych. Nie może być prosta, ale kręta. Kamień w ogrodzie ma niezwykłą moc i siłę przetrwania, stąd upodobanie do kamiennych elementów w tej filozofii. To skalniaki, żwir wokół oczka wodnego lub kwiatów, a także materiał, z którego ułożymy ścieżki – bruk, płyty lub kamienne donice, które dodatkowo wzmacniają jego energię. - doradza Agnieszka Krasowska z firmy Bruk.

Feng shui nie jest filozofią łatwą i potrzeba czasu oraz wiedzy, aby zrozumieć jak prawidłowo ją interpretować i stosować w praktyce. Nie należy bowiem żądać, aby jej zastosowanie przyniosło od razu wymierne efekty. Efekty przyjdą same, jeśli tylko będziemy gotowi na zmiany, jakie proponują starożytni Chińczycy.

www.modernline.info.plGaleria:
powrót


Odwiedzono: 3468 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 19 Listopada 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u