Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Gotowi na odważne kolory?

16 Stycznia 2011
Intensywne kolory co roku pojawiają się w najmodniejszych zestawach barw farb wewnętrznych. Niewielu z nas jednak się na nie decyduje. Czy jesteśmy gotowi na odważne barwy w naszych domach?

Dobra kompozycja kolorystyczna odpowiada za harmonię nastroju wnętrza. Jednak czy „spójnie” oznacza tylko pastelowo lub pod kolor? Intensywne barwy, użyte na wybranych ścianach lub ich fragmentach, wyraziście dekorują wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono bardziej nowoczesne. Zabieg sprawdza się nawet w małych pomieszczeniach.
Co więcej, odważne barwy wybranych powierzchni „urządzają” i segregują wnętrze równie dobrze jak ażurowe ścianki działowe czy wysokie meble. Trik pomalowania na ciemno krótszych ścian w długim pokoju, sprawi że optycznie zmienimy jego geometrię i będzie się on wydawał bardziej kwadratowy. Podobnie połączenie ciemnej podłogi i ciemnego sufitu optycznie poszerzy i obniży pomieszczenie.

Jak oswoić intensywne barwy
 
Pierwszy krok – wyrazisty detal
Wzory w intensywnych barwach na tle jaśniejszych ścian to nadal modny zabieg w dekoracji wnętrz. Proste w wykonaniu są te geometryczne – kwadraty, prostokąty, koła – które można namalować samodzielnie, bez szablonu. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie kilku odcieni tego samego koloru. Wystarczy pomalować całą ścianę jednym kolorem, np. szarym, a na eksponowanej powierzchni wydzielić wzory, przy pomocy taśmy malarskiej i każdy z nich zamalować innym odcieniem szarości. Warto później powtórzyć kolor ścian w elementach wykończenia.
 
Drugi krok – energetyczna ściana
Kolejnym pomysłem na osiągnięcie efektu „dobrego designu” i wykorzystanie intensywnych barw jest pomalowanie na odważny kolor jednej wybranej ściany. Jest to zadziwiająco prosty i efektowny sposób na ożywienie lub szybkie odświeżenie wyglądu mieszkania. Sprawdza się on tym bardziej jeśli nasze M jest słabo nasłonecznione. W tym przypadku pomalowanie wybranej ściany np. na pomarańczowo lub w odcieniach czerwieni sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, a nasza ściana będzie działać trochę jak kaflowy piec. Zabieg spowoduje także optyczne przybliżenie ściany do centrum pomieszczenia. Jednoczesne pomalowanie sąsiednich powierzchni farbami w jasnych barwach zapewni, że wystrój wnętrza zachowa równowagę i będzie w nim dostatecznie dużo światła. Zastosowanie jednej ciemnej barwy na wszystkich ścianach
i zachowanie jasnego sufitu bardzo dobrze sprawdza się
w pomieszczeniach, w których chcemy osiągnąć atmosferę intymności i wyciszenia, np. w sypialni czy w domowym gabinecie.
 
Trzeci krok – kontrasty
Wykorzystanie dwóch intensywnych barw w pomieszczeniu wymaga większej wiedzy, ale daje też najbardziej wyraziste aranżacje. Najlepiej sprawdza się zestawienie dwóch mocnych kolorów – ciepłego i zimnego. Ogólna zasada mówi, że barwy ciepłe pobudzają, natomiast barwy zimne powodują wyciszenie. Dlatego też, musimy pamiętać aby nie stosować obu barw w równych proporcjach − zawsze jedna z nich musi być dominująca. Inspiracji możemy szukać w naturze lub na pokazach mody. Klasyczna elegancja zestawienia bieli i czerni wciąż wzbudza zachwyt i jest oryginalna, mimo iż znana od lat.

Czym malować?

Ciemne barwy wymagają dobrych jakościowo farb, w przeciwnym wypadku przyjdzie nam malować kilka razy, a koszt nowej aranżacji przez zakup kolejnych puszek farby wzrośnie. Dobrym przykładem produktu na soczyste i ciemne kolory jest farba Optiva 5 marki Tikkurila, której optymalna gęstość ułatwia malowanie wzorów oraz charakteryzuje się optymalną siłą krycia. Co więcej, do malowania w intensywnych barwach zalecane są produkty o matowym stopniu połysku. W przypadku Optiva 5, matowe wykończenie, jakie daje farba, pozwala ukryć niedoskonałości powierzchni ściany.

Użycie ciemnych lub intensywnych barw w pomieszczeniu może wzbudzać wątpliwości: czy wnętrze nie będzie zbyt przygnębiające lub ekstrawaganckie? Niesłusznie. Mocne kolory, chociaż wyjątkowo rzucają się w oczy, użyte w odpowiednich proporcjach stanowią oryginalną i nowoczesną aranżację.

www.tikkurila.pl



Galeria:



powrót


Odwiedzono: 3632 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Stycznia 2011

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u