Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Instalacja wody - co musisz o niej wiedzieć?

27 Listopada 2020
Instalacja wody użytkowej to nieodłączny element każdego domu. Na etapie budowy warto dokładnie przemyśleć sposób jej rozprowadzenia oraz zadbać o materiały wysokiej jakości, bo dzięki temu unikniemy nieraz bardzo wysokich kosztów naprawy instalacji w przyszłości. Poprawne jej wykonanie zapewni komfortowe korzystanie z ciepłej oraz zimnej wody użytkowej. 
 
 

Instalację można wykonać na dwa sposoby. W układzie trójnikowym - woda doprowadzona do budynku zostaje rozprowadzona poprzez układ rur, trójników oraz kolan do poszczególnych punktów czerpalnych woda. Drugim sposobem może być też wykonanie w tzw. systemie rozdzielaczowym. Każdy punkt czerpalny połączony jest rurą z wyjściem na rozdzielaczu. Taki sposób pozwala na odcięcie wybranego punktu czerpalnego bez konieczności zakręcania wody w całym domu.
 
Jakie rury wybrać?
 
W przeszłości do wody użytkowej stosowano głównie rury stalowe ocynkowane. Obecnie w zabudowie jednorodzinnej najcześciej stosuje się rury z tworzyw sztucznych. Do ich wytwarzania służą różne tworzywa - polipropylen (PP), odmiany polietylenu (PE lub PEX) oraz polibutylen (PB). Rury wykonane z wymienionych tworzyw nie korodują, są lekkie i nie występuje w nich wytrącanie się osadów na ściankach. Ich montaż jest szybki i łatwy.
 
Rury wielowarstwowe zbudowane są z trzech warstw - w środku znajduje się wkładka aluminiowa, a od wewnątrz i zewnątrz chronią ją warstwy polietylenu sieciowanego. Ich zaletą jest niska wydłużalność termiczna, wytrzymałość i giętkość.
 
- Polecamy, aby rury wielowarstwowe wybierać od renomowanych producentów - zaleca pracownik firmy Bolesta. - Te tanie mają nieraz naprawdę złą jakość.
 
Do wody użytkowej nadają się również rury miedziane. Są one odporne na temperaturę i korozję. Nie powstaje w nich osad i kamień. Dzięki bakteriostatyczny właściwościom miedzi, nie rozwijają się w nich bakterie. Jednak instalacja wykonana z miedzi jest zazwyczaj droższym rozwiązaniem.
 
Szczelność instalacji
 
Przed wykończeniem ścian i stropów, należy przeprowadzić próbę ciśnieniową. Ciśnienie podczas próby powinno być około 1,5 raza wyższe od przewidzianego podczas pracy (ciśnienia roboczego), jednak nieprzekraczające ciśnienia maksymalnego dla poszczególnych elementów instalacji.

Więcej na www.bolesta.pl 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 696 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Listopada 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u