Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Zwalczamy bakterię Legionella w instalacji wodnej.

3 Czerwca 2021
Zanim przejdziemy do pozbycia się tej groźnej bakterii, co nieco sie o niej dowiedzmy. Do spisu chorób zakaźnych, które wywołuje dołączyła po wydarzeniu w roku 1976. Podczas spotkania weteranów American Legion doszło do zachorowania ponad 200 osób i śmierci 34 z nich. Chorobą nie spowodowaną nazwano chorobą Legionistów ale też  stwierdzono, że jest ona  odpowiedzialna za grypopodobną epidemię w Pontiac nazwaną później gorączką Pontiac. Czym właściwie jest bakteria Legionella i jak uniknąć kontaktu z nią?
 

Legionella – co to za bakteria?
Legionella to rodzaj bakterii, do której należy między innymi gatunek Legionella pneumophila odpowiedzialny w większości przypadków za występowanie choroby legionistów (ciężki przebieg) czy gorączki Pontiac (przebieg lżejszy, grypopodobny). Są to choroby układu oddechowego, a do infekcji dochodzi poprzez wdychanie zainfekowanego powietrza. Idealnymi warunkami do rozwoju Legionelli są miejsca wilgotne, ze stojącą wodą lub gleba. Optymalna temperatura rozwoju bakterii to 35°C, a maksymalna, w której bakterie mogą przetrwać to 60°C. Takie wymagania środowiskowe czynią zbiorniki na wodę, przewody klimatyzacyjne, baseny, SPA i inne instalacje z wodą ciepłą miejscami, gdzie potencjalnie bardzo łatwo o namnażanie Legionelli. Zwłaszcza instalacje w domach czy mieszkaniach są newralgicznymi punktami, gdzie statystyczna osoba ma największe szanse na kontakt z bakterią. Najważniejszymi czynnikami zwiększającymi szanse na pojawienie się bakterii Legionella w wodzie są: instalacje z brakiem lub małą cyrkulacją wody (np. ślepe zaułki sieci wodnej), występowanie osadów wewnątrz rur, w których następuje wzmożone namnażanie się pałeczek bakterii i tym samym jest miejsce o ich najwyższym stężeniu. Również osad pokrywający armaturę łazienkową może być siedliskiem Legionelli - w przypadku, gdy znajduje się on np. na słuchawce prysznicowej ryzyko zainfekowania jest bardzo wysokie – woda pod prysznicem ma temperaturę w okolicach 38°C, w zamkniętej kabinie zaczyna ona parować, po czym tworzy się zawiesina w formie aerozolu. Jeżeli osad na armaturze był siedliskiem Legionelli szanse zainfekowania dróg oddechowych są wysokie.
 
Bakteria Legionella - objawy
Zakażenie bakterią Legionelli może przybierać dwie najczęstsze postacie. Pierwsza to gorączka Pontiac – przebieg choroby charakteryzuje się występowaniem ogólnego osłabienia organizmu, gorączki, bólu głowy i mięśni. Mogą się również pojawić zaburzenia układu pokarmowego w postaci nudności, biegunki i wymiotów. Choroba rozwija się od kilku godzin do 3 dni i samoistnie ustaje po kilku dniach. Drugą postacią zakażenia jest choroba legionistów, która przebiegiem przypomina zapalenie płuc. Pierwsze objawy to ból głowy i mięśni, po jakimś czasie pojawia się wysoka gorączka, a następnie objawy ze strony układu oddechowego. Polegają one na silnym, suchym kaszlu, który stopniowo przechodzi w kaszel wilgotny, ze śluzowatą wydzieliną, która z czasem może być zabarwiony krwią. Dodatkowo osoba zainfekowana często traci apetyt, doświadcza bólu w okolicy brzucha, towarzyszyć może jej senność, dreszcze, złe samopoczucie oraz zaburzenia w świadomości. Choroba może rozwijać się szybko i skutkować uszkodzeniem innych organów, jak nerki czy serce. Czas inkubacji wynosi od 2 do 10 dni, a sam przebieg choroby legionistów może trwać nawet kilka tygodni

Bakteria Legionella - zwalczanie
Czy wystarczy usunąć np. osad, w którym bakterie Legionella się znajdują, żeby uniknąć problemów? Niestety nie jest to wystarczające rozwiązanie. Jeżeli w instalacji wodnej zostały stworzone warunki sprzyjające rozwojowi Legionelli, to z dużym prawdopodobieństwem bakterie pojawią się tam ponownie. Rozwiązaniem problemu na stałe może być wyłącznie zmiana warunków panujących w instalacji wodnej. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne urządzenia, jakimi są rekuperatory wody ZYPHO. Korzyść z zastosowania takiego rozwiązania będzie dla domostwa podwójna – po pierwsze, rekuperator może zapewnić odzysk energii cieplnej ze zużytej już wody nawet w ilości 77%! To znacząco wpłynie na rachunki, ponieważ ciepło za które zapłaciliśmy, będzie mogło zostać wykorzystane ponownie. Po drugie, ZYPHO posiada certyfikat potwierdzający, że korzystając z niego do rekuperacji wody, Legionella nie rozwinie się w instalacji. Aby dać taką gwarancję system został stworzony z uwzględnieniem optymalnej temperatury dla rozwoju Legionelli czyli 35-40°C. Woda w instalacji jest utrzymywana w temperaturze nieprzekraczającej 25°C, co nie daje możliwości inkubacji bakterii. Woda jest podgrzewana szybko, np. w momencie brania prysznica, a po jego zakończeniu ciepło szybko jest oddawane. Takie warunki pracy zapewniają przez znaczną większość czasu temperaturę w instalacji poniżej 25°C, jej wzrost jest miejscowy i krótkotrwały, a co za tym idzie instalacja jest skutecznie chroniona przed występowaniem i namnażaniem Legionelli[3]. Aby trwale uniknąć zagrożenia wynikającego z kontaktu z pałeczkami Legionelli, warto rozważyć przyszłościowe i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, jakim są rekuperatory wody ZYPHO, które nie tylko da nam tę gwarancję, ale również umożliwi ponowne wykorzystanie ciepła i obniży rachunki.

Więcej informacji na temat ZYPHO znajdziecie na strone www. ecomax.pl
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 576 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Czerwca 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u