Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Mieszkaniowy rachunek powierniczy - co trzeba o nim wiedzieć?

10 Kwietnia 2020

Zakup nieruchomości jest poważną i dużą inwestycją – często największą w życiu. Nabywca decydując się na nią, chce mieć pewność, że fundusze przeznaczone na zakup mieszkania lub domu od dewelopera są właściwie chronione. Tą pewność ma zapewnić Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dn. 16 września 2011 r., nazywana ustawą deweloperską. Wprowadza ona m.in. pojęcie mieszkaniowego rachunku powierniczego. Czym on jest?


Czym jest mieszkaniowy rachunek powierniczy?

Mieszkaniowy rachunek powierniczy jest rachunkiem przeznaczonym dla deweloperów do obsługi realizowanego przedsięwzięcia. Służy on do gromadzenia środków pieniężnych, które pozyskiwane są od nabywców mieszkań lub domów budowanych przez deweloperów. Wpłaty na rachunek powierniczy dokonywane są zgodnie z harmonogramem całego przedsięwzięcia. Do założenia mieszkaniowego rachunku powierniczego zobowiązany jest każdy deweloper, który chce sprzedawać nieukończone jeszcze inwestycje. Podstawą prawną działania tego mechanizmu jest ustawa deweloperska z dnia 16.09.2011 roku.

Jak działa mieszkaniowy rachunek powierniczy?

Zasada działania mieszkaniowego rachunku powierniczego jest dość prosta. Kupujący nieruchomość wpłaca na niego pieniądze zgodnie z harmonogramem wpłat ustalonych w umowie zakupu. Pieniądze zgromadzone są na rachunku i nadal należą do nabywcy nieruchomości. Środki deweloperowi wypłacane są dopiero w momencie wywiązania się z umowy, czyli przekazania nieruchomości. Jeśli tak się nie dzieje, to kwota znajdująca się na mieszkaniowym rachunku powierniczym wraca do nabywcy nieruchomości. Stroną, która dba o prawidłowy przebieg transakcji oraz pełni rolę powiernika jest bank. Jego zadaniem jest dbać o to, aby umowa deweloperska była realizowana zgodnie z prawem, a kolejne etapy były oddawane w terminie i zgodnie ze sztuką budowlaną.

Otwarty czy zamknięty – rodzaje rachunku powierniczego

Ustawa deweloperska przewiduje dwa rodzaje mieszkaniowego rachunku powierniczego. Pierwszym typem jest rachunek zamknięty. To najbezpieczniejsza opcja dla nabywców nieruchomości. Środki gromadzone na zamkniętym mieszkaniowym rachunku powierniczym wypłacane są deweloperowi w momencie pełnego ukończenia inwestycji i przeniesienia własności. Do tej pory nie może on w żaden sposób dysponować środkami finansowymi.

Drugim typem mieszkaniowego rachunku powierniczego jest ten otwarty. Z niego pieniądze przekazywane są deweloperowi regularnie zgodnie z oddawaniem kolejnych etapów inwestycji. Oceny terminowości i rzetelności wykonania pilnuje doradca bankowy z uprawnieniami budowlanymi. W przypadku otwartego rachunku powierniczego może zostać zastosowana gwarancja ubezpieczeniowa lub bankowa. Chroni to nabywców przed utratą środków, jeśli deweloper ogłosi upadłość tuż przed ukończeniem budowy.

Korzyści z rachunku powierniczego

Mieszkaniowy rachunek powierniczy jest narzędziem przynoszącym korzyści i deweloperowi i nabywcy nieruchomości. Deweloper dzięki niemu zwiększa swoją wiarygodność na rynku, może sprzedawać inwestycje nie ukończone, posiada dostęp do historii wpłat nabywców. W wielu przypadkach może też korzystać z ułatwień proponowanych przez banki w zakresie realizacji procesów operacyjnych i rozliczeniowych. Nabywca dzięki rachunkowi zyskuje pewność, że wpłacone pieniądze są bezpieczne i w przypadku upadłości firmy deweloperskiej będzie można je odzyskać.

Opracowanie: ekspert portalu RynekPierwotny.pl


 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 201 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 10 Kwietnia 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u