Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Modne malowanie

17 Października 2013
Olbrzymi wybór produktów i technologii oferowanych przez producentów stwarza wiele możliwości wykańczania i ozdabiania ścian wewnętrznych, ale malowanie pozostaje wciąż najprostszym i najpopularniejszym ze sposobów. Zarówno ze względu na modę, jak i w związku z faktem, że nareszcie w sklepach dostępna jest olbrzymia ilość barwników czy farb o różnych strukturach, malowanie stało się istną zabawa aranżacyjną, umożliwiającą uzyskanie na ścianach nie tylko  wszystkich możliwych kolorów, ale również zróżnicowanych faktur.

Oferta produktów malarskich to obecnie całkowity „zawrót głowy”. Większość z dostępnych materiałów ma niewiele wspólnego z tradycyjnym malowaniem. Farby strukturalne, transparentne, specjalne narzędzia pomagające w tworzeniu wzorów czy faktur kojarzą się bardziej z pracownią artystyczną niż z warsztatem malarza pokojowego. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie (właśnie takich) artystycznych wnętrz o indywidualnym charakterze.

Tylko kolor

O tradycyjnym malowaniu można mówić w przypadku używania farb dyspersyjnych (czyli po prostu tzw. emulsyjnych). Na powierzchni ściany tworzą one gładką powłokę ochronno-dekoracyjną. Zdobią przede wszystkim kolorem. Jest to możliwe, ponieważ obok tak dawniej popularnych i w zasadzie jedynie dostępnych farb białych, obecnie producenci postawili na produkty kolorowe. W sprzedaży dostępne są farby w gotowych kolorach, żądany kolor można również uzyskać poprzez samodzielne dodanie do białej farby odpowiedniego pigmentu lub korzystając z komputerowego systemu kolorowania w punkcie sprzedaży.
Ta ostatnia propozycja pozwala na wybranie barwy z tysiąca odcieni. Wybór ułatwiają karty kolorów, udostępnione przez producentów. Każda z barw oznaczona jest odpowiednim numerem (symbolem), któremu przypisana jest ścisła receptura komputerowego dozowania odpowiedniej ilości barwnika. Dzięki temu nawet po dłuższym czasie można dokupić identyczny odcień farby. Przy samodzielnym „kolorowaniu” pigmentem w zasadzie pewne jest, że jeśli zabraknie farby, nie ma szans na uzyskanie takiego samego koloru w „drugiej partii”.

Gdy kolor to za mało

Używając kolorowych farb emulsyjnych, uzyskuje się powierzchnię gładką – dla odważnych dekoratorów wnętrz to za mało. Specjalne techniki malowania, umożliwiające uzyskanie różnokolorowych wzorów, specyficznych faktur, imitacji naturalnych powłok takich jak drewno, marmur, kamień, znane są już od bardzo odległych czasów. Współcześni producenci postarali się o unowocześnienie produktów służących do ich wykonania. W sprzedaży dostępna jest bardzo szeroka oferta specjalistycznych farb, mas czy narzędzi potrzebnych do uzyskania nietypowego wyglądu ścian.

Ozdabianie z szablonem

Bardzo prostą metodą dekorowania ścian jest pokrywanie ich szlaczkami czy pojedynczymi wzorami nanoszonymi za pomocą szablonu. Odpowiedni szablon można wykonać samodzielnie (wycinając żądany kształt z kartonu) lub po prostu kupić (bardzo szeroka oferta gotowych szablonów dostępna jest np. w marketach budowlanych). Najprościej jest wypełniać szablon farbą (niezbyt rozrzedzoną, aby nie wyciekała poza jego krawędzie). Dużo ciekawsze efekty da jednak wypełnienie szablonu specjalną masą, która pozwala na uzyskanie efektów przestrzennych (np. relief Fox Dekorator). Wykorzystując taka masę można utworzyć dekoracyjne, małe płaskorzeźby. Dostępne w sprzedaży są również gotowe dekory gipsowe.

Przecieranie

Malowanie ścian techniką przecierania to jeden ze starszych sposobów ich dekorowania. Po chwilowym okresie zapomnienia, powrócił on do łask dekoratorów oraz użytkowników wnętrz. Do wykonania przecierki nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi, wystarczą zwykła gąbka, szmata czy nawet papier. Na pomalowaną kolorem podkładowym, suchą ścianę należy fragmentami nanosić drugą warstwę farby innego koloru. Następnie wierzchnią warstwę przeciera się, zanim zdąży wyschnąć. Technik ścierania farby, jak również wykorzystywanych w nich narzędzi jest bardzo dużo, w zasadzie zależą one od pomysłowości wykonawcy. Ściągać farbę można namoczoną gąbką, zwiniętą, mokrą szmatą, pędzlem wałkiem do tapet. Można usuwać ją lekkimi muśnięciami, wykonując ruchy koliste lub ściągając ją zdecydowanymi ruchami w jednym kierunku.
Specyficzny wzór można również uzyskać nie poprzez ścieranie, ale nanosząc wierzchnią warstwę farby za pomocą zwiniętej szmaty, pomiętego papieru, gąbki czy pędzla, np. uderzając o ścianę zamoczonym w farbie narzędziem.

Ozdobna faktura

Dużą popularnością cieszą obecnie produkty malarskie o wyraźnej strukturze. Użycie tzw. farb strukturalnych umożliwia uzyskanie na ścianach wyraźnej, przestrzennej faktury. Producenci oferują takie farby pod postacią gotowej do użycia gęstej masy lub proszku czy pasty, które dodaje się do zwykłej farby. Gotową masę można nakładać na ścianę za pomocą szpachli, packi czy wałka. Różnorakie faktury uzyskuje się już podczas nakładania lub modelując na nałożonej, ale jeszcze niewyschniętej powierzchni wzory za pomocą specjalnych wałków fakturowych. Tak jak w przypadku technik przecierania, końcowy efekt zależy w zasadzie tylko od fantazji i umiejętności wykonawcy.

Transparentny blask

Indywidualny charakter można nadać ścianom poprzez zastosowanie farb transparentnych. Oprócz tego, że są one doskonałym zabezpieczeniem pomalowanych ścian (tworzą łatwą do czyszczenia warstwę ochronną), to przy zastosowaniu barwników pozwalają na uzyskanie kolorowych, przeźroczystych powłok. Transparentna warstwa nadaje połysk, pogłębia barwy, umożliwia przenikanie kolorów. Wykorzystując farby transparentne, można uzyskać efekty imitujące powłoki naturalnych produktów takich jak kamień, marmur, drewno. W ofercie producentów znajdują się również produkty, dzięki którym można uzyskać warstwę przeźroczystą o metalicznym lub perłowym połysku.

Kolorowe płatki

Niewiele wspólnego z tradycyjnym malowaniem ma zdobienie ścian wielobarwnymi płatkami. Narzuca się je pistoletem na mokrą bazę akrylową, a po wyschnięciu lakieruje. Duży wybór barw płatków pozwala na tworzenie własnych zestawień kolorystycznych, jako wierzchnią warstwę można wybrać lakier matowy, półmatowy lub błyszczący.

Całkowity indywidualizm!

Dla niektórych opisane techniki to za mało. Poszukują oni rozwiązań niedostępnych w marketach, wymagających wyobraźni i po prostu talentu. Taką drogę wybrali właściciele domu, w którym artysta na ścianach wewnętrznych namalował bajkowe, nieograniczone ramami obrazy. Niesamowite wrażenie sprawiają wnętrza współczesnego budynku, w którym po schodach pną się namalowane rośliny, z portretów spoglądają pies i kot, a  przy schodach prowadzących do kuchni wisi gęś.

Fot. Benjamin Moore & Co
Artykuł opublikowany w dwumiesięczniku Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2876 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Października 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u