Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Kiedy rozpocząć projektowanie ogrodu?

16 Października 2013
Zazwyczaj osoby zlecające zbudowanie swojego domu firmie budowlanej czekają na rozpoczęcie projektu ogrodu do zakończenia budowy. W jej trakcie mało kto myśli o przestrzeni wokół domu, którą trzeba będzie zagospodarować. W momencie, gdy dom już powstał, ludzie zaczynają projektować ogród. I tutaj pojawiają się różne niespodzianki i problemy.

Dlaczego projekt ogrodu jest równie ważny jak projekt samego domu? Oraz dlaczego warto rozpocząć go wraz z rozpoczęciem budowy?

W momencie, gdy ciężkie maszyny opuszczają miejsce budowy, nasz ogród czeka na posadzenie roślin i zagospodarowanie przestrzeni. Jednak okazuje się, że zamiast żyznej gleby wokół domu mamy zniszczoną i zanieczyszczoną przestrzeń, a ziemia nie nadaje się do sadzenia w niej jakichkolwiek roślin. Można oczywiście uniknąć tego typu problemów i przygotować się do walki z nimi.


Przygotowanie projektu ogrodu równocześnie z rozpoczęciem budowy domu jest o tyle ważne, że pozwoli na uchronienie przed zniszczeniami cennych dla nas miejsc w przyszłym ogrodzie. Jeżeli wierzchnia warstwa gleby wokół naszego domu jest żyzna, wówczas, aby ochronić tę część gleby, warto zdjąć żyzną warstwę i odłożyć w bezpieczne miejsce. Natomiast jeżeli na miejscu budowy rosną już jakieś rośliny oraz drzewa, należy zabezpieczyć je przed wszelkimi zniszczeniami. W tym celu należy owinąć rośliny słomą lub delikatną tkaniną, a następnie obłożyć deskami i spiąć ze sobą. Pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać w ogrodzie gleby „gołej”, bez roślinnego okrycia, zwłaszcza, jeżeli jest to gleba urodzajna. W zamian za to warto ją użyźnić oraz posiać na niej zielone nawozy. Zabezpieczy to glebę przed utratą cennej, urodzajnej warstwy, a także przed inwazją chwastów, których pozbycie się nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.


Kolejnym sposobem na ochronę gleby jest odpowiednie składowanie na niej materiałów budowlanych. Wiadomo, że w trakcie budowy sterty materiałów wokół powstającego budynku uzupełnia się każdego dnia. Dlatego przede wszystkim nie należy składować tych materiałów bezpośrednio na glebie, gdyż może to wpłynąć negatywnie nie tylko na samą glebę, która poprzez brak dostępu powietrza może stracić swoje właściwości, ale również same materiały mogą ulec zniszczeniu wchłaniając wilgoć z gleby. Folia również nie stanowi najlepszego rozwiązania, gdyż to właśnie pod nią bardzo szybko rozpoczynają się procesy gnilne. Najlepszym rozwiązaniem jest stawianie materiałów na paletach lub innych drewnianych podkładach.


Jak widać, im wcześniej zostanie zaprojektowany Wasz ogród, tym lepiej będziecie w stanie ochronić go przez zniszczeniami. Natomiast dzięki odpowiedniej pracy przygotujecie go do jego przyszłego przeznaczenia.

Autor: Eurowska
 
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3369 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Października 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u