Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ogród pod dachem

18 Marca 2020

Dom i ogród to zazwyczaj dwa oddzielne światy. W jednym spędzamy czas pod dachem, a w drugim cieszymy się urokami świeżego powietrza. Przez wiosnę i lato nasze życie toczy się na styku obu tych światów. Czemu nie połączyć ich ze sobą?

 

 Chociaż ostatnimi czasy trudno mówić o srogiej zimie - wiosna i lato w Polsce zawsze stoją pod znakiem zapytania. Sezon grillowy, a może sezon deszczowy? Nawet gdy cały miesiąc świeciło słońce… w wolne dni i tak leje. Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka, a my z przyzwyczajenia uzależniamy korzystanie z ogrodu od prognozy pogody. Niepotrzebnie! Przecież możemy cieszyć się jego urokami przez cztery pory roku. Wystarczy solidna konstrukcja z drewna i dach.

Architektura ogrodowa
 

Zainteresowanie architekturą oraz bezkresny dostęp do inspiracji z całego świata zaowocowały zauważalnymi zmianami w budownictwie. W naturalny sposób zaczęło się również zmieniać otoczenie naszych domów. Małe plastikowe krzesełka ogrodowe chętnie zastępujemy komfortowymi meblami. Natomiast popularne parasole ogrodowe (z reklamą producenta napojów orzeźwiających) są wypierane przez różnych gabarytów zadaszenia ogrodowe. Nowoczesne konstrukcje nie tylko zdobią trawnik. Przede wszystkim zapewniają cień i efektowne schronienie przed deszczem, a nawet śniegiem.

 


 

Przedłużenie domu
 

Chociaż spotykamy ogrody zimowe, czyli przeszklone i ogrzewane pawilony, najprzyjemniej siedzi się na świeżym powietrzu. Drewniany taras, altana oraz pergola to popularne sposoby przedłużenia powierzchni domu od zewnątrz. Na ich korzyść wpływa prostota budowy, dostępność i łatwość obróbki materiałów, jak i możliwość swobodnego grillowania wewnątrz ażurowej konstrukcji. Nie trzeba się też obawiać zbitej szyby nieczysto zagraną piłką. Polecamy za to pochylić się nad doborem drewna i jego zabezpieczeniem.

„Pergola zazwyczaj nie wymaga betonowych fundamentów, zamiast tego stosujemy kotwy. Pamiętajmy jednak, że jakie deski, taka konstrukcja. Jeżeli zależy nam na długowiecznej i nośnej konstrukcji, z pomocą przybywa drewno konstrukcyjne - lite lub najlepiej klejone. Rozróżniamy 4 podstawowe rodzaje, o różnej jakości wizualnej i wymiarach:

  • Lite C24
  • KVH (w tym NSi oraz Si)
  • KVH Duo/Trio
  • BSH

Do widocznych zastosowań lepiej wybrać wariant Si, która jest ładniejszy i posiada mniej sęków.” - radzi Sławomir Perliński, ekspert z JAF Polska
  

Co innego, gdy do kompletu mamy (lub planujemy) taras z drewna:

 „Warto zastanowić się nad odmianami egzotycznymi, które z natury są odporne na zmienne warunki pogodowe i biodegradację. Atrakcyjną cenowo alternatywę stanowią gatunki rodzime, ale poddane obróbce termicznej (niezawodna Termososna) lub chociaż zaimpregnowane ciśnieniowo (świerk impregnowany). Takie deski posiadają fabrycznie podwyższoną odporność biologiczną. Zadaszenie drewnianego tarasu dodatkowo chroni go przed niekorzystnym wpływem promieni UV i opadami atmosferycznymi, tym samym wydłużając jego żywotność.” - dodaje Darina Lazarova z JAF Polska

Teraz zakasamy rękawy i do dzieła. Na koniec wzdłuż pergoli sadzimy pnącza (np. powojniki wielokwiatowe, róże pnące lub wiciokrzewy) i ogrodowa siedziba gotowa. W razie spadku temperatury istnieją też naturalne sposoby, żeby się rozgrzać. Materiał do ich produkcji także znajdziemy w ogrodzie!

Więcej informacji na stronie: www.jaf-polska.pl
 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2018 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 18 Marca 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u