Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jakie ogrzewanie wybrać do małego domu?

17 Sierpnia 2016
W przypadku ogrzewania małych powierzchni większość porad, które znajdziemy na forach budowlanych należy interpretować z pewnym przymrużeniem oka. Nie możemy opierać się na zestawieniach kosztów ogrzewania generowanych dla domu o powierzchni 350 m2, budowanego kilkanaście lat temu, jeśli planujemy realizację energooszczędnego projektu o niewielkich gabarytach. 
 
 
 

Projekt domu Lila economic, źródło: Extradom
 
Zapotrzebowanie na ciepło w przypadku projektów domów małych nie przekracza 10kW. Stosując najnowsze technologie w domach energooszczędnych, odnotujemy zużycie na poziomie 5kW. Są to dane, które z pewnością będą cieszyły Inwestorów po dokonaniu analizy kosztów za sezon grzewczy.
 
Kotły zasypowe
W przypadku zbyt wysokiej wydajności kotła, niedopasowanej do powierzchni budynku, możemy odnotować znaczący spadek wydajności urządzenia. Dlatego jeśli nasz wybór padł na kocioł zasypowy, do ogrzewania małego domu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w kocioł wyposażony dodatkowo w bufor ciepła. Koszt instalacji ogrzewania wzrośnie o cenę zbiornika buforowego, jednak wydajność systemu zostanie zmaksymalizowana, co zagwarantuje mniejsze zużycie opału przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego funkcjonowania systemu.  
 
Projekt domu Z211, źródło: Extradom
   
Ogrzewanie elektryczne
Koszty z jakimi będzie wiązało się ogrzewanie małego domu wyłącznie prądem prezentują się korzystnie głównie pod względem kosztu instalacji systemu. Sama eksploatacja, biorąc pod uwagę koszty prądu II taryfy nie wygląda już tak korzystnie jak w przypadku kotłów na paliwo stałe.
 
Pompa ciepła
Dobrze zaizolowany budynek, jak wspomniano wyżej ma niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Właśnie z tego powodu czas w jakim inwestycja w pompę ciepła nam się zwróci znacznie się wydłuża. Choć pompa ciepła jest jednym z najczęściej wybieranych systemów ogrzewania domowego, nie jest rozwiązaniem, które znajdzie racjonalne zastosowanie w projektach małych domów.
 
Projekt domu Kornel VI (z wiatą) energo, źródło: Extradom
 
 
Ogrzewanie gazem ziemnym
Pod względem kosztów utrzymania z pewnością wypada lepiej niż ogrzewanie elektryczne czy ogrzewanie za pomocą kotła na olej opałowy. Przy niewielkich powierzchniach i nieutrudnionym dostępie do przyłącza gazu, taki sposób ogrzewania może wypaść na tyle korzystnie, że Inwestorzy będą skłonni powiększyć budżet przeznaczony na wykonanie instalacji ogrzewania. 
 
Kominek jako główne źródło ciepła
W przypadku wyboru tego rozwiązania, naszym zmartwieniem nie powinien być koszt surowca służącego do opału, a sposób zapewnienia ciepłej wody. Kominek wyposażony w system Dystrybucji Gorącego Powietrza, może służyć jako główne źródło ciepła, jednak nie możemy nazwać go systemem niezależnym, ponieważ nie jest w stanie ogrzewać wody użytkowej, dlatego do kosztów eksploatacji należy doliczyć koszty utrzymania urządzenia pozwalającego na ogrzewanie wody. 
 
Analizie kosztów ogrzewania należy poddać cenę samej instalacji, ewentualnego doprowadzenia przyłączy, koszt urządzenia grzewczego oraz szacunkowe zużycie paliwa. Do tematu należy podejść w sposób indywidualny, kierując się wskazówkami fachowców i Inwestorów, którzy posiadają doświadczenie w ogrzewaniu domu o małej powierzchni.
 



Galeria:


powrót


Odwiedzono: 5110 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Sierpnia 2016

Podziel się    



Bruk Bet








podobne artykuły oferta eksperta






freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u