Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak dbać o drewniane okna dachowe?

6 Lutego 2018

Drewniane okna dachowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród nabywców nie tylko ze względu na urok szlachetnego materiału, ale także bardzo dobre parametry i funkcjonalność, które zawdzięczają najnowszej technologii produkcji. Prawidłowo dobrane oraz konserwowane będą przez długie lata wspaniałym źródłem naturalnego światła oraz świeżego powietrza, a także poprawią bilans energetyczny budynku. 

 

Codzienna pielęgnacja

Okna marki Liteleader są wykonane z klejonego warstwowo i laminowanego drewna sosny północnoskandynawskiej. Ich powierzchnię pokrywa całkowicie nieszkodliwy, wodorozcieńczalny lakier akrylowy, a dodatkowo warstwa preparatu antygrzybicznego. 

Materiał, z którego powstają te popularne, w sprzedaży internetowej okna dachowe, jest naturalny, trwały i łatwy w pielęgnacji. Wystarczy, że z ramy i skrzydła okna będziemy regularnie usuwać kurz, który jest idealną pożywką dla mikroorganizmów odpowiedzialnych za niszczenie drewna. Do tego celu najlepiej nadaje się delikatny detergent rozpuszczony w wodzie - świetnie sprawdzi się np. płyn do mycia naczyń. Niewskazane są natomiast preparaty z substancjami ściernymi, ostre, rysujące szczotki oraz agresywne środki chemiczne, na przykład na bazie amoniaku, ponieważ mogą one doprowadzić do trwałych uszkodzeń powłoki lakierniczej. 

Przygotowanie do sezonu zimowego

Co najmniej raz do roku, a w szczególności przed zimą, powinniśmy wyczyścić ramy za pomocą profesjonalnych środków. Mleczko do konserwacji lub inny specyfik odtłuści drewno i zamknie niewidoczne mikropęknięcia, utrudniając tym samym wnikanie wilgoci w strukturę. Oferta rynkowa profesjonalnych preparatów pielęgnacyjnych jest szeroka. Warto sięgnąć po takie, które tworzą hydrofobową i niebrudzącą się powłokę, zwiększają odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz skutecznie odświeżają barwę i połysk lakierowanych powierzchni. Stosowanie preparatów tego typu pozwoli zaoszczędzić na kosztownej i czasochłonnej regeneracji powłok lakierniczych i wydłuży ich trwałość.

Renowacja powłok

Gdy jednak renowacja powłok jest konieczna, możemy przeprowadzić ją samodzielnie, wybierając na tę pracę słoneczny, ciepły dzień, z temperaturą powyżej 8?C. Do naprawy uszkodzonej powłoki będą potrzebne: drobnoziarnisty papier ścierny, rozszczepiony pędzel akrylowy lub pędzel z włosiem naturalnym, ewentualnie wałek typu flok (odradzamy używanie wałka gąbkowego, ponieważ powoduje on napowietrzenie farby i pozostawienie na powierzchni drewna chropowatej struktury). Najpierw przecieramy rysy i zadrapania lakieru papierem ściernym. Następnie oczyszczamy je  z kurzu wilgotną ściereczką i po przeschnięciu nanosimy dwie warstwy powłoki malarskiej w kolorach, którymi rama była fabrycznie wykończona. Miejsca uszkodzone malujemy tylko wzdłuż włókien tak, aby nie powstały zacieki. 

Uszczelki i okucia  

Ciągła praca - otwieranie, zamykanie, uchylanie, a także działanie zmiennych warunków atmosferycznych sprawiają, że okna są narażone na niemałe obciążenia mechaniczne.  Szczególnie wrażliwe na te czynniki są uszczelki, dlatego przed zimą zaleca się posmarowanie ich specjalnym środkiem przeznaczonym do pielęgnacji uszczelek. Przed sezonem warto również oczyścić, a następnie nasmarować olejem do konserwacji okuć wszystkie elementy ruchome oraz miejsca ich styku, uważając przy tym, aby nie naruszyć powłoki antykorozyjnej.

Czysty kołnierz 

Zalegające liście, śnieg i lód tworzą wokół okna nieprzepuszczalną barierę i uniemożliwiają swobodny odpływ wody deszczowej lub wody z topniejącego śniegu. Należy regularnie usuwać zanieczyszczenia gromadzące się na kołnierzu.

Piękne, zadbane okna to nie tylko wizytówka domu - prawidłowa, regularnie wykonywana pielęgnacja drewnianej stolarki oraz bieżące usuwanie drobnych uszkodzeń to niższe rachunki za ogrzewanie i komfort cieplny we wnętrzu.

 


Więcej informacji o oknach dachowych na stronie:  www.4iq.com.pl 

 Galeria:

powrót


Odwiedzono: 1472 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 6 Lutego 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u