Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych?

4 Października 2017

Najpopularniejsze obecnie domy jednorodzinne to budowle dwukondygnacyjne z poddaszem użytkowym. Decyduje o tym głównie czynnik ekonomiczny - wysokie ceny działek i koszty utrzymania budynku. Poza tym bryły z wyraźnie zaznaczonym spadzistym dachem najczęściej prezentują się ładnie i interesująco.


Pokoje ze skosami, choć zwykle przytulne i pełne wdzięku, mają jednak swoje szczególne wymagania aranżacyjne. Jednym z nich jest właściwy dobór okien połaciowych umożliwiający optymalne wykorzystanie światła dziennego i efektywne oświetlenie. Złe umiejscowienie okien dachowych może sprawić, że zamiast cieszyć się urokami własnego domu, przez lata będziemy męczyć się w niefunkcjonalnym wnętrzu.

Należy pamiętać, że im więcej okien, tym pomieszczenie jest lepiej doświetlone. Jeżeli jedno okno dachowe sprawia, że ok. 46% pokoju będzie oświetlone światłem naturalnym, to cztery o tej samej łącznej powierzchni, rozmieszczone bardziej równomiernie, pozwolą na oświetlenie już około 65% wnętrza. Przyjmuje się, że powierzchnia okien powinna wynosić około 10% powierzchni podłogi.

Trzeba również uwzględnić położenie okien na niższej kondygnacji i zadbać o spójność architektoniczną. Okna połaciowe niekoniecznie muszą układać się idealnie symetrycznie względem już istniejących okien poniżej, ale ważne jest, by dom z zewnątrz prezentował się estetycznie jako harmonijna całość.

Okna dachowe montujemy na podobnej wysokości jak tradycyjne, tj. ok. 90-100 centymetrów od podłogi. Ich rozmiar jest uzależniony od nachylenia dachu, a zasada doboru mówi, że im mniejszy kąt nachylenia, tym wyższe okno. Warto także wziąć pod uwagę indywidualne cechy użytkowników, takie jak na przykład wzrost.

Bardzo istotnym parametrem, do którego nie zawsze przywiązujemy należytą wagę, jest odpowiedni kształt wnęki przyokiennej. Istotne jest, by okładzina nie została ułożona prostopadle względem dachu i szyby, ale pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem. Dzięki temu uzyskamy znacznie lepsze oświetlenie pokoju oraz swobodną cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu.

Najwyższą efektywność i funkcjonalność okien dachowych zapewnią modele o wysokich parametrach technicznych oraz odpowiedniej jakości materiału i wykonania. Okna marki Liteleader łączą te cechy z przystępną ceną. Są kompatybilne z każdym rodzajem pokrycia dachowego i łatwe w montażu. Producent oferuje szeroką gamę artykułów o różnym przeznaczeniu. I tak do pomieszczeń o znacznej wilgotności - łazienki oraz kuchni - najlepiej wybrać tradycyjne okna PCV. Model EnergySolid został wykonany z materiału nie zawierającego ołowiu, na profilu wzmocnionym stalą i dodatkowo ocieplony wkładem z polistyrenu. W przypadku łazienki należy pamiętać, by nie montować okna bezpośrednio nad wanną lub umywalką, gdzie łatwo ulegnie zaparowaniu. W sypialni i gabinecie wspaniale zaprezentują się modele EnergyLite lub dodatkowo wzmocniony EnergyEndure z klejonego warstwowo, laminowanego drewna sosny północnoskandynawskiej, zabezpieczonego przeciwgrzybicznie, o estetycznym, eleganckim wzornictwie, pasującym do każdej aranżacji. Wykonano je z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych. Z zewnątrz okna pokrywa trwałe oblachowanie z aluminium harmonizujące kolorystycznie z każdym pokryciem dachowym. Spełniają one najwyższe wymogi izolacyjności akustycznej i cieplnej, a ich jakość została potwierdzona dziesięcioletnią gwarancją producenta. Właściwą wentylację pomieszczenia zapewni ergonomiczna klamka, którą można ustawić w trzech położeniach.

Aranżując poddasze, warto poświęcić czas na staranne rozplanowanie i wybór okien. Dzięki temu bez znaczącego podnoszenia kosztów zyskamy efektowne oświetlenie promieniami słońca, dobrą wentylację, komfort cieplny i akustyczny oraz będziemy cieszyć się estetycznymi, ekologicznymi oknami o nowoczesnym designie.

Więcej informacji na stronie:  www.4iq.com.pl 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2434 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Października 2017

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u