Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

NOWOROCZNE POSTANOWIENIE - WIĘCEJ WITAMINY N

13 Stycznia 2020

Styczeń to czas postanowień i prognoz. W trendach wnętrzarskich w 2020 roku czeka nas zwrot ku naturze określanej metaforycznie witaminą „N”. Docenimy projekty, które przybliżą nas doniej w trakcie codziennych czynności. W czasach, w których zdecydowaną większość swojegożycia spędzamy w pomieszczeniach, dostęp do naturalnego światła, świeżego powietrza i zieleni, naturalne materiały będą pożądanymi elementami w naszych domach. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawi, że coraz częściej będziemy poszukiwać trwałych i energooszczędnych rozwiązań.


Pokochaj naturę


Częścią różnych terapii jest spędzanie czasu na łonie natury. Regularne zażywanie „witaminy N” jawi się jakojedyne antidotum na społeczne oddalenie się od świata przyrody. 41 proc. Polaków spędza na dworze średnio jedną godzinę w tygodniu lub mniej – tak wynika z badań zrealizowanych przez YouGov na zlecenie Grupy VELUX. Jednocześnie zdecydowana większość badanych uważa, że w czasie dzieciństwa częściej przebywali na dworze niż obecne pokolenie najmłodszych. Od kilu lat rośnie zapotrzebowanie na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania na rynku nieruchomości. Rosnąca świadomość inwestorów wpływu warunkówmieszkaniowych na ich zdrowie i samopoczucie, a także naglące wyzwania środowiskowe przełożą się na tegoroczne trendy wnętrzarskie i budowlane. Coraz częściej będziemy szukać rozwiązań przybliżających nasdo natury i pozwalających na odzyskanie wewnętrznej harmonii.


Wpuść więcej światła do swojego domu
 

O doświadczanie natury różnymi zmysłami powinniśmy zadbać także w domu. Dostęp do naturalnego światłapoprawia nasze zdolności poznawcze i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jest to szczególnie ważne przy aranżacji miejsc pracy i nauki. W jednym z badań ustalono, że firmy odnotowały 15 proc. wzrostwydajności, gdy pracownicy zostali przeniesieni do budynków lepiej doświetlonych światłem dziennym. W innym badaniu studenci rozwiązujący ten sam test w warunkach dobrego oświetlenia osiągnęli od 7 do 18 proc. lepsze wyniki, niż ci którzy siedzieli w ciemnych salach. Złe oświetlenie może być przyczyną nie tylko naszych problemów ze wzrokiem, ale także negatywnie wpływać na naszą koncentrację, a także sen. Ludzkie oko ma specyficzny system sensoryczny i wykorzystuje światło dzienne do wydzielania hormonów i neuroprzekaźników w mózgu. Proces ten obejmuje regulację poziomu kortyzolu tzw. hormonu stresu oraz melatoniny - odpowiedzialnej za zdrowy sen. W ciągu dnia powinniśmy maksymalnie wykorzystać w naszych wnętrzach promienie słoneczne jako źródło oświetlenia.
 

Zadbaj o widoki
 

Widok na zieleń za oknem, niebo, chmury, słońce to cecha środowiska domowego, która może mieć realny wpływ na nasze samopoczucie i sposoby radzenia z codziennymi wyzwaniami. Nie bez powodu kolor classic blue został ogłoszony kolorem 2020 roku. Jest on inspirowany barwami nieba o zmierzchu i spokojnegooceanu, a więc odcieniami natury, które mają uspokoić nasze ciało i umysł. Osoby, które mają bezpośredni kontakt z otoczeniem podczas wykonywania codziennych zadań, są bardziej efektywne. Związane jest to z możliwością doświadczania cyklu dnia oraz stanu pogody. Różnorodność informacji z zewnątrz równoważy męczącą monotonię i przyczynia się do niwelowania uczucia zmęczenia.


Otaczaj się naturalnymi materiałami
 

Dbałość o przyrodę i odpowiedzialność za jej stan to także wybór takich produktów, które są trwałe i poddają się recyklingowi. Drewniane wykończenia to już nie tylko trend wnętrzarski, ale też alternatywa dla plastiku,który może emitować szkodliwe substancje. Powrót do roślin doniczkowych, zabawek drewnianych, produktów rzemieślniczych to zwiastun nadchodzących zmian na rynku wnętrzarskim. Ponadczasowe i trwałe rozwiązaniawpiszą się w trend minimalistycznych wnętrz z akcentami indywidualnych preferencji, a zielone dachy idomowe ogródki będą filtrować powietrze i zapewnią bliskość żywej przyrody.
 

Otwórz się na otoczenie i kontroluj jakość powietrza


Człowiek wdycha około 30 kg powietrza wykonując 22 tysiące oddechów dziennie. Aktywność czteroosobowej rodziny obejmująca takie czynności, jak gotowanie, kąpiel itp. powoduje, że do powietrza w domu trafia średnio 10 litrów wody dziennie. Wietrzenie i odpowiednia wentylacja pomieszczeń są niezbędne, a w 2020roku coraz częściej będziemy mówić o jakości powietrza nie tylko na dworze, ale też w pomieszczeniach,w których spędzamy większość swojego czasu. W monitorowaniu powietrza w naszych wnętrzach pomogąnam nowe rozwiązania technologiczne, które samodzielnie mogą decydować kiedy przewietrzyć nasz pokój.Psychologowie środowiskowi radzą, aby w projektach uwzględniać naturalny przepływ powietrza dzięki właściwie rozmieszczonym oknom.


Komfortowe rozwiązania w zgodzie z naturą
 

W 2020 roku będziemy szukać rozwiązań, które poprawią komfort naszego życia, ale jednocześnie sprawią, że obniżymy swoje rachunki za prąd i zminimalizujemy wpływ naszych domów na środowisko. Technologie typu smart home to sygnał czekających nas zmian w budownictwie. Elektryczne sterowanie sprzyja oszczędnościenergii, dlatego inwestorzy coraz częściej będą oceniać takie rozwiązania w perspektywie długofalowych korzyści. Indywidualne programy umożliwiają odcięcie się od świata technologii, kiedy tego potrzebujemy iskoncentrowanie się na gromadzeniu doświadczeń przyrodniczych w czasie np. wakacji i spacerów po lesie.
 

Dlaczego warto zaprosić naturę do domu? Zainspiruj się:

 
https://www.velux.pl/wpuscnaturedodomu
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2768 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 13 Stycznia 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u