Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wygodny i bezpieczny pokój dla dziecka? Są na to sposoby!

7 Września 2017

Pary oczekujące dziecka przywiązują dużą wagę do aranżacji pokoju dla malucha. Zgrabne łóżeczko, piękna pościel, girlandy, karuzela z pozytywką. Te wszystkie urocze meble i akcesoria wywołują uśmiech na ich twarzy. Przestrzeń zaprojektowana dla najmłodszego członka rodziny musi być jednak nie tylko ładna, lecz również funkcjonalna, a przede wszystkim bezpieczna. To ważne zarówno latem, kiedy wnętrza często się przegrzewają, jak i zimą, podczas której szkraby spędzają większość czasu w domu. 

 

 Zanim maluch z pokoju rodziców przeniesie się do swojego, upłynie trochę czasu, warto jednak być na to przygotowanym wcześniej, jeszcze przed jego narodzinami. Przy małym dziecku trudno znaleźć bowiem wolną chwilę na kompleksowe urządzanie wnętrz. Aranżując przestrzeń pamiętajmy, że dzieci postrzegą świat zupełnie inaczej niż dorośli. Dlatego należy stworzyć uniwersalną "bazę", a w miarę jak szkrab będzie dorastał, kompletować kolejne wyposażenie. W pomieszczeniu zaprojektowanym specjalnie dla naszej pociechy musi być estetycznie, funkcjonalnie oraz bezpiecznie. 

 

Najlepszy czas na przeprowadzkę

Dziecko przez okres 6 miesięcy od narodzin powinno spać w tym samym pomieszczeniu co rodzice. Zalecenie to wynika z profilaktyki śmierci łóżeczkowej. Zatem należy w sypialni rodziców wydzielić przestrzeń dla malucha, gdzie będzie stało łóżeczko. Jeśli preferowaliśmy model tzw. rodzinnego spania, co jest bardzo wygodne dla mam karmiących piersią, w miarę dorastania szkraba, warto przyzwyczajać go do spędzania coraz większej ilości czasu w jego łóżeczku. Ułatwi to znacząco późniejszą przeprowadzkę malucha do innego pokoju (im dziecko będzie starsze, tym trudniej będzie mu przyzwyczaić się do nowego miejsca). Trzeba zadbać o to, aby kojarzył tę własną przestrzeń między szczebelkami z przyjemnością, a więc układajmy go tam na drzemki podczas dnia. Pobyt w łóżeczku umilimy dziecku, dodając do wyposażenia pokoiku karuzele, projektory gwiazd czy pozytywki.

Jeśli mamy problemy z wyciszeniem malucha latem, gdy dni są długie, słoneczne i upalne,  a rażące światło wpada do wnętrza domu, zasłońmy okna. Dzięki temu nie tylko natężenie światła będzie korzystniejsze dla wrażliwych oczu dziecka, lecz także temperatura powietrza w pomieszczeniu znacznie bardziej komfortowa - nie dopuścimy więc do przegrzania malca. - W tej roli świetnie sprawdzają się markizy - nowoczesne osłony zewnętrzne, wykonane z odpornej na czynniki atmosferyczne siatki. Skutecznie i w pełni naturalnie chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, bez konieczności używania klimatyzacji, która budzi mieszane uczucia wśród rodziców. Przyjemnie rozpraszają promienie słonecznie, nie ograniczając przy tym widoku na zewnątrz. Nie powinno ich zabraknąć ani w sypialni rodziców, ani w pokoju dziecka - radzi Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie FAKRO. 

Pokój dziecka na medal

Decyzję o przeprowadzce dziecka do własnego pokoju należy podjąć wówczas, gdy widzimy, że jest na to w pełni gotowe: przyzwyczaiło się już do spania w swoim łóżeczku, nie ma lęku separacyjnego i staje się coraz bardziej samodzielne. Łatwiej oswoimy go z nowym miejscem, jeśli wraz z nim przeniesie się łóżko. Pamiętajmy, że aranżację i wyposażenie trzeba dopasować do wieku malucha. Jaką kolorystykę wybrać? Najlepiej taką, na którą nasz szkrab pozytywnie reaguje. Zawsze warto zdać się na niezawodne rozwiązania, jak na przykład neutralna baza - pastele, beże, biele, szarości na ścianach, które z łatwością ożywimy kolorowymi dodatkami. Taki zabieg pozwoli nam łatwo przearanżować przestrzeń - upodobania estetyczne malca mogą z wiekiem się zmieniać. Dodatkowe wyposażenie i dekoracje będziemy systematycznie uzupełniać w miarę rozwoju jego potrzeb i zainteresowań. Z pewnością najmłodszym przypadnie do gustu wykorzystanie motywów z ich ulubionych bajek. - Rolety z bajkowymi bohaterami tworzą fascynujący wystrój dziecięcej przestrzeni, w której najmłodsi doskonale będą się czuć, spędzając czas na nauce czy zabawie  - komentuje Wojciech Chronowski.

Jeśli córka czy syn podrośnie, opłaca się zaś skonsultować z nimi pomysły na wystrój oraz wspólnie wybrać się na zakupy. Nie zapominajmy przy tym o bezpieczeństwie. Sprawdźmy z należytą starannością atesty wybranych przez nas farb (najlepiej antyalergiczne) oraz wyposażenia. Wybierajmy tylko zaufanych producentów tego typu wyrobów. 

Zwłaszcza latem, istotna jest ochrona dziecka nie tylko przed upałem, lecz również insektami, które mogą zakłócić jego sen. Funkcjonalne markizy pełnią także rolę moskitiery i stanowią skuteczną barierę dla owadów. Maluchy są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury - zimą osłona okienna w postaci markizy będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenia przed stratami ciepła, co pozwoli zachować w pomieszczeniu komfortowe warunki. Z doświadczeń rodziców wynika, że w pokoju dziecięcym lepiej unikać natomiast firan i zasłon, które mogłyby posłużyć brzdącom do wspinania. Przydadzą się z kolei blokady w oknach czy zabezpieczenie kontaktów specjalnymi zaślepkami. Meble z kolei powinny mieć zaokrąglone krawędzie.

Urządzanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Nasz maluch musi przecież czuć się w nim jak u siebie, komfortowo i bezpiecznie -  pomoże w tym m.in. zastosowanie funkcjonalnych markiz. Gdy nie będzie wędrował nocą do naszej sypialni, możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy sukces - udało nam się sprostać jego wymaganiom.

Więcej informacji na stronie 
www.fakro.pl

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1097 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 7 Września 2017

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u