Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Przyjemne ciepło dzięki taśmom

13 Września 2016
W kontekście prac budowlano-remontowych taśmy kojarzą się zazwyczaj z wyrobami malarskimi służącymi do „odcięcia” różnych kolorów przy nakładaniu farby na ściany i sufity, bądź produktami stanowiącymi alternatywę dla kleju. Tymczasem, w nowoczesnych technikach montażu stolarki okiennej specjalne taśmy wykorzystywane są do uszczelnienia połączenia okno-mur, chronią je przed niekontrolowanym przepływem powietrza oraz zawilgoceniem. Warto je zaprosić do swojego domu.

To, w jaki sposób zamontowane zostanie okno będzie w dużej mierze decydować o jego późniejszej eksploatacji. Stolarkę okienną najczęściej wybiera się z myślą o jej długotrwałym, co najmniej kilkunastoletnim użytkowaniu. Dobrze wykonany montaż znacząco minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych (na styku stolarka-mur), którymi zimne powietrze w niekontrolowany sposób dostaje się do wnętrza budynku oraz skutecznie zapobiega dostawaniu się wilgoci powodującej destrukcję warstwy izolacyjnej.
 
Piana i taśma – dobrana para
 
Montaż okna kojarzy się obecnie z użyciem piany poliuretanowej (montażowej), której zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy stolarką a murem i jej uszczelnienie. Często jednak piana bywa nadużywana, a w skrajnych przypadkach zamocowanie wyrobu w otworze montażowym odbywa się tylko z jej użyciem, bez zastosowania odpowiednich dybli czy kotew. Skutki tak wykonanej pracy łatwo sobie wyobrazić – okno jest niestabilnie zamocowane i może się wypaczać.
 
Zwykle inwestorzy nie przywiązują zbyt dużej wagi do kwestii montażu stolarki okiennej, zostawiając ten temat monterom. Obowiązujące przepisy prawa i wzrost wymagań odnośnie energooszczędności w budownictwie sprawiają, że prace instalacyjne z użyciem samej tylko piany poliuretanowej nie są wystarczające. – Piana montażowa pełni funkcję izolacji cieplnej, jednak nie jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i powinna być przed nimi chroniona. Częstym widokiem na placach budów są okna uszczelnione niczym niezabezpieczoną pianą. Z czasem, narażona na wilgoć i promieniowanie UV piana będzie się kruszyć i tracić swoje właściwości termiczne – mówi  dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta rozwiązań izolacyjnych.
 
Aby zapobiec wymienionym wyżej sytuacjom, ograniczyć infiltrację zimnego powietrza do wnętrza obiektu i zapewnić odpowiednią szczelność połączenia stolarka-mur, stosuje się montaż warstwowy z użyciem taśm. Taśma paroszczelna stosowana jest od wewnątrz budynku. Stanowi barierę dla wilgoci i nie pozwala jej wnikać do pomieszczenia.  Za izolację od zewnątrz odpowiada taśma paroprzepuszczalna, która chroni przed zawilgoceniem, wiatrem i jednocześnie umożliwia odprowadzenie wody, która zbiera się w pianie, na zewnątrz. Warstwę izolacji termicznej tworzy wspomniana wcześniej piana poliuretanowa.
 
Taśmy przy wymianie okien
 
Powyżej przedstawiona została sytuacja w przypadku instalacji nowej stolarki okiennej. Co natomiast, gdy następuje wymiana starych okien na nowe? Można wówczas również z powodzeniem skorzystać z taśm, które będą dobrym uzupełnieniem nowoczesnego wyrobu, posiadającego z pewnością lepsze parametry termiczne niż wymontowywany produkt. Warunkiem jest zapewnienie gładkiej, oczyszczonej powierzchni, do której dobrze przylgną taśmy, co najmniej z trzech strony otworu montażowego – z góry i po bokach. Powierzchnia dolna, ze względu na to, że muszą być w niej zamocowane śruby wymaga odpowiedniej chropowatości. – W Polsce wiele montaży stolarki okiennej odbywa się w szybkim tempie, w ciągu jednego dnia, a nierzadko nawet kilku godzin. Bywa, że dzieje się tak pod presją inwestora, któremu zależy na czasie. W przypadku użycia taśm konieczne jest natomiast wcześniejsze przygotowanie otworu, a potem odczekanie około 24 godzin zanim uszczelnienie odpowiednio się osadzi. To montaż wymagający, ale przynoszący lepsze efekty niż instalacja wykonana w pośpiechu i z użyciem samej tylko piany poliuretanowej – dodaje ekspert AIB.
 
Przy montażu ważne jest właściwe wyklejenie taśm zarówno do stolarki okiennej, jak i muru, zapewnienie odpowiednich zakładów, a przede wszystkim dopasowanie wyrobów pod względem ich przeznaczenia. Najlepiej więc powierzyć prace fachowej ekipie montażowej, która przeprowadzi je z należytą starannością. Trzeba pamiętać, że taśma zewnętrzna – narażona na działanie czynników atmosferycznych – powinna być obrobiona (otynkowana) w terminie maksymalnie 3 miesięcy od chwili montażu.
 
Przed nadejściem chłodniejszych pór roku, właściciele domów i mieszkań myślą o przygotowaniu się na spadek temperatur i mniej korzystną aurę. Choć przy korzystnej pogodzie, montaż stolarki okiennej można wykonywać nawet zimą, lepiej pomyśleć o prawidłowej instalacji nowych, bądź wymianie starych okien teraz. To dobry sposób na długofalowe oszczędności wynikające z ograniczenia wydatków na ogrzewanie i metoda na przyjemne ciepło w budynku.

Więcej informacji znajdziesz na www.aibsc.com.pl
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 809 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 13 Września 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u