Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Taśmy do zadań specjalnych - misja: montaż stolarki otworowej

11 Maja 2016
Materiały uszczelniające spełniają rolę wypełniaczy wolnych, szczególnie „wrażliwych" przestrzeni powstających przy montażu, zapewniają również uszczelnienie pomiędzy różnymi montowanymi elementami. W tej funkcji doskonale sprawdzają się nowoczesne taśmy, które cechują bardzo dobre parametry użytkowe, łatwość użycia oraz szerokie spektrum zastosowań.

Zadaniem materiałów uszczelniających jest przede wszystkim ochrona przed wodą i wilgocią (izolacja przeciwwilgociowa), działaniem innych czynników atmosferycznych, a także wiatrem. Znajdują zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie potrzebna jest izolacja paroszczelna i paroprzepuszczalna, zabezpieczająca przed zawilgoceniem warstwę izolacji termicznej oraz przy uszczelnieniu dachu. Te funkcje świetnie spełniają specjalne taśmy i wstęgi butylowe. Ich zaletami są bardzo dobre parametry użytkowe i elastyczność, która przekłada się na łatwość użycia. Dzięki ich wykorzystaniu można dokonać kompleksowego uszczelnienia połaci dachowej w miejscach dylatacji oraz połączenia stolarka-mur przy montażu okien.

Dobry montaż z taśmami

Przy montażu warstwowym stolarki okiennej, czyli optymalnym sposobie instalacji okien, niezbędne jest wykorzystanie taśm chroniących materiał wypełniający szczelinę między oknem a murem, jakim najczęściej jest piana poliuretanowa. Taśma wewnętrzna – paroszczelna zapobiega wnikaniu wilgoci kondensacyjnej do połączenia oraz stanowi barierę dla wilgoci, która mogłaby przenikać do pomieszczenia, powodując powstawanie pleśni i grzybów. Zadaniem taśmy zewnętrznej – paroprzepuszczalnej, jest natomiast zabezpieczenie połączenia okno-mur przed wnikaniem wody opadowej. Umożliwia ona również odprowadzenie wilgoci z połączenia na zewnątrz budynku, a dodatkowo tworzy doskonałą barierę wiatrową, podwyższając jakość izolacji.

Ciekawym rozwiązaniem, które można zastosować przy montażu warstwowym stolarki okiennej jest wielofunkcyjna taśma rozprężna. Użycie tego produktu całkowicie eliminuje potrzebę wykorzystania piany montażowej oraz taśmy zewnętrznej i wewnętrznej. – Skompresowana i zaimpregnowana taśma wielofunkcyjna Integra Chrome spełnia wszystkie wymagania stawiane prawidłowemu i szczelnemu systemowi montażu okien. Występuje ona w kombinacji różnych szerokości i grubości, co umożliwia dobranie idealnie dopasowanego rozwiązania, w zależności od szerokości szczeliny okno-mur i głębokości zabudowy okna – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta rozwiązań izolacyjnych, który oferuje m.in. taśmy okienne i butylowe.

Jako izolacja połączeń w elewacjach wykonywanych z aluminium i jako izolacja zewnętrzna przy wszelkiego rodzaju drzwiach balkonowych, tarasowych i wejściowych sprawdza się taśma wykonana z EPDM, czyli odmiany wulkanizowanego kauczuku syntetycznego. W nazwie EPDM zakodowany jest główny składnik membrany – trzy pierwsze litery oznaczają terpolimer etyleno-propyleno-dienowy czyli składnik, dzięki któremu membrany są trwałe, elastyczne i odporne na uszkodzenia. Litera „M” na końcu skrótu pochodzi od klasy M według amerykańskiej normy D-1418 i oznacza elastomery o łańcuchach nasyconych. Dla użytkowników oznacza to odporność na starzenie, utlenianie i warunki atmosferyczne. To rozwiązanie zapewnia paroprzepuszczalność, wysoką szczelność i trwałą izolację przeciwwilgociową. W budownictwie wykorzystywane jest jako tzw. drugi parapet czyli warstwa izolacyjna eliminująca skutki możliwych błędów przy montażu parapetów (np. w miejscach łączenia parapetów metalowych) i zapobiegająca wnikaniu wody przy pojawieniu się uszkodzeń, takich jak pęknięcia fug w parapetach z cegły klinkierowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku balkonów i tarasów, gdzie strefa przylegająca do dolnej części drzwi jest narażona na uszkodzenia w czasie wchodzenia i wychodzenia z budynku.

>> Przeczytaj o taśmach do uszczelniania dachu

Nowoczesne taśmy i wstęgi butylowe to niezawodni pomocnicy przy misji specjalnej związanej z uszczelnieniem budynku. Wyroby tego typu można zakupić w sklepach z materiałami izolacyjnymi i sklepach zajmujących się sprzedażą akcesoriów z zakresu technik zamocowań. Wiele z tych punktów prowadzi również działalność internetową. Rozwiązania te powinny być odpowiednio używane, dlatego dedykowane są przede wszystkim dla fachowców (np. monterów stolarki budowlanej i dekarzy). Mogą z nich również korzystać odbiorcy indywidualni, którzy chcą samodzielnie przeprowadzić prace uszczelniające w swoim domu – niezbędne jest wówczas posiadanie odpowiedniej wiedzy odnośnie ich montażu.

Więcej przeczytasz na www.aibsc.com.plGaleria:
powrót


Odwiedzono: 1171 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Maja 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u