Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Gotowe systemy jastrychowe - sposób na idealną podłogę

4 Kwietnia 2013
Wykonywanie prac podłogowych zawsze wiąże się z poważnymi utrudnieniami ograniczającymi częściowe bądź całkowite użytkowanie pomieszczeń. Rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie gotowych systemów jastrychowych.

Gotowe systemy jastrychowe są materiałem na suche podkłady pod posadzki.  Stanowią one atrakcyjną alternatywę dla różnych podłoży realizowanych na mokro na stropach monolitycznych i lekkich stropach drewnianych, zarówno w budynkach nowych, jak i w obiektach modernizowanych. W przypadku starych budynków z drewnianymi stropami belkowymi, gotowe systemy są często jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym kontynuację prac remontowych i modernizacyjnych bez wcześniejszego demontażu poszycia lub elementów konstrukcyjnych stropów.

Płyty suchego jastrychu pozwalają na bardzo szybki postęp prac wykonawczych, dzięki czemu znacznie skraca się czas robót budowlanych. Wszystko jest zasługą systemu, który nie wymaga stosowania długich przerw technologicznych związanych z pracami mokrymi. Elementy suchego jastrychu składają się z dwóch przesuniętych względem siebie i sklejonych fabrycznie płyt fermacell. Zastosowane rozwiązanie pozwala na szybkie dopasowanie płyt i gwarantuje trwałe połączenie systemowe, zapewniające, nawet w miejscu łączenia się spoin, wysoką odporność na obciążenia punktowe.
Gotowe systemy podłogowe, oprócz szybkiego montażu oraz możliwości przenoszenia znacznych obciążeń, gwarantują także znakomitą ochronę przed przenikaniem wilgoci na elementy konstrukcyjne budynku. Dodatkowo płyty jastrychowe dobrze izolują akustycznie, zapewniają odpowiednią ochronę przeciwpożarową, a ich niewielki ciężar wyklucza problemy dotyczące właściwości statycznych stropów. Nie ma też najmniejszego problemu ze stosowaniem elementów fermacell w połączeniu z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Dzięki odpowiedniej przewodności cieplnej rozwiązania te pozwalają szybko ogrzać wnętrze pomieszczenia bez niepotrzebnych strat energetycznych.

Montaż elementów
Płyty suchego jastrychu produkowane są w formacie 1,50x0,5 m, co pozwala wykonawcom na ich wygodne przenoszenie, obracanie i pasowanie, a w efekcie zapewnia bezproblemowy montaż. Elementy jastrychowe składają się z dwóch połączonych fabrycznie płyt gipsowo-włóknowych, które przesunięte są względem siebie o 5 cm dla uzyskania zakładki, umożliwiającej sklejenie krawędzi kolejnych elementów. Układanie płyt jastrychowych rozpoczyna się od narożnika pomieszczenia. Kolejne elementy układamy wykorzystując tzw. zakładkę, na którą nanosimy specjalny klej do podłóg. Następnie na pokrytą klejem zakładkę nakładamy kolejną płytę, mocno ją dociskając. Ważne przy tej czynności jest wykonanie szczelnych spoin. Elementy jastrychowe montowane są na stropie w systemie ciągłym. Dzięki temu nie ma strat w materiale, zaś na placu budowy nie powstają praktycznie żadne odpady. Jest to nie tylko ekologiczne, ale także bardzo korzystne dla kieszeni inwestora. Przy takim sposobie układania płyt eliminowane są także krzyżujące się spoiny. Aby uzyskać maksymalną  wytrzymałość podłogi i zapobiec nierównym połączeniom pomiędzy elementami jastrychowymi należy zakładki dodatkowo skręcić wkrętami samogwintującymi lub spiąć specjalnymi klamrami. Na podłogę wykonaną w systemie suchego jastrychu fermacell można nakładać różne typy posadzek i pokryć: od wykładzin, płytek PVC, linoleum i korka, poprzez płytki kamionkowe, płytki z naturalnego kamienia i terakotę, aż po parkiety i inne rozwiązania oparte na drewnie.


Układanie elementów jastrychowych       Nanoszenie kleju do podłóg         Skręcanie elementów jastrychowych
Fot. Fermacell

Więcej informacji na: www.budowaniedoskonale.pl


Zobacz prezentację FERMACELLGaleria:


powrót


Odwiedzono: 5631 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Kwietnia 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u