Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Schody dywanowe

16 Stycznia 2011
SCHODY DYWANOWE to propozycja dla inwestorów ceniących sobie minimalizm, architekturę oszczędną w formie, dla zwolenników koncepcji „mniej znaczy więcej”.

W sensie formalnym ich cechą charakterystyczną jest brak belek policzkowych do których montowane są stopnie, a  które w klasycznych rozwiązaniach pełnią kluczową rolę, przenosząc większość obciążeń. Pozbawienie schodów policzków (belek policzkowych/wang) powoduje, iż schody składają się tylko ze stopni, podstopni i ewentualnie balustrady. Z oczywistych względów elementy te muszą wziąć na siebie rolę konstrukcyjną, a co za tym idzie muszą być stosunkowo masywne, tak by całe schody uzyskały odpowiednią sztywność.  Najczęściej spotykane przekroje stopni i podstopni oscylują wokół 10cm, niektórym producentom udaje się jednak budować schody dywanowe znacznie delikatniejsze optycznie (nawet 7cm).
Schody takie wykonuje się zarówno jako biegi proste, jak i zabiegowe lub schody wachlarzowe. Materiały spotykane w schodach dywanowych nie różnią się na pozór od tych stosowanych w konstrukcjach policzkowych, są to więc twarde gatunki drewna, klejonki, sklejki, metalowe elementy łączne. Trwałość i jakość wyrobu wiąże się jednak z tajemnicą właściwego połączenia tych „składników”, technologie te są zaś bardzo różne dla różnych producentów, są często pilnie strzeżone i wymagają sporego doświadczenia oraz inżynierskiego podejścia do zagadnień konstrukcyjnych. Schody dywanowe jak żadne inne  nie wybaczają bowiem zaniedbań i niefachowości na etapie projektowym.
Brak belek policzkowych, a co za tym idzie konieczność przeniesienia obciążeń poprzez pozostałe elementy powoduje że zwiększa się również rola balustrady – rozwiązania w tym zakresie winny nie tylko nie osłabiać (obciążać) schodów, ale wręcz działać jak kratownica, usztywniając schody. Drugi oczywisty postulat to zgodność estetyczna z prostą formą stopni i podstopni. Preferowane są więc nowoczesne balustrady z udziałem szkła, stali szlachetnej, prostych form drewnianych.
Dobrze skonstruowane schody policzkowe wymagają zazwyczaj kotwienia do posadzki i stropu, mocowanie ich „po drodze” do ścian i filarów jest niekonieczne, choć często wskazane. Dotyczy to zarówno schodów prostych, jak i zabiegowych, spiralnych, czy też giętych,  o ile posadzka i strop mają odpowiednią nośność i sztywność (beton, stal).
Inaczej ma się sprawa ze schodami dywanowymi. Dla tych schodów zazwyczaj nie wystarczające jest kotwienie tylko do posadzki i stropu. Jednokrotne lub kilkukrotne mocowanie do ścian murowanych lub innych nośnych ustrojów jest najczęściej niezbędne by całość miała odpowiednią sztywność. Rozwiązania w tym zakresie zależą jednak od indywidualnej technologii producenta, od zastosowanej balustrady, od jakości stropów oraz posadzek. Jest to zawsze indywidualna decyzja, uwzględniająca cały szereg uwarunkowań w miejscu gdzie takie schody mają stanąć.
Schody dywanowe nie mają zazwyczaj „nosków” – wynika to po pierwsze z uwarunkowań technologicznych, po drugie zaś jest efektem uproszczonej formy. Ta cecha powoduje, iż należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe rozliczenie wysokości i głębokości stopni. Teoretycznie zasady są identyczne dla schodów policzkowych i dywanowych, dla przypomnienia – przyjmujemy iż 2 x wysokość stopnia plus jego głębokość = około 630mm, przy czym wysokość stopnia winna mieścić się w przedziale 170-185mm. Jednakże schody policzkowe mogą mieć (i zazwyczaj mają) „nosek”, innymi słowy kolejny stopień jest nieco przewieszony nad stopniem poprzedzającym, a tym samym jego realna głębokość przy wchodzeniu po schodach jest nieco większa niż wynikałoby to z danych projektowych. Schody dywanowe o identycznym poziomie wygody jak schody policzkowe z „noskami” wymagają więc odrobinę więcej miejsca. W ogromnej większości przypadków owe kilka-kilkanaście centymetrów na długości linii biegu nie stanowi problemu nad którym trzeba by było się specjalnie długo zastanawiać, są jednak przypadki, gdy owa minimalna różnica w wygodzie in minus  będzie powodem rezygnacji z tej nowoczesnej koncepcji.
Pojawia się w tym miejscu spostrzeżenie, iż wiedza o schodach w ogóle, a więc również o schodach dywanowych musi być konsekwentnie stosowana już na etapie projektowania budynku, tak by inwestor dokonujący wyboru schodów nie był rozczarowany koniecznością godzenia się na przykre kompromisy dotyczące zarówno wygody, jak i formy zamawianych schodów. Niestety wciąż na tym polu jest wiele do poprawienia.

Schody dywanowe to świadoma rezygnację z bogactwa formy na rzecz podkreślenia urody materiału i wydobycia kontekstu kulturowego. Sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych lub eklektycznych i wymagają bardzo dużych umiejętności wykonawczych, gdyż ich względna prostota koncentruje wrażenia niczym w soczewce, na tym co jest najważniejsze – na funkcji, na urodzie materiału i detalu wykonawczym.
Popularność tego typu schodów nieustannie rośnie i należy się spodziewać dalszych ulepszeń technologicznych z jednej strony, z drugiej zaś nowych propozycji estetycznych w zakresie pomysłów na balustradę, na łączenie materiałów.

autor: Mikołaj Trąbczyński
fot. Schody Trąbczyński


www.trabczynski.com.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 5689 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Stycznia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u