Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Indiańskie inspiracje w twoim pokoju

13 Maja 2014
Rdzenne ludy Ameryki Północnej wykształciły swoją własną kulturę, której wytwory inspirują dziś niemal cały świat designu. Fascynujące desenie, ciekawe kształty i naturalne barwy wykorzystywane przez Indian sprawiają, że ludowe motywy coraz częściej goszczą we wnętrzach zwyczajnych ludzi, w żaden sposób nie związanych z indiańskimi plemionami.

Przede wszystki natura

Indianie żyli w przeświadczeniu, że wszystko, co posiadają, zawdzięczają naturze. W dzisiejszych czasach mało kto mógłby zaryzykować takie stwierdzenie. Jednakże Irokezi, Apacze, Czejenowie, czy Pekoci, uważali przyrodę za największy skarb, z którego czerpali niemalże wszystkie surowce niezbędne do życia i funkcjonowania w społeczeństwie.

Domy Indian – wigwamy –  zbudowane były najczęściej z drewna, skóry i roślin. Materiały te są więc koniecznym elementem aranżacji współczesnego wnętrza inspirowanego kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki. Surowe, ciemne drewno powinno stanowić centralny motyw pomieszczenia. Koniecznie musi znaleźć się na podłodze. Dobrze, gdy deski zachowują swoje naturalne barwy i słoje.

Drewniane meble mogą być zarówno proste i minimalistyczne, jak i delikatnie zdobione różnego rodzaju ażurami. Poduchy i obicia również warto zachować w stonowanej palecie kolorów ziemi  – może to być subtelny beż, naturalna zieleń, brąz albo tapicerki w graficzne indiańskie wzory. Jeśli chodzi o materiały, to można posłużyć się miękkimi szenilami bądź mikrofibrą, ale najlepiej skórą naturalną.

Wnętrze w stylu indiańskim jest ciepłe i przytulne. O taki klimat dbają wszelkiego rodzaju dodatki, których w estetyce rdzennych ludów Ameryki znajdziemy naprawdę dużo! Wełniane koce, miękkie poduszki, zagłówki, barwne zasłony – to tylko kilka propozycji do Waszego wnętrza. By zachować etniczny charakter stylizacji, dodatki te muszą w bezpośredni sposób wpisywać się w naszą inspirację. Pledy zdobione kolorowymi, indiańskimi wzorami albo drewniane rzeźby zdecydowanie podkreślą wydźwięk aranżacji. Na ścianach warto powiesić kilka fotografii nawiązujących do indiańskich tradycji i obrzędów, a w oknie (najlepiej w oknie sypialni)  jeden z najbardziej znanych amuletów – łapacz snów.

Całości dopełnią frędzle, które w estetyce – „modzie” – ludów Ameryki odgrywały ważną rolę. Frędzle mogą służyć jako wykończenie zasłon i pledów albo element dekoracyjny szafy.

We wnętrzu możemy też wykorzystać niezwykle ciekawą konstrukcję tipi, czyli indiańskiego namiotu. Bez problemu zbudujemy ją bez niczyjej pomocy – wystarczy kilka prętów lub patyków oraz kawałek tkaniny. Tipi stworzone w pokoju może służyć za szafkę, czy też schowek. W takiej roli idealnie sprawdzi się w dziecięcym pokoiku.

Po indiańsku, ale nie wprost 

Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do całościowej metamorfozy wnętrza, warto skorzystać z kilku ciekawych elementów inspirowanych Indianami. Typowe indiańskie akcesoria można przełamać intensywnym akcentem. Tradycyjne tubylcze wzory we współczesnym designie wykorzystywane są na nowo – projektanci bawią się nimi, barwiąc je mocnymi kolorami, albo wtapiając w inne desenie. Wygląda to bardzo interesująco i nowocześnie. Indiańskie fototapety do salonu warto szukać na stylowi.pl lub pinterest.com.

http://myloview.pl/dla-domu/fototapeta-elementy-dekoracji-granicy-wzory-w-roznych-kolorach-nr-13D6922Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2831 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 13 Maja 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u