Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Pokój dziecka według metody Marii Montessori

23 Października 2015
Przekonanie, że dziecko najlepiej rozwija się, jeśli otoczenie mu sprzyja towarzyszyło Marii Montessori podczas pracy z dziećmi i dla dzieci. Biorą to również pod uwagę współcześni rodzice oraz wychowawcy, którzy urządzają pokój lub salę lekcyjną dla pociech.

Maria Montessori jest autorką jednego z bardziej znanych systemów wychowawczych, opierającego się na swobodnym kształtowaniu charakteru dziecka. Według przeprowadzonych przez nią badań, duże znaczenie w procesie rozwoju młodego człowieka ma jego otoczenie. Dlatego urządzanie miejsca, w którym najczęściej przebywa młody człowiek nie powinno być przypadkowe. Obserwacje Montessori skłoniły osoby przebywające z maluchami do wcielenia jej wskazówek w życiepodczas tworzenia pokoju służącegodo relaksu i zabaw.

Kącik tylko dla siebie

Warto pamiętać, że potrzeby dziecka dotyczą także sfery prywatności i posiadania własnego miejsca. Każde powinno mieć zatem swój kącik, w którym będzie mogło przebywać, bawić się i odpoczywać na co dzień, a w chwilach niepowodzeń stanie się miejscem na przemyślenie sytuacji. Takim miejscem może być zarówno część salonu czy sypialni rodziców, pomieszczenie dzielone z rodzeństwem, jak i oddzielny pokój przygotowany w całości dla dziecka. Przy tworzeniu pomieszczenia dla naszej pociechy nie powinniśmy jednak przesadzać z ilością mebli i zabawek. Metoda Montessori kładzie nacisk na minimalizm i ład w pokoju dziecka. Wdrożeniu tych postanowień sprzyjać będzie aranżacja pomieszczenia na przykład w stylu skandynawskim, którego cechą jest prostota i ograniczanie się jedynie do najpotrzebniejszych elementów. Ograniczona liczba zabawek i ozdób będzie ułatwiała utrzymanie porządku. Jednak sprzątanie przedmiotów, którymi bawił się malec nie jest zadaniem dla rodziców. To zajęcie dla młodego człowieka, który chowając po każdym użyciu zabawki, uczy się utrzymywać porządek w swoim królestwie.

Malec musi się usamodzielniać

Zasadniczą kwestią w pokoju dziecka jest rozmieszczenie wyposażenia. Każdy element umeblowania powinien znajdować się w takich miejscach, aby dziecko miało do niego swobodny dostęp. Według Montessori nasze pociechy dużo chętniej przeglądają książki, jeśli z półki uśmiecha się do nich bohater umieszczony na okładce. Zamiast chować je za drzwiami szafek, lepiej umieścić zbiorek na regale, z którego dobrze widać kolorowe oprawy baśni i bajek.

Dziecko powinno mieć też łatwy dostęp do lustra, jeśli zamierzamy umieścić go w jego sypialni. Ponieważ dzieci lubią bawić się ze swoim własnym odbiciem, właściwe będzie usytuowanie go już od samej podłogi. Wówczas malec będzie doskonale widział samego siebie i mógł naśladować swoje miny i ruchy.

Pozwólmy dziecku obcować z naturą

Podążając za modą na wykorzystywanie naturalnych surowców w wielu dziedzinach życia, również dla nich powinniśmy znaleźć miejsce w pokoju dziecięcym. Do wykorzystywania takich materiałów szczególną wagę przywiązywała już Maria Montessori ponad pół wieku temu.  Naturalne budulce jak bawełna, wikliny czy drewno są również bezpieczne dla korzystających z nich maluchów.

- Zdrowie dziecka dla jego rodzica jest zawsze najważniejsze. Musi mieć zatem pewność, że po zostawieniu go samego w pokoju nic nie będzie mu zagrażało. Meble drewniane są stabilne i trwałe, a przez to bezpieczne dla naszych pociech. Kolekcja Crazy Retro ma w swojej ofercie różnokolorowe meble drewniane, pokryte ekologiczną emulsją. Dzięki temu bezpośredni kontakt dziecka z farbą podczas zabawy nie będzie dla niego szkodliwy, nawet w przypadku dostania się fragmentu do buzi malca - informuje Mariola Kacprzak z firmy Visby Young.

Już wiele lat temu ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne jest otoczenie, w którym wychowuje się dziecko. Urządzając pomieszczenie specjalnie dla malca, zróbmy to tak, aby zapewnić mu najlepsze warunki rozwoju poprzez zabawę, naukę i odpoczynek.

Visby Young to nowa marka mebli dla dzieci i młodzieży. Jest efektem wieloletniego doświadczenia firmy specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości drewnianego wyposażenia sypialni pod nazwą Visby.

Meble można zamówić w sklepie Onemarket. Paczki z poszczególnymi elementami zamówienia wysyłane są do Klienta wraz z przejrzystą instrukcją obsługi. Montaż mebli nie sprawi problemu i nie zajmie dużo czasu. Poza fotografiami mebli na www.visbyy.pl istnieje także możliwość obejrzenia asortymentu serii w salonie meblowym Onemarket w Sulejówku pod Warszawą przy ulicy Miodowej 9.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1778 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 23 Października 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u