Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Sypialnia alergika - co zrobić, żeby czuć się w niej dobrze?

27 Października 2015
Większość osób mających dolegliwości związane z alergią, najczęściej na dokuczliwe objawy skarży się wiosną, kiedy pyłki roślin trafiają do powietrza. Jednak nie tylko rośliny są przyczyną złego samopoczucia alergików.

Symptomy uczuleniowe mogą pojawić się również tam, gdzie mamy do czynienie z nadmiarem kurzu I bakterii. Mimo, że walka z kurzem I pyłem jest trudna, osoby na nie uczulone mogą sobie z nimi poradzić I przynajmniej w domu odpocząć od dokuczliwych oznak choroby. Szczególnie ważna jest tu sypialnia, w której przebywamy najczęściej. Odpowiednie urządzenie tego pomieszczenia ma duże znaczenie, zwłaszcza, jeśli przebywa w niej alergik. Jak ją zatem zaaranżować?

Ekologia i ekologiczne produkty.

Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy podczas urządzania każdego pokoju, jest dobór farb, którymi pokryjemy ściany. Podczas urządzania sypialni, w której zamieszka osoba uczulona powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko kolor, ale także rodzaj emulsji. Zwróćmy uwagę na oznaczenie produktów. Sprawdzą się tu te, posiadające rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Farby ekologiczne, wolne od rozpuszczalników i szkodliwych dla uczulonych osób związków mogą również być oznaczone polskim znakiem E lub certyfikatem Błękitny Anioł.

Ważne jest, też aby ściany w sypialni alergika były gładkie. Zagłębienia sprzyjają gromadzeniu się w nich niechcianego kurzu. Alergicy powinni więc zrezygnować z pokrywania ścian tapetami lub boazerią. W ich zagłębieniach gromadzą się bowiem roztocza, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie chorego.

Odpowiedznie umeblowanie to połowa sukcesu

Przed zakupem mebli warto zgłębić temat właściwości materiału, z jakiego są wykonane. Dużym powodzeniem wciąż cieszą się te z litego drewna. Są one nie tylko wytrzymałe, ale posiadają też cechy sprzyjające chorym.

- Osobom wrażliwym na kurz i roztocza polecamy wybór mebli sosnowych. Drewno sosny cechuje się elektrostatycznością, czyli nie powoduje unoszenia kurzu, który łatwo osadza się na szafkach, komodach i biurkach. Żeby zmniejszyć ilość kurzu na meblach, powinniśmy zrezygnować z otwartych półek na rzecz szafek i szuflad lub przeszklonych regałów - radzi Mariola Kacprzak, przedstawiciel marki Visby, producenta mebli do sypialni.

Cierpiący na alergię potrzebują dobrych warunków do odpoczynku. Aby choroba nie przeszkadzała im podczas snu, powinni mieć łóżko, w którego produkcji nie używano chemikaliów, które mogą podrażnić  skórę i drogi oddechowe uczulonego. Wolne od szkodliwych związków jest na przykład łóżko sosnowe Angeli marki Visby. Jeśli jednak preferujemy meble pokryte materiałem, to właściwa będzie tu łatwa w odkurzaniu tapicerka.

Do kompletu łóżko potrzebuje materaca. Poza takimi czynnikami, jak twardość i wypełnienie, które uwzględnia każdy kupujący, uczuleni muszą wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonano materac. Producenci  zalecają w tym przypadku materace lateksowe. Ich zaletą jest odporność na grzyby i bakterie. Dzięki zabezpieczeniu materaca pokrowcem, będzie on odporny na działanie kurzu. Pokrowiec po zabrudzeniu wystarczy zdjąć i wyprać w pralce.

Minimalizm jak najbardziej wskazany

Kolejnym krokiem po pomalowaniu i umeblowaniu mieszkania jest jego dokorowanie. Jeśli jednak chcemy zapobiec narastaniu kurzu, musimy zmniejszyć powierzchnię ich osadzania się do minimum. Ozdoby (ramki ze zdjęciami i figurki) powinniśmy zamknąć za szybami regałów, a na zewnątrz zostawić tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Roztocza lubią gromadzić się również w tkaninach, dlatego niewzkazane jest umieszczanie w sypialni alergika dywanów,firan i zasłon oraz obić łóżek, których nie moglibyśmy zdjąć i wyprać w pralce. Krótko mówiąc, alergicy muszą polubić minimalizm i w jego myśl aranżować swoje mieszkania lub domy.

Nie wszystkim czynnikom alergennym możemy zapobiec. Jeśli jednak mamy szansę ułatwić życie wrażliwej na nie osobie, warto zastosować kilka łatwych kroków, żeby uczynić życie łatwiejszym i umożliwić odpoczynek.

Więcej informacji znajdziesz na www.visby.plGaleria:

powrót


Odwiedzono: 1390 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Października 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u