Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Polacy ogarnięci ogrodowym szaleństwem

23 Sierpnia 2011
Ponad 30% Polaków przyznaje, że jest na bieżąco z najnowszymi trendami ogrodniczymi. Na kosiarki, rośliny ozdobne, altany wydajemy coraz więcej pieniędzy. Ogród to oprócz miejsca na relaks także dobra inwestycja. Jak wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego 2011, stworzonego na zlecenie firmy Husqvarna - dobrze utrzymany ogród może zwiększyć rynkową wartość nieruchomości nawet o 18%.

Naturalne trendy
W Polsce, w której poziom rolnictwa jest nadal bardzo wysoki (ponad 2 mln rolników), przyroda jest niezwykle istotna. Stąd tak wielka sympatia Polaków do ogrodów: jak wynika z Globalnego Raportu Ogrodniczego Husqvarna 2011, przebywanie blisko natury jest według Polaków drugim co do popularności sposobem wykorzystywania ogrodów. „Dla 66% ankietowanych ogród jest przede wszystkim miejscem relaksu, jednak coraz częściej traktuje się go jako inwestycję. Dobrze utrzymany zieleniec może potencjalnie podnieść cenę nieruchomości nawet o 18%. Co więcej, z biegiem czasu ogród zyskuje na wartości” – powiedział Krzysztof Wardęga, Dyrektor Zarządzający Husqvarna Poland.

Polak liczyć potrafi
Od kilku lat ogrodnictwo jest popularnym tematem, szczególnie w państwach szybko rozwijających się. W Polsce jest to wynikiem radykalnego rozwoju kraju w ciągu ostatnich 20 lat. Polacy inwestują coraz więcej czasu i pieniędzy w ogrody, które stają się wyznacznikiem pozycji społecznej. Elementy, które w największym stopniu podnoszą wartość nieruchomości i w które opłaca się inwestować to: trawnik, duża powierzchnia ogrodu umożliwiająca spotkania towarzyskie, kamienne ścieżki i chodniki oraz drzewa i krzewy ozdobne.
W raporcie opracowany został współczynnik „Zwrot z inwestycji w przypadku sprzedaży”, który pozwala oszacować opłacalność ogrodowych inwestycji. W Polsce w 2010r. każda złotówka zainwestowana w utrzymanie ogrodu zwróciła się ponad dwukrotnie (2,2 raza), co plasuje nas przed USA (1,8 raza) i Rosją (1,5 raza). Średni światowy zwrot kwoty zainwestowanej w ogród w przypadku sprzedaży nieruchomości wynosi 3,1. Najwięcej korzyści finansowych można zyskać w Japonii (5,1) i Francji (5,0) „Każdy właściciel ogrodu, może dokładnie obliczyć ile zarobi inwestując w przydomową zieleń za pomocą wirtualnego narzędzia dostępnego on-line tzw. kalkulatora ogrodniczego. Zaczynając od samej ziemi, użytkownik może dodawać poszczególne elementy ogrodu takie jak: trawnik, kwiaty, meble ogrodowe, drzewa i jednocześnie obserwować szacunkowy wzrost ceny swojej nieruchomości” – dodaje Krzysztof Wardęga.

Ogrodowa moda
Ogrodnictwo w Polsce goni za najnowszymi trendami. Więcej niż jeden na trzech Polaków przyznaje, że jest na bieżąco z najnowszymi trendami ogrodniczymi. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że Polacy za wszelką cenę próbują prześcignąć sąsiadów w tworzeniu najpiękniejszych oczek wodnych, skalniaków czy aranżacji roślinnych.
Polacy znaleźli upodobanie w nowoczesnych ogrodach. Popularne magazyny poświęcone ogrodnictwu oraz programy telewizyjne nieprzerwanie dostarczają polskim ogrodnikom nieszablonowych pomysłów i ogrodniczych nowinek. Ponadto, jak wskazują badania, ogrodnictwo staje się coraz bardziej popularne wśród młodych Polaków, w przeciwieństwie do sytuacji w innych krajach. Osoby, które nie posiadają ogródków zagospodarowują do tych celów swoje balkony. Uwzględniając wyniki raportu, podążanie za najnowszymi trendami w ogrodnictwie i inwestowanie w nie, może się okazać bardzo opłacalne” – skomentował Maciej Konieczny, Manager ds. Sieci Dilerskiej w Husqvarna Poland.

Polskie ogrodnictwo w liczbach
  • Podążanie za trendami w ogrodnictwie - 36% Polaków
  • Spędzanie więcej niż 20 godzin na pielęgnacji ogrodu w sezonie wiosennym – 29% Polaków
  • Przekonanie, że sąsiedzi posiadają bardziej atrakcyjne ogród– 89% Polaków
  • Traktowanie ogrodu jako inwestycji – 54% Polaków

TOP 5 - najbardziej popularne sposoby wykorzystywania ogrodu w Polsce1/ Grupie 590 właścicieli ogrodów zaprezentowano listę 10 sposobów wykorzystywania ogrodu i poproszono o wybranie tych, które najlep[iej do nich pasują. Lista TOP 5 wskazuje najczęściej wybierane odpowiedzi.
 
1.Relaks i odpoczynek
2.Przebywanie blisko natury
3.Wzrost pozycji społecznej
4.Spotkania towarzyskie
5.Miejsce zabaw dla dzieci

TOP 5 - najbardziej pożądane narzędzia ogrodowe w Polsce
 
1.Automatyczny system nawadniający
2.Traktory ogrodowe
3.Automatyczne kosiarki
4.Spryskiwacze ogrodowe
5.Nowoczesne pilarki

TOP 5 - czynniki podnoszące wartość nieruchomości w Polsce
 
1.Duża przestrzeń pozwalająca na organizowanie spotkań towarzyskich
2.Kamienne ścieżki
3.Drzewa ozdobne
4.Krzewy ozdobne
5.Dobrze utrzymany trawnik


Efekt ogrodu – dobrze utrzymany ogród podnosi wartość nieruchomości o średnio 18%, co przekłada się na 77.000 zł; szacunki najmniej optymistyczne – 9%, szacunki najbardziej optymistyczne - 26%

Zwrot w przypadku sprzedaży - za każdy złoty zainwestowany w Polsce na projektowanie i utrzymanie ogrodu, szacowany zwrot wynosi 2,2 zł
 


Globalny Raport Ogrodniczy Husqvarna 2011 został przygotowany, na zlecenie firmy Husqvarna, przez Kairos Future, międzynarodową firmę badawczą. Globalny Raport Ogrodniczy jest corocznym badaniem dotyczącym trendów w ogrodnictwie. W tym roku w ankiecie wzięło udział 5 000 właścicieli domów z ogrodem, z dziewięciu różnych krajów, z czterech kontynentów.


Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3282 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 23 Sierpnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u