Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ekspert radzi: jak rozpoznać kamień wysokiej jakości?

8 Lutego 2013
Zakup kamienia naturalnego to inwestycja w stylowe i trwałe wnętrze. Inwestycja na lata. Czym kierować się podczas wyboru i jak rozpoznać, że zakupiony produkt jest najwyższej jakości?

Kremowy marmur na posadzkę w salonie, mlecznoszary granit na blat czy beżowy trawertyn na ścianę – kamień naturalny to piękny i praktyczny materiał do wykańczania wnętrz. Jego montaż i pielęgnacja są dość proste, a kamienna okładzina dobrze prezentuje się we wnętrzu przez wiele lat. Jednak by zapewnić sobie maksimum komfortu, warto wiedzieć jak i gdzie zamówić odpowiedni produkt.

Informacja o gatunku
Każda firma, sprzedająca kamień, powinna informować klienta o gatunku materiału, który oferuje – mówi Wacław Gawroński, ekspert firmy kamieniarskiej Rogala. – Możemy także poprosić o deklarację zgodności, która potwierdza, że dany produkt spełnia odpowiednie normy budowlane. Dzięki temu dokumentowi mamy pewność, że kupowany przez nas kamień nie jest zamiennikiem lub podróbką – podkreśla Wacław Gawroński.
Deklaracja zgodności to dokument stwierdzający, że dany materiał jest odpowiedniej jakości i został dopuszczony do budownictwa w Polsce i UE zgodnie z odpowiednimi normami Unii. Każdy klient ma prawo ubiegać się o otrzymanie takiego dokumentu.
Branżę kamieniarską obowiązuje norma, która określa, jakie warunki muszą zostać spełnione, by kamień mógł być dopuszczony do sprzedaży (chodzi o normę PN-EN 12058:2005 Wyroby z kamienia naturalnego. Płyty posadzkowe i schodowe. Wymagania). Gatunek kamienia może być zatem zgodny z powyższą normą lub – jeśli materiał cechuje występowanie znacznych różnic kolorystycznych, wad powierzchni lub innych uszkodzeń – może być poza normą.                                  

Ważne jest wykończenie
Kompletując materiał do wykończenia powierzchni, należy zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenia produktów. – Płytki z kamienia mogą posiadać różne warianty wykończenia powierzchni: od całkiem gładkiej polerowanej aż po matową antypoślizgową – opowiada ekspert Rogali. Kolejna ważna informacja to rodzaj wykończenia boków płytek. Kamień może być cięty oraz fazowany (o delikatnie złagodzonej krawędzi). Dobrze wiedzieć jaki materiał kupujemy – płytki posiadające różne wykończenia mogą po prostu do siebie nie pasować.

Tańszy znaczy gorszy?
Tani kamień naturalny rzeczywiście może być sygnałem, że proponowany materiał jest gorszego gatunku – może kosztować nawet 50% mniej niż produkt w pierwszym gatunku. Wybór należy do nas. Ważne, by sprawdzić czy kamień jest opatrzony informacją na ten temat.
By spać spokojnie, warto kupić kamienne płytki czy blaty u dużego sprawdzonego dostawcy. Dzięki temu unikniemy problemów z nieodpowiednim gatunkiem oraz długim oczekiwaniem na dostawę.

www.rogala.com.plGaleria:

powrót


Odwiedzono: 2101 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 8 Lutego 2013

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u