Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Surowy wystrój dalej na topie

9 Czerwca 2011
Inwestycje mieszkaniowe realizowane w dawnych obiektach przemysłowych to od kilku lat ciekawy element krajobrazu także polskich miast. Moda na industrialną architekturę pokazuje, jak poszukiwania nowych rozwiązań często prowadzą do wykorzystywania wzorów z przeszłości.

Dom w fabryce

W Polsce nie brakuje opuszczonych i zdewastowanych terenów, na których wcześniej funkcjonował jakiś duży zakład przemysłowy. Nie dziwi więc fakt, że ciekawe wykorzystanie takich przestrzeni znajduje często lokalizację w okolicach Łodzi, Żyrardowa czy Górnego Śląska. Cały czas ukazują się też nowe oferty deweloperów, z których dowiadujemy się, że np. w budynku dawnej destylatorni i magazynach winiarskich braci Wolf z 1896 roku powstają pierwsze tego typu inwestycje we Wrocławiu. Określa się je na ogół mianem loftów. Jednak mieszkania nawiązujące do industrialnej estetyki nie muszą koniecznie powstawać na obszarach typowo fabrycznych. Pojawiają się więc różne nowoczesne budynki mieszkalne stylizowane na obiekty przemysłowe. Niektórzy decydują się natomiast na samodzielne zaaranżowanie własnych „czterech ścian” w wyrazistym, surowym klimacie.

Fabryka w domu
Styl industrialny stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych koncepcji aranżacji wnętrz. Nie ogranicza się przy tym do jednolitych, podobnych do siebie wzorów, lecz daje nieograniczone możliwości tworzenia niebanalnego wystroju. Trzeba jednak wprowadzić do niego pewne elementy, które nadadzą pomieszczeniom oczekiwaną specyfikę. – Jednym z głównych wyróżników industrialnych przestrzeni jest charakterystyczny, surowy wygląd ścian.– zauważa Bartosz Gołaszewski z firmy Cameleo, producenta farb i tynków dekoracyjnych – Decydując się na taką aranżację w mieszkaniu można więc zastosować specjalny tynk, który imituje betonowe powierzchnie. Uzyskany w ten sposób efekt szalunku przemysłowego lub deskowania będzie stanowił punkt wyjścia do dalszych zabiegów dekoratorskich. Bardzo atrakcyjny wizualnie design można osiągnąć, łącząc betonowy wygląd ścian z różnorodnymi instalacjami ze szkła czy stali. Aranżacja taka doskonale współgra z nowoczesnym sprzętem rtv, który jest dziś nieodłącznym elementem wyposażenia mieszkania.

Przemysłowa elegancja
Styl industrialny korzysta z inspiracji fabryczną surowością i nieładem, by paradoksalnie tworzyć bardzo gustowne, wręcz ekskluzywne wnętrza, w których każdy przedmiot ma swoje miejsce. Charakterystyczne dla niego jest stosowanie chłodnej kolorystyki, oryginalnych rozwiązań dekoratorskich oraz łączenie nowoczesnych technologii z takimi materiałami, jak beton, stal czy szkło. Bardzo dobrze sprawdza się na dużych przestrzeniach, które można dość swobodnie aranżować. Odpowiednio przygotowany projekt pozwala na wprowadzenie eleganckiej surowości także do mniejszych pomieszczeń. Można także zrezygnować z kopiowania industrialnych wzorów i wykorzystać jedynie niektóre możliwości tworzenia przyjemnego i niebanalnego wnętrza. Ważne jest, by łączyło ono relaksacyjne walory chłodnej estetyki z przemysłowym pragmatyzmem. – Industrialne inspiracje nie stanowią odbicia fabrycznej rzeczywistości, lecz są sposobem na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni, zapewniające mieszkańcom wygodę i poczucie wyjątkowości. – dodaje Bartosz Gołaszewski.
 
www.cameleo.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1779 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Czerwca 2011

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u