Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Porządki last minute - jakie prace wykonać wokół domu przed nadejściem jesieni?

9 Sierpnia 2021
Choć wakacje kojarzą się głównie z przyjemnościami, przed nadejściem chłodniejszych dni, musimy pamiętać o przeprowadzeniu niezbędnych prac wokół domu. Chcąc jak najlepiej zadbać o estetykę swojej posesji, konieczne będzie trzeba odświeżyć i zaimpregnować różne  nawierzchnie . Podpowiadamy jak to zrobić!
 

Ogrody i tarasy przez ostatnie kilka miesięcy były centrum życia domowników. Niestety wszystkie nawierzchnie zewnętrzne są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia i działanie czynników atmosferycznych. Gromadzący się przez sezon kurz i nawarstwiające się plamy mogły wniknąć w posadzkę i stać się trudne do usunięcia. Na szczęście na wszystko jest sposób!
 
Zadbana elewacja
Początkowo sprawdzamy stan ścian pod kątem suchości. Zawilgocenia rozpoznaje się po pęknięciach na powierzchni i nieregularnych, ciemnych plamach. W takich miejscach należy oderwać uszkodzoną warstwę, a następnie oczyścić i zagruntować ubytek. Następnie możemy przejść do mycia elewacji. W tym celu warto użyć myjki ciśnieniowej, dzięki której szybko i sprawnie pozbędziemy się pyłu i kurzu. Niektóre z modeli są również wyposażone w specjalny dozownik, do którego można wlać specjalistyczny środek i zaradzić cięższym zabrudzeniom takim jak plamy z tłuszczu czy rdzy. Z kolei przy usuwaniu nalotów mikrobiologicznych należy użyć środka przeciw grzybom i pleśni. 

 
Impregnacja elewacji
Po renowacji i oczyszczeniu elewacji możemy przejść do procesu impregnacji. Zabieg ten pozwala zredukować skłonność powierzchni do zabrudzeń, a także zapewnia jej barierę wodochronną, ograniczając wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych i rozwój mchów, porostów i grzybów. Z uwagi na różnorodność powierzchni poddawanych temu procesowi należy wybrać odpowiedni środek do danego materiału i w niewidocznym miejscu przeprowadzić próbę reakcji podłoża na preparat. Przykładowo do cegły klinkierowej warto użyć preparatu MOKRY KLINKIER firmy JURGA. Produkt ten nie tylko tworzy na powierzchni warstwę ochronną, ale również ożywia kolor i zapewnia paroprzepuszczalność. Przed zastosowaniem preparat należy dokładnie wymieszać. Nanosi się go na powierzchnię wałkiem, pędzlem lub metodą natrysku niskociśnieniowego. Podczas pracy należy pamiętać o stosowaniu środków ochrony osobistej. 
 
Czyste chodniki, tarasy i podjazdy
Następnie przechodzimy do zamiatania i mycia kostki brukowej. W tym przypadku również możemy posłużyć się myjką ciśnieniową, która pozwoli z łatwością usunąć niewielkie zabrudzenia. Po wstępnym czyszczeniu należy przyjrzeć się nawierzchni pod kątem trudnych do likwidacji plam np. z olejów, smarów czy rdzy i sadzy. Do ich likwidacji konieczne jest zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych adekwatnych do rodzaju zabrudzenia. Niektóre materiały, warto również dodatkowo zaimpregnować, aby powstrzymać zanieczyszczenia przed wnikaniem w powierzchnię.

 
Impregnacja kostki brukowej
Warstwa impregnatu zabezpiecza powierzchnię przed niekorzystnym działaniem zabrudzeń i warunków atmosferycznych, a dodatkowo zwiększa odporność na zużycie. Przykładem impregnatu do kostki brukowej jest MOKRA KOSTKA. Produkt ten został stworzony na bazie najwyższej jakości żywic polimerowych i epoksydowych zawieszonych w rozpuszczalnikach, które zapewniają mu szybkość i skuteczność w działaniu. Przeznaczony jest do zabezpieczania powierzchni betonowych, którym nadaje właściwości hydrofobowe, jednocześnie odświeżając ich kolor i zapobiegając rozwojowi mikroorganizmów. Podczas prac, tak jak w przypadku impregnatu do elewacji, należy stosować środki ochrony osobistej i dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. 


 
Dodatkowa renowacja
Altanki, przybudówki, ogrodzenia, ocynkowane blachy czy papa — to powierzchnie, które również są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Choć zazwyczaj są wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, aby zachować swoją funkcjonalność i estetyczny wygląd, również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie wielozadaniowej farby renowacyjno-dekoracyjnej. Możemy znaleźć ją np. w asortymencie wcześniej wspomnianej marki JURGA. Produkt tworzy powłokę ochronną na powierzchni i posiada bardzo dobre właściwości kryjące już przy jednej warstwie. Co więcej, farba jest odporna na działanie wody, mrozu i promieni UV, dzięki czemu może nadać nowe życie starej powierzchni. Przed użyciem należy ją dobrze wymieszać i zapoznać się ze sposobem użycia. 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1091 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Sierpnia 2021

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u