Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Pracownicze Plany Kapitałowe - czy fundusze na nich zgromadzone można przeznaczyć na zakup mieszkania?

7 Lutego 2020

Zakup mieszkania to poważne zobowiązanie finansowe, na które nie każdego z nas stać. Często wiąże się z wzięciem kredytu hipotecznego, którego wysokość jest z kolei uzależniona od wkładu własnego. Zgromadzenie środków na ten cel nie jest proste, ale obecnie okazuje się, że można do tego wykorzystać środki zaoszczędzone w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na jakich warunkach można to zrobić?

 

PPK jako sposób na wkład własny

 

Pracownicze Plany Kapitałowe to program długoterminowego oszczędzania, który działa od 1 lipca 2019 roku. Może do niego przystąpić każda osoba zatrudniona, podlegająca obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Oszczędności na subkoncie biorą się z wpłat pracodawcy, pracownika i państwa. 

 

PPK ma głównie służyć zabezpieczeniu emerytalnemu partycypantów, dlatego całość funduszy można wypłacić po dopiero 60 roku życia. Niemniej jednak, ustawa z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje wyjątki od tej zasady. W myśl art. 98 wspomnianej ustawy, można przeznaczyć zgromadzone środki na pokrycie wkładu własnego do kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup mieszkania lub budowę (przebudowę) budynku mieszkalnego. Wypłata oszczędności z PPK odbywa się jednorazowo, musi nastąpić przed 45 rokiem życia i można ją przeznaczyć na sfinansowanie tylko jednej inwestycji, nawet jeżeli posiada się kilka rachunków PPK.

 

Aby dokonać wypłaty, należy skontaktować się z instytucją finansową obsługującą PPK danej osoby i podpisać stosowną umowę. W jej treści należy wskazać zasady i terminy wypłaty środków oraz inwestycję, która zostanie sfinansowana z ich udziałem.

 

Wypłacone środki należy zwrócić

 

Wypłata funduszy z PPK traktowana jest jak pożyczka, co oznacza, że należy ją zwrócić. Spłatę środków należy rozpocząć nie później niż 5 lat od momentu wypłaty i musi się ona zakończyć po 15 latach, licząc od dnia pobrania oszczędności z PPK. Jest to związane z zachowaniem pierwotnego celu gromadzenia pieniędzy w tym systemie - czyli zapewnieniem bezpieczeństwa finansowego na emeryturze. Osoba, która nie dotrzyma tych terminów będzie musiała zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Jego wysokość będzie uzależniona od wartości środków, których nie udało się zwrócić w przewidzianym terminie. Warto podkreślić, że wypłata środków z PPK nie jest oprocentowana i opodatkowana, czyli zwracamy tyle, ile wypłaciliśmy.

 

Czy to się opłaca?

 

Dla osób, które mają problem ze zgromadzeniem środków na wkład własny, wypłata oszczędności z PPK może się okazać rozwiązaniem wartym rozważenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że to oznacza konieczność spłaty dwóch kredytów: hipotecznego i PPK. A ile można uzyskać z takiej wypłaty?

 

Podstawowa składka wnoszona przez pracownika na PPK wynosi 2% od wynagrodzenia brutto, ale na jego wniosek może zostać maksymalnie podwyższona do 4%. Pracodawca natomiast dodatkowo wpłaca na subkonto pracownika od 1,5-4% wartości jego wynagrodzenia brutto. Składki są powiększane o dodatki oferowane przez państwo. Szacuje się, że po 5 latach wpłacania składek, oszczędności na na rachunku PPK mogą wynieść ok. 10-20 tys. zł. 

 

Materiał opracowany we współpracy z portalem: RynekPierwotny.pl


 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 295 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 7 Lutego 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u