Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Przygotuj trawnik na chłodniejsze dni!

30 Sierpnia 2011
Według niektórych jesień to najpiękniejsza pora roku w ogrodzie. Po upalnym lecie rośliny wydają plony, na krzewach pojawiają się owoce, a liście zmieniają barwę. Październik to także ostatni moment na przygotowanie trawnika na zimę. Nawożenie i regularna pielęgnacja sprawią, że w kolejnym roku zieleniec będzie wyglądał zdrowo i schludnie.

Przycinanie
Trawa rośnie również jesienią i większość powierzchni trawnika wymaga regularnego koszenia także o tej porze roku. Wraz z upływem czasu i spadkiem temperatury będziemy go kosić coraz rzadziej. Trawę należy ścinać bardzo delikatnie. Do tego celu warto wykorzystać podkaszarki.

- Dzięki niewielkiemu ciężarowi wykaszarki Husqvarna są świetnym rozwiązaniem przy koszeniu trudno dostępnych miejsc. Poza tym regularne przycinanie krawędzi trawnika jest gwarancją, że trawnik utrzyma piękny kształt do wiosny. Po przystrzyżeniu trawnika warto wysiać nasiona i wgrabić je w podłoże. – powiedział pan Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

Usuwanie liści
Opadłe liście trzeba regularnie usuwać, ponieważ utrudniają dostęp promieni słonecznych do trawy, a w połączeniu z ciepłem i wilgocią przyczyniają się do rozwoju chorób. Poza tym są świetną pożywką dla mchu. Warto się ich pozbyć zanim nastanie zima. Można to łatwo zrobić za pomocą dmuchawy ogrodowej, zamiast tracić cenny czas na ręczne grabienie liści. Zebrane liście można przeznaczyć na kompost. Innym sprytnym rozwiązaniem jest kosiarka wyposażona w system 2 w 1 – koszenia i zbierania liści do kosza na odpadki.

Nawożenie
Jesienne nawożenie powinno być przeprowadzone ze szczególna ostrożnością.
W chłodniejszych miesiącach rośliny potrzebują ochrony przed mrozem. Dlatego też najwłaściwszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego nawozu, który spowoduje, że rośliny wyrzucą z siebie nadmiar wody.
 
Walka ze szkodnikami
Wilgotna i łagodna jesienna pogoda stwarza idealne warunki do rozwoju mchu. Najlepiej zastosować środek nawożący, niszczący mech, a po kilku tygodniach zgrabić zbutwiałe fragmenty.

- W czasie zimy nie trzeba rezygnować z walki z chwastami, choć wydaje się to trudniejsze, gdyż środki chwastobójcze są najbardziej skuteczne w wyższej temperaturze i odpowiednim nasłonecznieniu. Mimo to miejsca, gdzie pojawiają się skupiska chwastów można spryskać, co przyhamuje ich rozrost. – dodał pan Andrzej Cieciuch.

Napowietrzanie
Napowietrzanie, czyli inaczej aeracja polega na głębokim nakłuwaniu darni kolcami w celu rozluźnienia gleby. Pod wpływem aeracji korzenie trawy stają się silniejsze, a darń pozostaje idealnie wyrównana. Zabieg ten znacznie przyspiesza regenerację trawnika po zimie. Biorąc jednak pod uwagę, iż na 1 m² powinno się wykonać w darni nawet do 200 otworów, nie trudno sobie wyobrazić, iż wykonywanie tego zabiegu za pomocą wideł czy nawet udeptywanie w butach z kolcami, jest bardzo pracochłonne. Dlatego też lepiej jest zaopatrzyć się w aerator z napędem elektrycznym lub spalinowym. Warto też pamiętać o piaskowaniu trawnika po każdej aeracji.

Wertykulacja
Wertykulację wykonuje się poprzez, wyczesywanie szczątków rośli, mchu itp. z powierzchni gleby. Dzięki temu usuwa się tzw. filc, czyli obumarłe resztki roślin. Jest on groźny dla roślin, ponieważ sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii chorobotwórczych oraz utrudnia przenikanie odżywczych substancji do korzeni. Wertykulacja pomaga też w walce z chwastami i mchem. Mchy, porosty i rośliny płytko ukorzenione, podobnie jak warstwa filcu, utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia. Ze względu na konieczność użycia sporego nakładu siły podczas pracy z wertykulatorem ręcznym, posiadacze średnich i dużych trawników zdecydowanie powinni zaopatrzyć się w sprzęt z napędem elektrycznym lub spalinowym.

Twoi pomocnicy podczas jesiennych porządków:
 
Dmuchawa ręczna Husqvarna 125BVx
Wydajna dmuchawa ręczna, która łączy w sobie bardzo wysoką moc wydmuchu oraz łatwość użytkowania. Nadaje się idealnie do prac przydomowych. Jej atutami są funkcje zbierania odpadków do specjalnego worka oraz zestaw do czyszczenia rynien. Dmuchawa została dobrze wyważona i wyprofilowana, powodując, że praca jest wygodniejsza dla operatora.

Wykaszarka Husqvarna 323 R-II
Husqvarna 323 R-II to lekka i wydajna wykaszarka. Łatwe do regulacji szelki i ergonomiczny uchwyt zapewniają komfort pracy. Silnik i rozrusznik zostały skonstruowane tak, aby maszynę można było uruchomić szybko, przy minimalnym wysiłku.

Glebogryzarka Husqvarna T300RS Compact Pro
Lekka, poręczna i wszechstronna glebogryzarka. Mały ciężar urządzenia zapewnia łatwe użytkowanie i transport. Istnieje możliwość zamontowania dodatkowego osprzętu, np. brony pazurowej, pługu, narzędzia do odchwaszczania, krawędziarki czy wertykulatora.
 
Wertykulator Husqvarna DT 22
Niezwykle solidne urządzenie przeznaczona do intensywnej, długotrwałej pracy. Niewielki rozmiar, potężny silnik oraz możliwość wykorzystania urządzenia jako urządzenia do podsiewania trawy, sprawiają, że model DT22 jest bardzo uniwersalny.
 
www.husqvarna.comGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3363 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 30 Sierpnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u