Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Nie tylko kąpiel - panele i kabiny masujące

12 Czerwca 2015

Kiedy w 1956 roku pewna rodzinna firma kalifornijskich wynalazców pochodzenia włoskiego wprowadziła na rynek pierwszą przenośną pompę do hydromasażu, jej twórcy zapewne nie przypuszczali, że ich nazwisko stanie się w niedługim czasie nie tylko znaną marką, ale i wręcz nazwą własną jednego z najbardziej popularnych systemów wyposażenia łazienek. Początkowo ich wynalazek przeznaczony był przede wszystkim dla szpitali i ośrodków rehabilitacyjnych. Jednak już w 1968 roku jeden z braci, Roy Jacuzzi, opatentował pierwszą komercyjną wannę z hydromasażem, co stało się początkiem jednego z najbardziej spektakularnych sukcesów rynkowych w historii branży sanitarno-budowlanej.


>> Przejdź do początku artykułu

Panele masujące

Kabiny prysznicowe z panelem masującym zajmują jeszcze mniej miejsca niż wanny i są od nich oszczędniejsze pod względem zużycia wody. Panele prysznicowe do instalacji w kabinach są budowane najczęściej ze szkła, tworzyw sztucznych lub aluminium, w wersjach dostosowanych do instalacji na ścianie lub w rogu pomieszczenia. Ze względów bezpieczeństwa mają one najczęściej obłe kształty. Na panelu zamontowane są dysze, bateria, słuchawka prysznicowa (jedna lub dwie, przy czym górną umieszcza się na elastycznym przegubie) i inne elementy, takie jak np. siedzisko, lustro, wylewka bidetowa czy półeczki na mydło i kosmetyki. Baterie w panelach prysznicowych zazwyczaj ukryte są pod obudową, a na zewnątrz wyprowadzone są jedynie pokrętła lub uchwyty sterujące. Najważniejsze są oczywiście dysze – chromowane lub wykonane z tworzywa sztucznego – umieszczone zazwyczaj pionowo w dwóch rzędach, w liczbie od trzech do ośmiu (spotykane są kabiny nawet z kilkunastoma dyszami, co jednak jest mało praktyczne ze względu na ograniczone ciśnienie wody w sieci). Podobnie jak w przypadku wanien, sterowanie pracą hydromasażu odbywa się manualnie lub elektronicznie – opcjonalnie możliwe jest regulowanie natężenia strumienia, programowanie sekwencyjnej pracy dysz i temperatury wody. W droższych modelach paneli spotykane są dodatkowe ulepszenia, jak np. możliwość stosowania biczów wodnych (naprzemiennego masażu strumieniami ciepłymi i zimnymi), nakładki zabezpieczające słuchawki prysznicowe przed kamieniem, baterie termostatyczne z czujnikiem temperatury czy wewnętrzne oświetlenie.

Jakkolwiek niektóre modele kabin panelowych z hydromasażem osiągają ceny nawet do 12 tys. zł, to jednak zupełnie dobrej klasy panele można kupić obecnie już za cenę blisko dziesięciokrotnie niższą. Hydromasaż w pozycji pionowej nie jest wprawdzie zalecany np. przy niektórych schorzeniach kręgosłupa, większości użytkowników jest jednak oczywiście w stanie zapewnić wystarczająco dużą wygodę. Przed podjęciem decyzji o zakupie i instalacji należy najpierw zapoznać się z ograniczeniami eksploatacyjnymi. Najważniejszym z nich jest konieczność zapewnienia ciśnienia wody o wartości co najmniej 0,3 MPa (przy wydajności przepływu 20 l/min.), gdyż przy mniejszym ciśnieniu strumienie wody będą zbyt słabe do skutecznego masażu. Przy zasilaniu instalacji z własnej studni konieczne może być zatem zastosowanie odpowiednio silnego hydroforu. Warunek utrzymania temperatury wody powyżej 40°C implikuje zarazem konieczność zastosowania wydajnego podgrzewacza, najlepiej objętościowego o pojemności ok. 100 litrów, gdyż podgrzewacz przepływowy może nie zapewnić odpowiedniej temperatury poniżej 48 kW mocy. Pamiętać też należy o zabezpieczeniu przed wilgocią ścian łazienki w miejscach instalacji paneli.

Kabiny masażowo-parowe

Droższą, ale też zapewniającą znacznie wyższy standard opcją jest zastosowanie domowego centrum wellness w postaci kabiny masażowo-parowej. Jest to właściwie odmiana kabiny prysznicowej z hydromasażem, z tym, że zapewniająca nieporównanie wyższy standard zarówno masażu, jak i wszelakich „usług towarzyszących”. Posiadacz takiej kabiny korzystać może m.in. z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, sauny i wielu rodzajów masażu wodnego. Kąpieli towarzyszyć też może muzyka, czy światłoterapia.

Podobnie jak w przypadku zwykłych paneli prysznicowych, regulowanych i wirujących dysz (wodnych oraz parowych) może być od kilku do kilkunastu. Typowym wyposażeniem są m.in. generator pary o mocy kilku kilowatów, prysznic ręczny z kilkoma rodzajami strumienia, bateria termostatyczna i wielofunkcyjna słuchawka prysznicowa. Obszerniejsze od zwykłych kabiny wyposażane są często w jedno lub nawet dwa siedzenia, składane z oparciem lub ukształtowane z akrylu stanowiącego całość ze ścianką kabiny. W kabinie zainstalowane są półki lub koszyczki na wszelkiego rodzaju łazienkowe utensylia – czasem w postaci wnęk zamykanych dla ochrony przed wodą – a niekiedy również lustra. W suficie mogą być zainstalowane lampy halogenowe, przeznaczone nie tylko do oświetlenia (niejednokrotnie bardzo wyrafinowanego, np. imitującego gwiaździste niebo), ale także do korzystania ze światłoterapii w kolorach niebieskim, zielonym, czerwonym oraz żółtym. Tak jak w droższych modelach wanien z hydromasażem, istnieje możliwość korzystania z aromaterapii, czyli dodawania do kąpieli zapachowych olejków. Standardem wyposażenia większości kabin są też radio stereo i odtwarzacz CD. Sterowanie wszystkimi funkcjami odbywa się elektronicznie – ręcznie lub za pomocą pilota. Znacznie wyższy niż w zwykłych panelach prysznicowych jest standard wykonania kabin, do wykończenia których używa się szlachetniejszych materiałów, jak drewno, sztuczny kamień czy kolorowe metale, co daje nie tylko pożądane efekty estetyczne, ale też i pozytywnie wpływa na trwałość oraz niezawodność.

>> Przejdź do początku artykułu

Fot. Novellini
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2095 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 12 Czerwca 2015

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u