Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wypoczynek przy grach towarzyskich

12 Grudnia 2012
Praktyczne rozplanowanie powierzchni użytkowej to trudne wyzwanie dla większości z nas, zwłaszcza, kiedy urządzamy pomieszczenie małe. Ponieważ często stawiamy w takim przypadku na praktyczność, funkcjonalność i wygodę, nasze hobby i zainteresowania, w szczególności te, które wymagają dodatkowych, całkiem niemałych sprzętów, odchodzą na drugi plan. A szkoda, bo zgodnie z  propagowanym ostatnio zdrowym trybem życia, zamiast siedzieć przed telewizorem czy spędzać długie godziny przy komputerze, możemy być aktywni we własnym domu. Aktywni fizycznie. Dlatego też postaramy się przybliżyć Państwu nieco tematykę dotyczącą możliwości stworzenia domowego centrum rozrywki w oparciu o gry towarzyskie.

Domowe centrum rozrywki - co wybrać, jak dobrać, co jest potrzebne?
Jeśli tylko dysponujecie odpowiednim metrażem domu, to zamiast aranżowania kolejnych, niewykorzystanych pokoi czy sypialni, zagospodarujcie wnętrze tak, by mogło służyć rozrywce. Posiadanie w domu oryginalnego stołu do bilarda albo stołu do snookera to prawdziwa frajda. Wasi znajomi po poczęstunku na pewno z przyjemnością oddadzą się rozrywce – a ponieważ tego typu sporty zbliżają ludzi, stwarzają warunki do rozmowy, zapewnicie im i sobie doskonałą zabawę. Dlatego, choć stoły bilardowe to niemały wydatek, warto rozważyć zakup takiego sprzętu.

Obecnie stoły bilardowe tworzone są nie tylko z myślą o dostarczeniu rozrywki znanej już od ponad pięciu wieków, ale stanowią również doskonały element wystroju wnętrza. Powierzchnia, jaką powinniśmy dysponować, myśląc o stole bilardowym bądź snookerowym, jest ściśle określona. Wiąże się ona z komfortem użytkowania, jak również bezpieczeństwem (jeśli np. chce się uniknąć śladów otarć po kijach na ścianie). Nie można też zapomnieć o odrobinie miejsca na drobne akcesoria.

 
Wymiar pola gry Długość kija 145cm
10' ft: 142x284 cm 4,3m x 5,7m
11' ft: 157x325 cm 4,5m x 6,2m
12' ft: 179x358 cm 4,7m x 6,5m

Tabela przedstawia wymagane wymiary pomieszczenia przy stołach do snookera o różnych rozmiarach.

Wymiar pola gry Długość kija 148cm Długośc kija 140cm Długość kija 120cm
7' ft: 99X198 cm 4m x 4,9m 3,8m x 4,7m 3,4m x 4,3m
8' ft: 112x224 cm 4,1m x 5,2m 3,9m x 5m 3,5m x 3,6m
9' ft: 127x254 cm 4,3m x 5,5m 4,1m x 5,3m 3,7m x 5m

Tabela przedstawia wymagane wymiary pomieszczenia przy stolach do pool bilarda o różnych rozmiarach.

Określenie stół bilardowy najczęściej kojarzy nam się z prostokątnym stołem z sześcioma łuzami. Odnosi się ono jednak do ogółu stołów, na których można rozegrać grę w którąś z odmian bilarda, występujących w różnych rozmiarach, związanych najczęściej z przeznaczeniem stołu do gry właśnie w odpowiednią odmianę bilarda.  
Aby stół nie był tylko elementem dekoracyjnym, niezbędne jest również zaopatrzenie się w takie przedmioty jak np. kij do bilarda, komplet bili, trójkąt do ustawiania bil i kreda bilardowa. Poza wymienionymi wcześniej akcesoriami można spotkać się z wieloma innymi peryferiami uzupełniającymi, eksploatacyjnymi i ułatwiającymi obcowanie z tą dyscypliną, wśród których rozróżniamy m.in. różnego rodzaju przedłużki i podpórki do kija, kapki/tipy (zakończenie kija, którym bezpośrednio dokonuje się uderzenie w bile), futerały na kije, wieszaki na kije itp.

Większość z nas nie dysponuje jednak na tyle dużym, wolnym pomieszczeniem, w którym można zmieścić pokaźnej wielkości stół do bilarda czy tym bardziej snookera. Czy w związku z tym jesteśmy skazani na brak domowej rozrywki? Oczywiście, że nie. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie cieszącej się największą popularnością w Polsce dyscypliny, jaką jest piłka nożna!  I nie mówimy tu o grze na prawdziwym boisku, a o stołach do piłkarzyków, które mogą dostarczać zdecydowanie większych emocji niż  rozgrywki piłkarskie ogladane w telewizji.
Stoły do piłkarzyków wymagają znacznie mniejszej przestrzeni i nakładów finansowych niż bilard. Ponadto dostępne są  też wersje składane, dzięki czemu łatwo można je przechowywać w komórkach lokatorskich, schowkach czy nawet szafach.
Stoły do piłkarzyków różnią się wykonaniem, wielkością i wysokością, dlatego też bardzo ważne jest określenie, przez kogo będą użytkowane? Dla osób dorosłych i starszych nastolatków optymalnym rozwiązaniem są piłkarzyki o wysokości minimalnej ok. 87cm. Niższe stoliki są przeznaczone dla młodszych użytkowników. Nie mniej ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest waga. Stoły przeznaczone dla większych, a co za tym idzie, silniejszych zawodników nie mogą być zbyt lekkie, ponieważ będzie to źle wpływać na stabilność i komfort gry - w przypadku takich użytkowników waga stołu powinna być zbliżona bądź  nawet wyższa niż 60kg. Nie zapomnijmy, że dzięki odpowiedniej stabilności piłkarzyków uda nam się też uniknąć  niezadowolenia sąsiadów mieszkających poniżej.
Poza samym stołem do piłkarzyków (i piłeczkami) nie potrzeba już nic więcej jak tylko zawodników, z którymi wspólnie można oddać się tej przyjemności, a taka forma umilenia czasu z pewnością podniesie atmosferę spotkań w gronie znajomych.

Kolejną świetną formą spędzania czasu, niewymagającą dużych przestrzeni, jest Dart, w Polsce popularnie zwany rzutkami.
Ta zabawa z pewnością jest godna polecenia osobom, które pragną posiadać domowe centrum rozrywki, ale nie chcą zbytnio ingerować w umeblowanie pomieszczenia.
Samą tarczę do darta można estetycznie wkomponować w wystrój wnętrza jako wiszący na ścianie element dekoracji. W szczególności dotyczy to tarcz wykonanych z materiału zwanego Sizal (twarde i bardzo wytrzymałe włókno otrzymywane ze specjalnego gatunku agawy). Tarczę można również umieścić w stylowo wyglądającej szafeczce, co dodatkowo stanowi ochronę ściany przed ewentualnymi trafieniami poza obrębem samej tarczy.
Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje tarcz. Są to wspomniane już tarcze sizalowe, do których gra się rzutkami z metalowym grotem. Drugi rodzaj to tarcze elektroniczne na rzutki z grotami plastikowymi. Są one o tyle wygodne, że same podliczają zdobyte punkty, natomiast są zdecydowanie głośniejsze i mogą się wydawać nieco mniej estetyczne z racji wyświetlaczy i przycisków na panelu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być również modele, które można ukryć w szafeczkach. Obecnie rynek oferuję ogromną ilość wariantów tarcz zarówno pod kątem wizualnym, jak i technicznym, z szafkami lub bez, dlatego każdy może wybrać najbardziej stosowny dla siebie produkt.
Aby rozpocząć emocjonującą przygodę w tej dziedzinie, potrzebujemy tarczy, rzutek i oczywiście samych graczy, z którymi będziemy mogli współzawodniczyć i wspólnie spędzać miło czas.

Najmniej absorbującą ruchowo formą rozrywki, aczkolwiek nie mniej emocjonującą, są gry karciane. Ze wszystkich wymienionych wcześniej dyscyplin są one zdecydowanie najmniej wymagające, jeśli chodzi o zużycie przestrzeni. Do gry w karty wystarczy nam  wygodny stół kuchenny czy też ława. Ale chcąc dodać nieco „otoczki profesjonalizmu”, można rozważyć stół lub blat czy też matę specjalnie do rozgrywek karcianych przeznaczone – takie rozwiazanie jest wygodne, a specjalne akcesoria po zabawie najcześciej łatwo można schować – w  przypadku stolika nogi można po prostu odkręcić, a sam blat jest najczęściej składany. To samo tyczy się mat, które często można zwinąć w rulon. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że np. stoły do gier karcianych są najczęściej wyposażony w wygodne, podtrzymujące ręce miękkie obicie dookoła, a powierzchnia gry jest wykonana z gumy, co zapobiega ślizganiu się kart, wodoodporna, łatwa do czyszczenia. Umieszczając taką matę na zwykłym stole stworzymy doskonałą atmosferę do rozgrywek karcianych, a dodatkowo wszelkich innych gier planszowych. Najważniejszymi elementami są tu jednak oczywiście akcesoria do gier – plansze, pionki, karty, żetony itp. – często oferowane w sprzedaży w wygodnych walizkach, w kompletnych zestawach. Dzięki takim produktom, każdy w swoim domu czy mieszkaniu może posiadać własne centrum rozrywki.

Jak widać stworzenie Domowego Centrum Rozrywki jest w zasięgu ręki praktycznie dla każdego, nie tylko dla posiadaczy sporych przestrzeni mieszkalnych, ale też dla właścicieli małych, trudnych do rozplanowania mieszkań. Co więcej, ogromny wybór opisanych produktów, ich wariantów, modeli, a także doskonała jakość wykonania, nie tylko przysłużą się naszej rozrywce, ale też mogą świadczyć o doskonałym guście i elegancji.

www.gamescentre.pl
powrót


Odwiedzono: 4020 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 12 Grudnia 2012

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u