Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, pompy ciepła oraz wentylacja solarna. Cz. 1

19 Maja 2016
Według danych Narodowej Agencji Poszanowania Energii największe oszczędności energii można odzyskać z powietrza w wentylacji. Bez odpowiednio działającej wentylacji niemożliwa jest budowa energooszczędnego obiektu. Niestety, stanowi ona również najdroższą instalację w budynku. Można temu zaradzić – dobry projekt i nowoczesne urządzenia do odzysku ciepła znacząco obniżą koszty podwyższając jednocześnie komfort życia.
 

W dobie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań jednym z najważniejszych zagadnień, które mają wpływ na koszty eksploatacji obiektów są właśnie instalacje grzewcze, klimatyzacyjne i wentylacyjne.  
 
W przypadku wentylacji hal sportowych stosowane do niedawna rozwiązania zakładały proste rozwiązania wentylacji nawiewno-wywiewnej, rzadko wyposażonej w moduł odzysku ciepła. Rosnące koszty energii, nacisk ze strony inwestorów oraz coraz większe wymagania energooszczędne budynków powodują, że systemy odzysku ciepła z wentylacji powoli stają się standardem w nowoczesnym budownictwie, również sportowym.
 
Stosowanie tradycyjnych systemów kanałowej wentylacji z odzyskiem tzw. rekuperacji wiąże się z czasochłonnym projektowaniem, a następnie instalowaniem w/w systemów, co znacznie wydłuża trwanie inwestycji. Biorąc pod uwagę w/w fakty, duńska firma Turbovex proponuje nowatorskie rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, które z łatwością można stosować zarówno w halach sportowych i gimnastycznych, jak i w siłowniach i salach fitness, gdzie istotnym czynnikiem jest jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Systemy wentylacji bezkanałowej Turbovex oferują swobodę aranżacji pomieszczeń oraz różnorodność sterowania dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Ze względu na zastosowanie urządzenia można podzielić na dwie grupy: dachowe i podsufitowe.
 
Urządzenia dachowe
 
Model TX 3100 to urządzenie wentylacyjne z odzyskiem ciepła w formie wentylatora dachowego. Urządzenia te są odpowiednie do wykorzystania zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach renowacji budynków i pomieszczeń, takich jak: hale sportowe, sale gimnastyczne, fitness, sklepy, markety, restauracje oraz sale sprzedaży. Mogą być całkowicie zautomatyzowane np. poprzez zastosowanie czujnika CO2. Wymiana powietrza w obiekcie dostosowana jest do potrzeb wentylacyjnych dzięki czemu w pomieszczeniu panuje zawsze komfortowa atmosfera. Opcjonalnie istnieje możliwość zastosowania czujnika wilgoci i czujnika ruchu. W standardzie dostępny jest automatyczny bypass, wykorzystywany w okresach przejściowych. Model TX 3100 (3000 m3/h) wyposażony jest w dwa wentylatory oraz energooszczędny obrotowy wymiennik ciepła o sprawności odzysku ciepła 70%. Posiada silniki prądu stałego, charakteryzujące się cichą pracą oraz filtry powietrza w standardzie. Klapy zwrotne zapobiegają niekontrolowanemu napływowi powietrza w momencie gdy system wentylacyjny jest wyłączony. Montowany jest na dachu bez konieczności stosowania dodatkowych kanałów wentylacyjnych, anemostatów nawiewnych, przepustnic regulacyjnych oraz dodatkowej automatyki. Dzięki niedużej masie wynoszącej 200 kg, nie są potrzebne modyfikacje w konstrukcji dachu, ani specjalne podstawy (wymagane przy montażu zewnętrznych central wentylacyjnych). Wymagany jest jedynie jeden otwór w dachu. Typowy montaż urządzenia zajmuje najwyżej jeden dzień roboczy i może być wykonany przez 2-osobową brygadę. Dla porównania montaż dachowej centrali wentylacyjnej o wydatku 3000 m3/h może trwać kilka dni. Montaż to zaledwie ułamek czasu potrzebnego do zamontowania systemu wentylacyjnego przy użyciu centrali wentylacyjnej o podobnym wydatku. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny zakupu, jest rozwiązaniem tańszym i jednocześnie, co często ma niebagatelne znaczenie, dużo szybszym, co pozwala inwestorom na skrócenie czasu inwestycji do minimum.Urządzenia podsufitowe
 
Stanowią prosty i zrównoważony system wentylacyjny dla budynków usługowych oraz użyteczności publicznej. Produkty z tej serii zapewniają czyste, świeże powietrze co przyczynia się do stworzenia komfortowych warunków panujących wewnątrz obiektu w niemal każdej możliwej sytuacji. W budynkach o przeznaczeniu rekreacyjnym wykorzystywane są najczęściej w klubach fitness, siłowniach oraz gabinetach fizjoterapii. Ze względu na niski poziom emitowanego hałasu (maksymalnie 35 dB) urządzenia nie powodują dyskomfortu, a inteligentne sterowanie pozwala na oszczędności eksploatacyjne. Typoszereg serii to pięć wielkości urządzeń, od najmniejszego TX 250 (250 m3/h) do największego TX 1000 (1000 m3/h). Dzięki zastosowaniu silników prądu stałego firmy EBM Papst urządzenia pobierają mniej energii niż tradycyjne urządzenia wentylacyjne wyposażone w silniki prądu zmiennego. W porównaniu do wentylatorów prądu zmiennego, wentylatory EC zapewniają niższy poziom hałasu oraz wyższy odzysk ciepła, co w połączeniu z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła o sprawności 85% pozwala osiągać znaczne oszczędności eksploatacyjne. Dalsze oszczędności można osiągnąć wybierając odpowiedni system sterowania urządzeniem. Tak jak w modelach dachowych, do wyboru mamy czujniki CO2, wilgotności oraz ruchu, co sprawia, że urządzenia pracują tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Standardowo seria Komfort jest wyposażona w automatyczny bypass o dużej wydajności. Podczas ciepłych dni system wentylacyjny doprowadza w nocy chłodne, świeże powietrze, które zapobiega szybkiemu nagrzewaniu się pomieszczeń w ciągu dnia. Istnieje również możliwość wyposażenia urządzeń w nagrzewnice elektryczne, poprawiające komfort użytkowników w zimie. Wszystkie modele z serii nie wymagają montażu systemów kanałów nawiewno-wywiewnych, które są mało estetyczne, kosztowne i zajmują dużo miejsca.

Zainstalowanie systemu wentylacyjnego nie jest czasochłonne z uwagi na niewielką potrzebę modyfikacji konstrukcji oraz szybki i łatwy montaż. Seria Komfort jest standardowo wyposażona we wspornik do montażu ściennego lub sufitowego. Typowy montaż urządzenia Turbovex Komfort nie przekracza 1 dnia roboczego.
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1781 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 19 Maja 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u