Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Domy z bali cz. 2

8 Kwietnia 2015
Obecność domów z bali od stuleci wpisana jest w polski krajobraz. Ich niewątpliwy urok, ale także zadziwiająca trwałość zdobywają sobie rzesze zwolenników również we współczesnych czasach. Coraz częściej można spotkać powstające nowe drewniane chaty czy dwory. I co najciekawsze, nie różnią się one praktycznie niczym od tych zabytkowych, ponieważ technologia wykonywania domów z bali nie uległa w zasadzie znaczącym zmianom.


<< Przejdź do początku artykułuIzolacja ścian zewnętrznych

W zależności od grubości i rodzaju użytych do budowy bali, ściany wymagają bądź nie wymagają ocieplenia. Bale jednorodne, o grubości powyżej 22 cm nie wymagają stosowania dodatkowej izolacji. W przypadku bali klejonych, dopiero te o grubości od 30 cm mogą być stosowane do budowy ścian jednowarstwowych, czyli nieocieplanych. Wszelkie bale o mniejszych grubościach od w/w to bale izolowane, które wymagają warstwy izolacji cieplnej. Ze względu na estetykę elewacji prace te wykonuje się po wewnętrznej stronie budynku. Prawidłowo wykonane ocieplenie składa się z: folii wiatroizolacyjnej położonej na balach zewnętrznych, następnie izolacji cieplnej, np. wełny mineralnej, szklanej lub drzewnej umieszczonej w konstrukcji ścianki, folii paroizolacyjnej oraz warstwy z płyt gipsowych czy boazerii. Wymagana grubość izolacji cieplnej jest bezpośrednio związana z grubością bali zewnętrznych (dla ścian warstwowych współczynnik przenikania ciepła U powinien być mniejszy niż 0,3 W/m²). Bardzo istotny jest również sposób wykonania izolacji. Aby spełniała ona swoje zadanie, konieczne jest zachowanie ciągłości kładzionych folii zarówno wiatroizolacyjnej, jak i paroizolacyjnej). Jest to możliwe w przypadku, kiedy izolacje ścian wykonuje się bezpośrednio po postawieniu ścian zewnętrznych, przed budową ścian wewnętrznych - działowych i konstrukcji dachowej. Dodatkowych zabiegów izolacyjnych nie wymagają bale warstwowe, składające się z okładzin drewnianych wypełnionych materiałem izolacyjnym, np. pianką poliuretanową, styropianem.

Ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne można wykonać również z bali, jednak ze względu na koszty używa się bali węższych niż zewnętrzne. Powszechne jest również wykonywanie ścian w konstrukcji szkieletowej. które wykańcza się płytami kartonowo-gipsowymi lub boazerią

Strop

Stropy w domach z bali najczęściej wykonuje się z belek o przekrojach wynikających z obliczeń statycznych. W zależności od preferencji estetycznych inwestora belki stropu można ukryć pod podbitką z desek czy płyt kartonowo -gipsowych lub zostawić na widoku jako element dekoracyjny. Na podbitce układa się izolację akustyczną.

Dach

Najczęściej spotykane konstrukcje dachu to konstrukcja płatwiowo-krokwiowa lub jętkową. Umożliwia ona ułożenie wszelkiego typu pokryć dachowych, np. dachówki ceramicznej, gontów, trzciny czy słomy. W przypadku krycia dachu dachówką tradycyjną lub blachodachówką wystarczające jest pokrycie krokwi folią dachową paroprzepuszczalną, na której montuje się łaty i kontrłaty. Dach z gontów bitumicznych wymaga wykonania sztywnego podkładu z desek pokrytych jedną warstwą papy. Od wewnątrz konstrukcję ociepla się wełną mineralną, na której montuje się folię paroizolacyjną. Wykończenie sufitów wykonać można z płyt kartonowo-gipsowych lub boazerii.

>> Przejdź do początku artykułu

Fot. Misoni Trade House
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2944 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 8 Kwietnia 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u