Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wybór domu z katalogu

22 Kwietnia 2014
Ponieważ zakup nowego projektu domu, przygotowanego specjalnie na indywidualne zamówienie, jest dość kosztowny i – nie oszukujmy się – nie zawsze najlepszy, zwykle korzystamy z gotowych projektów domów zebranych w katalogach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Pierwsze, co na pewno rzuca się w oczy, to fakt, że katalog projektów domów jest maksymalnie uniwersalny. Kiedy zlecasz wykonanie indywidualnego projektu, skupiasz się zwykle na swoich szczególnych potrzebach lub pewnej wizji, ale bardzo indywidualnej. W katalogach natomiast projekty są przede wszystkim uniwersalne. To zrozumiałe: tworzenie masy wyjątkowo ekstrawaganckich projektów mogłoby co prawda przynieść rozgłos, ale klientów raczej nie zapewni. Oczywiście to tylko taka ogólna zasada i każdy architekt od czasu do czasu w katalogu umieszcza bardziej egzotyczne i nietypowe projekty domów.


Czy korzystanie z katalogów z projektami domków jest błędem? Wiele osób twierdzi, że tak, ponieważ projekty te są do siebie często podobne. To nie wynika oczywiście ze złośliwości architektów, ale przede wszystkim z wymagań, jakie stawia przed budowniczymi określona technologia, a przed projektantem – moda, trend lub po prostu ogólne kanony estetyki. In bardziej projekt jest uniwersalny, tym bardziej przypomina pozostałe. Nie jest jednak tak, że katalogi projektów domów jednorodzinnych to zbiór wariacji na temat jednej bryły czy jednego „modelu głównego”. Umiejętność dostrzegania różnic i wykorzystywania ich w procesie indywidualizacji projektu jest czymś niezmiernie ważnym.


Pamiętaj, że wybierając projekt, decydujesz się tak naprawdę na pewien ramowy plan – plany budynków można modyfikować, oczywiście w pewnych ustalonych granicach, można też wzbogacać je poprzez urozmaicenie otoczenia: nawet bardzo podobne domy, jeśli zostaną inaczej wykończone i otoczone innym typem ogrodu, choćby i niewielkiego, wyglądały będą zupełnie inaczej. Żeby to zrozumieć, warto przyjrzeć się kilku typowym aranżacjom domów powstałych na bazie tego samego projektu.

Wszystko to, co napisaliśmy, jest prawdą, pod jednym jednak warunkiem: że trzymasz w ręce dobry katalog projektów, renomowanej pracowni, a nie pierwsze próby projektowe początkującego architekta. Każdy musi się nauczyć tworzyć dobre projekty domów, ale mija sporo czasu, zanim projektant odnajdzie swój styl i stworzy linię projektów, które będą ze sobą spójne, ale jednocześnie wyraźnie różne od innych. To kwestia wprawy i pewnych umiejętności, dlatego, jeśli korzystasz z katalogu domów, rób to z głową, a na pewno nie pożałujesz swojego wyboru. Jeśli jednak wybierzesz kiepski katalog, nie dziw się później, że znajdujesz jedynie mierne projekty.

Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Gotowe projekty domów jednorodzinnych i garaży.

 
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2996 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 22 Kwietnia 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u