Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wyeliminuj ryzyko pożaru, chroń siebie i bliskich

2 Marca 2012
Każdego roku kilka tysięcy osób doświadcza szkód spowodowanych złym zabezpieczeniem instalacji elektrycznych. Ich rozpiętość jest różna - od lekkiego, nieszkodliwego  porażenia prądem do pożaru całego budynku w wyniku zwarcia obwodów. Jak więc zabezpieczać się przed tego typu wypadkami?

Profesjonalne zabezpieczenia przeciw szkodom jakie może wyrządzić awaria instalacji,  powinny znaleźć się w każdym domu, ponieważ aż 30% wszystkich wypadków z „udziałem” prądu ma miejsce właśnie tam. Zapewnienie bezpieczeństwa instalacji w budynku mieszkalnym jest konieczne, jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko pożaru, porażenia prądem czy spalenia artykułów gospodarstwa domowego. Mając na uwadze szybkość z jaką rozprzestrzenia się w budynku pożar spowodowany zwarciem elektrycznym, powinno się zadbać o odpowiednie zabezpieczenie instalacji.
W tym celu należy zaopatrzyć ją w dobrej jakości wyłączniki różnicowoprądowe. Jest to rodzaj zabezpieczenia elektrycznego, które po wykryciu, że prąd elektryczny wypływający z obwodu nie jest równy prądowi wpływającemu, automatycznie rozłączy obwód. Takie działanie zapobiega pośredniemu i bezpośredniemu porażeniu prądem elektrycznym, a także wyklucza ryzyko wystąpienia pożaru. Zakup takich wyłączników może ochronić nas przed ponoszeniem znacznie większych kosztów w przyszłości.

Wyłączniki są budowane na prąd różnicowy i dzieli się je według jego rodzaju:
Typ AC - prąd sinusoidalny
Typ A - prąd sinusoidalny oraz wyprostowany jedno- i dwupołówkowo
Typ B -  prąd stały, sinusoidalny oraz wyprostowany jedno- i dwupołówkowo

Ze względu na niską cenę oraz wysoką skuteczność, największą popularnością cieszą się wyłączniki typu AC. Ten rodzaj powinien być stosowany w instalacjach z jednofazowymi odbiornikami (o obudowach metalowych, przystosowanych do połączenia z przewodem ochronnym PE), zasilanym z urządzeń prostownikowych. Natomiast wyłączniki  typu A są odpowiednie do zabezpieczania systemów, w których użytkownik zainstalował urządzenia prostownicze lub elektroniczne przetworniki do regulacji (np. temperatury, natężenia oświetlenia) zasilanych bezpośrednio z sieci bez transformatorów pośredniczących. Typ B powinien być z kolei stosowany w instalacjach przemysłowych z trójfazowymi urządzeniami zasilającymi odbiorniki prądu stałego lub z przetwornicami częstotliwości zasilającymi silniki o regulowanej prędkości kątowej przez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego.

Zwarcie elektryczne to celowe lub przypadkowe zetknięcie dwóch przewodów doprowadzających prąd z ominięciem odbiornika.
Podczas zwarcia prąd nie płynie przez odbiornik, ale np. po jego metalowej obudowie. Natężenie prądu wzrasta wtedy do bardzo dużych wartości. Zwarcie może pociągać za sobą wiele negatywnych, a nawet tragicznych skutków – przepalenie przewodów, uszkodzenie urządzeń elektrycznych czy wystąpienie pożaru. Może też dojść do porażenia prądem elektrycznym.

    - Na rynku funkcjonuje wielu producentów, oferujących urządzenia tego typu, jednym z nich jest firma Hager, specjalizująca się w instalacjach elektrycznych. Ich produkty charakteryzują się szybką i łatwą instalacją, ułatwiając pracę i zapewniając bezpieczeństwo działania instalacji elektrycznych. Dzięki osłonie zacisku, chronią przed błędnym umieszczeniem przewodu. Są także wyposażone w wskaźnik prądu różnicowego, co ułatwia rozpoznanie czy przyczyną wyzwolenia był prąd różnicowy czy ręczne wyłączenie. Ponadto w specjalnych przypadkach istnieje możliwość zaplombowania urządzenia – mówi Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki.

Wyłącznik różnicowoprądowy powinien znaleźć zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym, w którym bezpieczeństwo stawiane jest na pierwszym miejscu. Dzięki niemu ryzyko awarii instalacji elektrycznej czy pożaru zostanie zminimalizowane.

Karolina Sirko
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2630 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 2 Marca 2012

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u