Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Zmiękczacze wody - kiedy stają się niezbędne?

21 Lutego 2014
Stacje zmiękczające, zwane częściej zmiękczaczami, to duże urządzenia uzdatniające, służące wyeliminowaniu z wody nadmiaru związków wapnia i magnezu. Ich zakup to przeważnie poważna inwestycja (przeciętna cena zmiękczacza to ok. 1500 zł brutto), niezbędna przede wszystkim wtedy, kiedy woda, z której korzystamy, przekracza polską normę zawartości wapna i magnezu.

Zakupem zmiękczaczy będą zainteresowani przede wszystkim właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do sieci wodociągowej, czyli także mieszkańcy domków jednorodzinnych. – Problem ten dotyczy głównie osób zamieszkujących tereny, na których woda przepływa przez podłoże wapienne. Dzieje się tak m.in. w południowo-wschodniej części Polski. O ile woda wodociągowa musi spełniać wszystkie polskie normy, o tyle właściciele studni będą się borykać z jej nadmierną twardością – mówi Grzegorz Kosylak, Kierownik Produkcji w firmie UST-M, która zajmuje się m.in. kompleksowym doradztwem dotyczącym doboru urządzeń uzdatniających.

Jak sprawdzić, czy potrzebny jest zmiękczacz?

Stacja zmiękczająca potrzebna będzie wtedy, kiedy woda, z której korzystamy jest zbyt twarda. Długotrwałe używanie takiej wody skutkuje zniszczeniem sprzętu AGD i instalacji sanitarnych. Zmniejsza także efektywność detergentów i negatywnie wpływa na smak przygotowywanych potraw. Aby określić stopień twardości wody, możemy wykonać domowy test paskowy lub kropelkowy (do nabycia w dobrych marketach budowlanych), skorzystać z usług laboratoriów terenowych bądź stacji sanitarno-epidemiologicznych. – Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z usług firm zajmujących się tematyką uzdatniania wody. Nie tylko wykonają dokładne badania wody, ale także pomogą dobrać odpowiednie urządzenie i będą służyć pomocą w przypadku potrzeby serwisowania – przekonuje specjalista UST-M. Stacja zmiękczająca będzie nam potrzebna w przypadku, jeśli wyniki badań wykażą, że korzystamy z wody niespełniającej polskich norm twardości (zawartość związków wapnia i magnezu powyżej 500 mg CaCO3/dm³). Jej zakup warto rozważyć także wtedy, kiedy nasza woda mieści się w normie, ale mimo wszystko pozostaje twarda (powyżej 350 mg CaCO3/dm³ zawartości związków wapnia i magnezu).

Jak wybrać urządzenie?

W doborze urządzenia powinna pomóc firma, od której zamierzamy zakupić produkt. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim parametry uzdatnianej wody – nie tylko jej twardość, ale także zawartość żelaza, manganu, chloru oraz poziom zanieczyszczenia mechanicznego. – W przypadku, kiedy okaże się, że nadmierna twardość wody to niejedyny problem, który jej dotyczy, być może będziemy potrzebowali bardziej skomplikowanego urządzenia, takiego jak np. zmiękczaczo-odżelaziaczo-odmanganiacz – dodaje Grzegorz Kosylak. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, warto jednak swoją uwagę skierować w stronę tych, których późniejsza obsługa nie będzie wymagała od nas dużego nakładu pracy. Atrakcyjne będą z pewnością urządzenia kompaktowe, wyposażone w automatyczną, elektroniczną głowicę czasowo-objętościową. Ich obsługa ograniczy się do uzupełnienia raz w miesiącu specjalnych tabletek soli.

Gdzie i jak zainstalować stację zmiękczania wody?

Zmiękczacze umieszcza się zazwyczaj w kotłowni, piwnicy lub garażu, w pobliżu głównego zaworu wody. Potrzebne będzie wygospodarowanie miejsca – podstawa takiego urządzenia wynosi przeważne 30x50 cm. Wysokość zależy od modelu zmiękczacza i waha się pomiędzy 1,20 a 1,50 m. Jego instalacją powinien zająć się wykwalifikowany instalator. – Fachowiec musi wpiąć się w istniejące instalacje. Należy przygotować wejście i wyjście wody do urządzenia, odprowadzenia popłuczyn, a także gniazdko elektryczne, do którego podłączymy sterownię głowicy automatycznej. Jeśli poza zmiękczaczem planujemy także montaż odżelaziacza, musimy pamiętać, że odżelaziacz znajdzie się bliżej zaworu wody. Niezależnie od ilości urządzeń, wskazane jest, aby uzdatnianą wodę wstępnie oczyścić z mechanicznych zabrudzeń, dlatego warto zainstalować także filtr narurowy z wkładem sedymentacyjnym – tłumaczy ekspert UST-M. Zaprogramowanie urządzenia również należy powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi. Musi on znać parametry i specyfikę wody oraz specyfikę samego urządzenia, które programuje.

Jak korzystać ze zmiękczacza?
Jak już zostało wspomniane wcześniej, obsługa urządzenia ogranicza się najczęściej do comiesięcznego uzupełnienia specjalnych tabletek soli. Dzięki nim żywica jonowymienna, której zawdzięczamy efekt zmiękczenia wody, zostanie poddana procesowi automatycznej regeneracji. Przynajmniej raz, a najlepiej – dwa razy w roku – urządzenie powinno być serwisowane. Zajmie się tym wykwalifikowany instalator, który będzie nam służył pomocą także w przypadku ewentualnych problemów z urządzeniem.

www.ustm.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3575 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 21 Lutego 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u