Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Innowacyjnie i ekologicznie przepuszczalne kratki trawnikowe

11 Kwietnia 2012
Kratki trawnikowe to ekologiczne, przepuszczalne dla wody i zapewniające naturalną wegetację roślin rozwiązanie. Pojawienie się tego produktu na rynku stworzyło możliwość wyboru. Teraz nawierzchnię gruntową można wzmacniać nie tylko standardowymi sposobami, które zamykają naturalną przepuszczalność ziemi. Możemy zdecydować się na obojętną dla gleby kratownicę.

Dzięki szerokiej gamie kratek dostępnych na rynku klient bez problemu znajdzie model, który spełni jego oczekiwania i wymagania. Na różnego typu ścieżki i opaski dookoła domu odpowiednie będą kratki przeznaczone dla ruchu pieszych. Mocniejsze na podjazd do posiadłości lub na parking przy firmie. Najsolidniejsze modele stosowane są na parkingi użyteczności publicznej, w tym użytkowane przez samochody typu TIR i Straż Pożarna.
Dzięki temu, że możemy wybrać wysokość, wzór, a nawet kolor kratki trawnikowej, dopasujemy ją idealnie do nawierzchni i otoczenia. I tak, jeśli planujemy wjazd czy parking wypełnić ziemią i obsiać trawą, dobrze jest wybrać kratkę wyższą w kolorze zielonym. Niższa czarna kratka zaś lepiej będzie się prezentować wypełniona żwirkiem, grysem lub innym kruszywem. Przepuszczalna i ekologiczna kratka trawnikowa jest popularna w całej Europie. Znalazła ona zastosowanie na przykład na lotnisku Heathrow jako powierzchnia trawiasta, przeznaczona dla ruchu samochodów ciężkich (kratka Inovgreen). Nawierzchnie parkingowe przy stadionach w Gorzowie i nowym stadionie Legii również wykonane są z kratki trawnikowej (Inovgreen).

Zastosowanie kratki trawnikowej ma nie tylko aspekt ekologiczny, ale również ekonomiczny.
Choć modele z najlepszych materiałów recyklingowych to zwykle koszt większy niż przy barwionej kostce z masy betonowej, to już ułożenie samej kratki nie wymaga wyspecjalizowanego zespołu ani sprzętu w przypadku przydomowych inwestycji.
Jednak jeśli kratka układana jest w miejscach, gdzie ruch będzie cięższy i częsty, prace z wykonaniem solidnej podbudowy najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Fachowcy dokładnie określą grubość minimalnej podbudowy dla przewidywanego ruchu i terenu, na którym kratka jest planowana.
W przypadku nawierzchni biologicznie czynnych nie wymagany jest projekt drenażowy, a co za tym idzie nie musimy wykonywać całego systemu odprowadzenia wody gruntowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy również na konieczności opodatkowania naszej inwestycji z tytułu odprowadzenia wód gruntowych, jak ma to miejsce w przypadku zamknięcia inwestycji kostką czy jakąkolwiek inną nie przepuszczalną nawierzchnią.
Mówiąc o aspektach ekonomicznych, należałoby wspomnieć o transporcie towarów, stosowanych do wykonywania nawierzchni. Solidne a zarazem lekkie w porównaniu z betonową kostką czy kamieniem kratki trawnikowe to dużo niższy koszt przewozu. Średnio na paletę pakowane jest 60m² kratki, a przy pełnym załadunku dla samochodu z naczepą średnia ładowność to 1600m² . Przy dobrej organizacji pracy zarówno w przypadku przydomowych, jak i tych większych inwestycji, różnica ekonomiczna na korzyść kratek trawnikowych jest dość duża.
 
Możliwe zastosowania przepuszczalnych kratek trawnikowych:
• dom i ogród - podjazdy na podwórka
i do garaży, wiaty, ścieżki ogrodowe,
• drenaż ze żwirkiem lub grysem;
• przemysł - powierzchnie magazynowe, place pod kontenery, zajezdnie przy magazynach, drogi dojazdowe do magazynów i składów towarowych;
• użyteczność publiczna - parkingi dla samochodów osobowych i ciężarowych,
• drogi P/POŻ, lądowiska dla helikopterów, parkingi osiedlowe, ścieżki w parkach,
• umacnianie poboczy dróg i brzegów rzek, wzmacnianie nawierzchni przy torach tramwajowych;
• sport - hipodromy oraz place do jazdy konnej, dróżki na polach golfowych,
• pola namiotowe i strzelnice.
 
Montaż kratek:
• Wytyczyć kształt nawierzchni.
• Zdjąć wierzchnią warstwę podłoża.
• Nałożyć żwir 5/32 pod kątem 3st i zagęścić.
• Dla samochodów osobowych warstwa nośna od 20cm dla ciężarowych od 50cm.
• W zależności od potrzeby rozłożyć włókninę budowlaną.
• Na warstwie nośnej wysypać piasek/żwirek mniej więcej 2,5cm, równomiernie rozprowadzić i zagęścić.
• Kratki układać rzędami, łącząc zaczepami.
• Kratki wypełnić według uznania żwir/kamyk lub dla trawy - mieszanka piasku i humusu.

Więcej na www.coregravel.pl
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 5481 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Kwietnia 2012

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u