Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ścieżką do domu - rodzaje nawierzchni

11 Marca 2015
W słoneczne dni piękna, zielona murawa wokół naszego domu niewątpliwie zachęca do spacerów na bosaka. Gorzej, kiedy długo pada deszcz, i trawnik zamienia się w grzęzawisko. Poruszając się wtedy po naszym zabłoconym terytorium uświadamiamy sobie potrzebę utwardzenia szlaków, po których poruszamy się my lub nasze samochody.

Konieczność utwardzenia poszczególnych ścieżek czy tras nie wiąże się wcale z oszpeceniem przydomowego ogrodu. Czas betonowych, prostych chodników już dawno minął. Oferowane obecnie materiały nie tylko umożliwią wygodną komunikację w obrębię działki, ale mogą również stać się samoistną dekoracją, przełamującą monotonię trawnika.

Z czego układać nawierzchnie...
 
* Ścieżki kamienne
Naturalny kamień używany na ścieżki dostępny jest w różnych formach. Z bloków kamiennych produkuje się kostkę lub płyty. Kostki (wytwarzane z kamieni twardych, takich jak np. granit czy sjenit) mogą mieć powierzchnie gładką, uzyskaną poprzez szlifowanie albo nierówną, powstałą w wyniku łupania kamienia. Cała gama kolorów charakterystycznych dla naturalnych kamieni pozwala na tworzenie z bruku kamiennego wielobarwnych, pięknych wzorów. Kamienne płyty mogą być cięte, o regularnych kształtach czworokąta. Większą popularnością cieszą się jednak płyty łamane, o nieregularnych kształtach i różnych wielkościach. Do budowy kamiennych nawierzchni najczęściej wykorzystuje się kamienie twarde, trudno ścieralne, ale także te o mniejszej twardości, jak np. wapienie czy piaskowiec.

* Ścieżki betonowe
Absolutnie nie powinno kojarzyć się takich ścieżek z szarą, litą płytą wylaną z betonu. Co prawda możliwe jest w dalszym ciągu wykonywanie powierzchni monolitycznych, wykonywanych na miejscu budowy. Jednakże wykorzystany na taką nawierzchnię beton może być barwiony w masie, na jego powierzchni może być odciśnięty wzór do złudzenia imitujący np. mozaikę ułożoną z naturalnych kamieni.

Poza tym z betonu odlewa się płyty o różnych kształtach (tradycyjne czworokątne, okrągłe, imitujące łamane płyty kamienne). Coraz śmielsze formy pozwalają na odlewanie płyt w kształcie śmiesznych stópek, rybek, jaszczurek.
Największą popularnością cieszy się betonowa kostka. Dostępna w szerokiej gamie kształtów, od typowych geometrycznych, po nieregularnych, umożliwia układanie wszelkiego typu wzorów. Zastosowanie zaś betonu barwionego w masie pozwala tworzyć bardzo atrakcyjne, kolorowe mozaiki.

* Ścieżki ceramiczne
Wyroby ceramiczne używane do budowy ścieżek to przede wszystkim bruk klinkierowy. Jest on bardzo trwały, odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdza się zarówno na nawierzchniach przeznaczonych dla pieszych, jak i tych dla samochodów. Kolorystyka klinkieru zbliżona do barw ziemi doskonale komponuje się z naturalnym otoczeniem.

Oryginalnym rozwiązaniem może być też wykorzystanie ceramiki tradycyjnej. Tradycyjne cegły są kruche, nasiąkliwe, bardzo szybko trąca świeży, surowy wygląd. Paradoksalnie właśnie dzięki temu wpasowują się w klimat ogrodu. Ze względu jednak na niewielką odporność powinno się stosować je tylko na rzadko uczęszczane trakty.

* Ścieżki drewniane
Również drewno może być wykorzystane do ułożenia trwałej nawierzchni. Drewniane trakty wykonuje się z ociosanych bali, kołków. Bardzo popularnym rozwiązaniem okazało się też stosowanie starych podkładów kolejowych. Układając drewniana ścieżkę, pomiędzy poszczególnymi elementami należy zostawiać przerwy. Drewno jest materiałem pracującym, pod wpływem wilgoci pęcznieje. Zbyt ściśle połączone elementy mogą być wypychane z nawierzchni.

Niezbędne jest zabezpieczenie drewna środkami impregnującymi. Najskuteczniejszą metodą jest impregnacja ciśnieniowa.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu


Fot. CRH Klinkier
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2767 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u