Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Odnawianie drewnianego ogrodzenia na wiosnę

24 Kwietnia 2013
Sezon wiosenny to czas majsterkowania w ogrodzie. Wreszcie możemy sprawdzić, jak zima wpłynęła na drewniane elementy architektury. Prace renowacyjne dobrze zacząć od ogrodzenia, które jest wizytówką domu. Doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik, radzi, jak zabrać się do samodzielnego impregnowania drewna.

Renowację drewnianego ogrodzenia powinniśmy zacząć od przeprowadzenia diagnozy stanu desek i starej powłoki. Jeśli drewno miejscami wyblakło, a powłoka jest popękana lub złuszczona, trzeba ją zeszlifować. Przy niewielkich powierzchniach wystarczy przetarcie papierem ściernym o grubości 100-120. W przypadku, gdy ogrodzenie okala całe nasze podwórko, lepiej postawić na mechaniczną szlifierkę, bo płaszczyzna, którą trzeba wyczyścić jest bardzo duża – mówi Andrzej Wójcik. Na koniec pozbywamy się zaległych zanieczyszczeń: piasku czy pyłu, używając szczotki o sztywnym włosiu.

Impregnat techniczny w walce z biokorozją
Klimat w naszym kraju nie jest zbyt przyjazny dla drewnianego ogrodzenia. Wysokie i niskie temperatury, słońce i wilgoć sprawiają, że nieodpowiednio zabezpieczone drewno może szybko niszczeć. Dlatego tak ważne jest zastosowanie impregnatu technicznego. Dobry impregnat powinien pełnić trzy funkcje: chronić deskę przed grzybami domowymi, pleśniowymi i owadami żerującymi w drewnie. Na półce sklepowej szukajmy takich właśnie produktów.
Płot czy pergola zakupiona w sklepie budowlanym prawdopodobnie została już zabezpieczona przed biokorozją bardzo skuteczną metodą ciśnieniową - mówi Andrzej Wójcik. Taka deska będzie miała lekko zielonkawe zabarwienie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy rzeczywiście jest już chroniona, zapytajmy o to sprzedawcę przed zakupem.
Drewno zaimpregnowane ciśnieniowo, nie będzie wymagało malowania impregnatem technicznym.

Najczęstsze problemy - mech
Na zacienionych odcinkach płotu często pojawia się mech. Trzeba go usunąć za pomocą specjalnych środków. W żadnym wypadku nie należy zdrapywać mchu „na sucho”. Wtedy w powietrze wzbijają się zarodniki, których wdychanie jest bardzo niebezpieczne.
opracowanie: Altax


Impregnat ochronno-dekoracyjny – szybko i prosto
Do pomalowania ogrodzenia bardzo często jest polecany impregnat dekoracyjny. Ma on tę zaletę, że jest wydajny, prosty w nakładaniu, nie wymaga wiele wprawy i zazwyczaj jest dostępny w szerokiej gamie kolorów.
Zwróćmy uwagę, ile warstw preparatu należy położyć. Na rynku dostępne są produkty, wymagające nakładania tylko jednej, a nie dwóch czy trzech warstw preparatu. To szczególnie ważne, jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią, ponieważ oszczędza nasz czas – mówi Andrzej Wójcik.
Prace najlepiej zaplanować na popołudnie, kiedy dzień jest słoneczny i ciepły, temperatura waha się między 5 a 25 stopniami Celsjusza, a na drewnie nie ma rosy.   

Najczęstsze problemy - szary nalot
Jeśli na drewnie pojawił się szarawy nalot, oznacza to, że zostało ono zaatakowane przez grzyba. W takiej sytuacji najlepiej postawić na impregnat techniczny, który nie tylko uchroni nasze drewno przez rozwojem pleśni i grzybów w przyszłości, ale wyleczy też już zaatakowane drewno.
opracowanie: Altax

Pamiętajmy o stopniu oszlifowania drewna
Zwróćmy też uwagę, czy drewno jest oszlifowane, bo od tego w dużej mierze zależy, jakie środki najlepiej sprawdzą się do jego ochrony. Pergole, palisady czy płoty najczęściej stawiamy z drewna nieoszlifowanego, a to oznacza, że do malowania takiej powierzchni powinniśmy użyć produktu przeznaczonego do drewna ogrodowego.
Wynika to z faktu, że nieoszlifowane drewno ma odkryte kapilary, czyli otwory, którymi deska wchłania najwięcej wody. Produkt ochronno-dekoracyjny musi mieć zatem na tyle duże cząsteczki, by dobrze wypełnić kapilary. W ten sposób drewno jest chronione przed wchłanianiem wilgoci – tłumaczy Andrzej Wójcik.

www.facebook.com/znaturyrzeczyGaleria:
powrót


Odwiedzono: 2433 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 24 Kwietnia 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u