Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Automatyczna brama, czyli jak zapewnić sobie komfort na zimę

4 Listopada 2015
Poranne przymrozki, coraz niższa temperatura w ciągu dnia, opady śniegu to już kwestia miesiąca. Zanim na dobre rozpocznie się zima, warto pomyśleć o zapewnieniu sobie komfortowego wjazdu na posesję, bez potrzeby wysiadania z auta i ręcznego otwierania bramy wjazdowej czy też garażowej.

Zautomatyzowane bramy wjazdowe i garażowe są obecnie coraz powszechniej i zdecydowanie częściej stosowane niż pozostałe rozwiązania automatyki dla domu. Komfort, jaki zapewniają jesteśmy w stanie najbardziej docenić właśnie jesienią i zimą. Tomasz Koziarek, ekspert firmy Somfy radzi, jak w najprostszy sposób zautomatyzować bramę, na co zwracać uwagę przy doborze napędu i czy da się to zrobić samodzielnie bez konieczności zatrudniania specjalistycznej firmy.

1. Czy każdą bramę da się zautomatyzować?

- Tak, każdy rodzaj bramy można zautomatyzować - dotyczy to bram segmentowych, uchylnych z różnymi rodzajami mocowania, także skrzydłowych czy rolowanych, niezależnie od ich wielkości. W każdym wypadku należy jednak zadbać o dobór właściwego napędu do danego rodzaju bramy. Nie ma jednego napędu uniwersalnego do każdej bramy - zależnie od sposobu otwierania należy użyć innego napędu, a w przypadku nowoczesnych napędów należy właściwie ustawić też parametry danego napędu dostosowując go do właśnie do sposobu otwierania. Ponadto rodzaj napędu należy dostosować też do wielkości (ciężaru bramy). Napędy do bram jednostanowiskowych można instalować samodzielnie - odpowiednie zestawy można zakupić w marketach budowlanych.

2. Jak dobrać najlepszy napęd do bramy?

- Nie ma jednego "najlepszego" napędu do bramy. W zależności od sposobu otwierania bramy należy dobrać odpowiedni napęd. Dobrze  jest przewidzieć możliwość automatyzacji bramy już na etapie projektowania garażu i bramy garażowej - właściwe ich wykonanie z zachowaniem miejsca na dodanie siłowników elektrycznych, doprowadzenie zasilania elektrycznego, wyprowadzenie przewodów do przełączników - pozwoli na znaczące oszczędności  na etapie montażu napędu.

3. Jak rodzaj bramy wpływa na rodzaj napędu?

 - Rodzaj napędu należy dobrać właśnie do rodzaju bramy. Jeżeli  zdecydujemy się na bramę rolowaną (czyli montowaną analogicznie do rolety naokiennej) wówczas należy zamontować napęd rurowy - wewnątrz rury, na której zamontowano pancerz rolety. Montaż taki powinna wykonać wyspecjalizowana firma.

Z kolei bardziej popularne bramy uchylne i segmentowe można automatyzować samodzielnie. W takim przypadku brama jest podnoszona poprzez mechanizm łańcuchowy, mocowany w szynie lub rurze o długości nieco większej niż wysokość bramy. Wymaga to zachowania odpowiedniej ilości miejsca w garażu, gdyż po otwarciu brama musi ułożyć się poziomo pod sufitem garażu.

Podobnie montowane otwierane są bramy boczne, z tym że w takim przypadku - brama po otwarciu znajdzie się na ścianie bocznej garażu. Automatyzację takiej bramy powinna wykonać specjalistyczna firma, podobnie jak w przypadku bram skrzydłowych.


4. Jak najlepiej sterować bramą - jakie mamy dziś możliwości?

- Do sterowania bramą należy przewidzieć przełącznik (przynajmniej jeden) mocowany na ścianie garażu przy drzwiach wejściowych do mieszkania. Drugi przełącznik należy umieścić tak, aby skorzystanie z niego było przy wychodzeniu z garażu przez bramę (np. przy wyjmowaniu kosiarki bądź innego sprzętu przechowywanego w garażu).

Aktualnie wszystkie napędy do bram garażowych mają możliwość obsługi zdalnej - za pomocą pilotów radiowych, doczepianych zwykle do kluczyków (kart rozruchowych) w formie  breloczków. Instalując napęd do bramy garażowej i wjazdowej należy zadbać o to, aby możliwe było otwieranie ich tym samym pilotem. Jest to możliwe zawsze jeżeli decydujemy się na napędy tego samego producenta, np. Somfy w bramie garażowej i wjazdowej.

Ponadto można bramę  wyposażyć w moduły do otwieranie za pomocą sygnału GSM (odbiorniki wyposażane w standardowe karty SIM) lub poprzez internet (np. boxy TaHoma oferowane przez Somfy). Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie  jest godne polecenia, gdyż umożliwia ono w razie potrzeby otwarcie bądź zamknięcie bramy (wyposażonej w napęd dostarczany przez producenta automatyki domowej) przez osobę będącą daleko od domu (np. z samochodu - kiedy kierowca nie pamięta, czy zamknął bramę).  

Nowe rewolucyjne rozwiązanie, jakie niebawem zostanie wprowadzona na rynek przez Somfy będzie usługa geolokalizacji w automatyce bramowej. Dzięki tej opcji w naszym smartfonie możemy ustawić od 0 do 100 metrów odległość pomiędzy naszym smartfonem a bramą. Po zbliżeniu się na zdefiniowaną odległość nastąpi automatyczne otwarcie, zamknięcie bramy lub zostanie uruchomiony rozkaz dowolnego scenariusza w naszym inteligentnym domu. Np. podjeżdżamy pod bramę wjazdową, która otwiera się i zamyka, gdy już wjedziemy na posesję, zapalają się światła przed domem, otwiera nam się brama garażowa, deaktywuje się alarm i podnoszą się rolety zewnętrzne. Po wykonaniu zlecenia otrzymujemy potwierdzenie (informację zwrotną) o statusie zakończenia całego scenariusza na nasz smartfon.

Więcej na www.somfy.pl


Zobacz prezentację SomfyGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1315 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Listopada 2015

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u