Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ogrodzenie Zenturo chroni dziedzictwa UNESCO

14 Czerwca 2013
Maleńka Akwilea z wielką historią
Włoska Akwilea to magiczne miasto, łączące w sobie sztukę, historię, kulturę i duchowość. W sąsiedztwie pięknej romańskiej Bazyliki Matki Boskiej Wniebowziętej zlokalizowane są wykopaliska archeologiczne. Ze względu na swoją wartość historyczną i kulturalną oba obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Innowacyjne ogrodzenie wokół niezwykłej architektury
By podkreślić  urok miejsca i budowli, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo chronionego obiektu, ogrodzenie wykonano z innowacyjnych paneli Zenturo. Są to panele z drutów zgrzewanych naprzemiennie, co nadaje im wyjątkowej sztywności. Oczka paneli mają 3 rozmiary (100x100, 100x50 i 50x50 mm), dzięki czemu ogrodzenie ma bardzo reprezentacyjny i harmonijny wygląd. 130 paneli o wysokości 2 metrów zostało zamontowanych na stalowych profilowanych słupach Bekaclip przy pomocy obejm z tworzywa sztucznego. Całe ogrodzenie wykonano w eleganckim kolorze antracytu metalizowanego.

Największa na świecie mozaika
Najstarsze zachowane elementy Bazyliki Matki Boskiej Wniebowziętej pochodzą z IV w., podczas gdy obecny budynek kościoła wzniesiono na starożytnej części w XI wieku. W bazylice w Akwilei zachowała się największa na świecie mozaika wczesnochrześcijańska o powierzchni 760 m².  Zawiera ona liczne symboliczne odniesienia do wartości chrześcijańskich. Jednym z powszechniej znanych motywów jest mozaika ukazująca langustę odpoczywającą na palmie. Wizerunek ten wyjaśniał katechumenom charakter wtajemniczenia chrześcijańskiego – wskazywał na zupełną przemianę chrześcijanina, który dzięki wierze może wyjść z ciemności i cieszyć się światłem świętości, wykonując przy tym uczynki niespotykane w naturze.

Sławne wykopaliska na liście UNESCO
Na terenie wykopalisk w południowej części miasta znaleziono pozostałości wybrukowanej nawierzchni otoczonej podwójnym rzędem czworokątnych podstaw filarów, które służyły jako wsparcie dla drewnianego dachu. Znajdują się tu również pozostałości drugiego otwartego terenu. Są to prawdopodobnie dwa rynki pochodzące z czasów późnego imperium. Na południe od budynku można rozpoznać długi fragment muru ogrodzeniowego miasta rzymskiego, z podstawą czworokątnej wieży i prawdopodobne ślady chodnika. Na murach, podobnie jak na budowlach rynku, zachowały się elementy architektoniczne z poprzednich epok. Świadectwem pochodzenia z czasów starożytnych jest honorowy wpis senatora Tito Cesernio Stazio Quinzio Macedone, pochodzący z II w. p.n.e.

Więcej o ogrodzeniu Zenturo na www.ogradzamy.pl

Zobacz prezentację BetafenceGaleria:

powrót


Odwiedzono: 2270 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 14 Czerwca 2013

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u