Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Szlachetna ochrona drewna

6 Maja 2016
Drewniane meble oraz inne wykonane z tego materiału elementy dodają blasku i tworzą niepowtarzalny klimat zarówno wokół domu, jak i w jego wnętrzu. Wykonane ze szlachetnego budulca, jakim jest drewno meble, tarasy czy balustrady wymagają odpowiedniej ochrony przed upływem czasu i działaniem czynników atmosferycznych. Zapewnia ją olejowanie.

Do pielęgnacji i ochrony drewna użytkowanego wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń można wybrać różnorodne artykuły. W ostatnim czasie ich rynek znacznie się rozwinął. Są wśród nich m.in. impregnaty – penetrujące drewnianą strukturę, lakierobejce – łączące w sobie cechy bejcy i lakieru czy wreszcie lazury - z jednej strony tworzące trwałą powłokę ochronną, a z drugiej wnikające głęboko w materiał. Wartym uwagi produktem, który zawiera naturalne składniki pielęgnujące jest olej. To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które sprawdza się przy różnych gatunkach drewna.

Dlaczego olej?

Olej uwydatnia kolor drewna i pozwala na wydobycie rysunku jego słojów. Wyrób ten głęboko wnika w drewnianą strukturę, pozwalając jednocześnie na jej swobodne „oddychanie”. Dobrze sprawdzi się więc na powierzchniach narażonych na działanie wilgoci, takich jak przydomowy taras czy meble w ogrodzie. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że olejowaną powierzchnię można naprawiać miejscowo, bez konieczności wymiany całej jej warstwy.

Oleje często zawierają dodatek szlachetnych wosków, które posiadają właściwości pielęgnacyjne i korzystnie wpływają na trwałość powłoki. Jako przykład może tu posłużyć Olej do drewna VIDARON, wykorzystujący wosk Carnauba pozyskiwany z liści palmy Copernicia cerifera, rosnącej w Brazylii. Produkt chroni drewno przed działaniem warunków atmosferycznych, ogranicza pękanie i zabrudzenie drewnianej powierzchni. Dzięki jego zastosowaniu, uzyskamy eleganckie, jedwabisto półmatowe wykończenie. Istotną zaletą oleju jest także jego uniwersalność - można go stosować zarówno do drewna europejskiego, jak i egzotycznego. Takiej możliwości często nie dają natomiast lakierobejce, impregnaty czy lazury.

Przy wszystkich swoich atutach olej, jak każdy inny produkt, ma też pewne ograniczenia. Pokryte nim powierzchnie wymagają nieco bardziej starannej pielęgnacji niż ma to miejsce w przypadku innych wyrobów. Częściej powinniśmy przeprowadzać również renowację olejowanego podłoża. Olej potrafi się jednak „odwdzięczyć”, tworząc na drewnie szlachetne, naturalne wykończenie, przyjemne nie tylko w odbiorze wizualnym, lecz także w dotyku. Jak zatem olejować drewno?

Olejowanie czas zacząć!

Olejowanie przeprowadzamy w korzystnych warunkach pogodowych – w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C, przy braku opadów atmosferycznych. Przeznaczone do olejowania elementy powinny być wysezonowane, suche, oczyszczone, gładkie i wolne od zanieczyszczeń. – Jeśli drewno jest zażywiczone, przemywamy je benzyną ekstrakcyjną i suszymy. Drewno egzotyczne należy przemyć powierzchniowo szybko odparowującym rozpuszczalnikiem, np. acetonem – radzi Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Zadbajmy również o przeszlifowanie powierzchni wzdłuż usłojenia papierem ściernym o gradacji ok. 120-200 oraz jej zapolerowanie, co poprawi właściwości aplikacyjne oleju. Gdy dokonujemy renowacji drewna, trzeba z niego wcześniej usunąć stare powłoki farb lub lakierów – dodaje ekspert.

Kolejny krok to przygotowanie oleju do aplikacji - dokładnie mieszamy go w celu uzyskania jednorodnej konsystencji i barwy. Mieszanie powtarzamy również w czasie nakładania produktu. Trzeba pamiętać, że oleju nie należy rozcieńczać, chyba, że producent zaleca inaczej. Olejowanie przeprowadzamy pędzlem lub gąbką, w minimum 2 warstwach, w odstępach od 6 do 12 godzin. – Przy aplikacji, w sposób ciągły uzupełniamy miejsca,  w których olej wsiąknął. Po około 15-20 minutach od nałożenie każdej warstwy usuwamy nadmiar oleju przy pomocy bawełnianej szmatki lub papierowego ręcznika - tłumaczy Dariusz Wróbel.

Całkowitym efektem olejowania będziemy mogli się cieszyć po upływie 7 dni, gdy powierzchnia uzyska pełnię swoich właściwości. Aby zachować estetykę i trwałość drewnianych elementów, najlepiej przeprowadzać ich renowację co najmniej dwa razy w roku, w zależności od stopnia zużycia. Wystarczy wówczas nałożenie kolejnej, cienkiej warstwy wyrobu. Wygląd zaolejowanych, drewnianych mebli czy tarasu możemy dopasować do swoich oczekiwań – dla przykładu Olej do drewna VIDARON jest dostępny w wersji bezbarwnej oraz czterech gotowych kolorach.

Efektem dobrze przeprowadzonego olejowania jest piękne, naturalne wykończenie drewna i jego zabezpieczenie. Rozwiązanie to można z powodzeniem stosować do drewnianych elementów użytkowanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Emanujące naturalnym ciepłem i szlachetnym blaskiem przedmioty pokryte olejem będą ozdobą każdego wnętrza i ogrodu.

Więcej informacji znajdziesz na www.vidaron.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1888 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 6 Maja 2016

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u