Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Drzwi zewnętrzne - budowa

5 Marca 2015
Drzwi wejściowe niewątpliwie mogą uchodzić za wizytówkę domu. O ile wnętrze naszego mieszkania jest ukryte przed wzrokiem niepowołanych osób, to drzwi są elementem widocznym dla każdego przechodnia i praktycznie każdy może na ich podstawie oceniać nasz gust. Dlatego wybierając drzwi, bardzo często kierujemy się ich wyglądem. Estetyka jest bardzo ważna, jednak zdecydowanie nie powinna być jedynym kryterium branym pod uwagę w trakcie zakupu. Przede wszystkim drzwi wejściowe powinny stanowić zaporę, która chroni dom przed złodziejem i odgradza od czynników zewnętrznych.

W naszym artykule postaramy się zasugerować Państwu, na jakie elementy należy zwracać uwagę przy wyborze drzwi oraz przedstawimy podstawowe prawa i normy, jakie drzwi powinny spełniać. Natomiast w przeglądzie zaprezentujemy Państwu szeroką ofertę drzwi zewnętrznych zwykłych oraz antywłamaniowych, dostępnych na polskim rynku.

Budowa drzwi

Na każde drzwi składa się zespół dwóch elementów: ościeżnica oraz skrzydło. Nieodzownym elementem są także okucia.

Ościeżnicę wykonuje się z drewna, sklejki, płyt MDF, blachy stalowej lub aluminium. Ważne jest odpowiednie dobranie ościeżnicy do drzwi, np. drzwi antywłamaniowe powinno osadzać się tylko na ościeżnicach stalowych, ponieważ są one najtrwalsze.

Skrzydło drzwi to konstrukcja ramowa, najczęściej wypełniona materiałami termoizolacyjnymi, obłożona obustronnie płytami lub płycinami.

Rama drzwi może być wykonana z drewna lub z profili komorowych wykonanych z metalu lub tworzyw sztucznych. Wypełniana jest ona materiałami, które zapewniają izolację termiczną i akustyczną, np. wełną mineralną, styropianem, panelami izolacyjnymi czy pianką poliuretanową. Płyty lub płyciny (tzw. poszycie), którymi okładane jest skrzydło, mogą być metalowe, wiórowe, pilśniowe, z PDF lub MDF, drewna, tworzyw sztucznych czy włókna szklanego. W zależności od materiału, z jakiego wykonane jest poszycie, może ono być wykończone poprzez lakierowanie, fornirowanie, pokrywanie folią, laminatem lub okleiną. Płyty PCW mogą być również barwione w masie. Taka różnorodność wykończeń pozwala na uzyskanie drzwi praktycznie w każdym kolorze, a także o zróżnicowanych fakturach.

Ozdobić drzwi mogą także tłoczenia czy kasetony i listwy. Dodatkowym elementem dekorującym są też wszelkiego typu przeszklenia. Kolorowe, witrażowe czy ornamentowe szyby nie tylko upiększają, ale pozwalają też doświetlać wnętrza. Ciekawym elementem zdobniczym są także naświetla - szyby umieszczane obok lub ponad skrzydłem.

Wymiary drzwi

Polskie normy przewidują, że drzwi wejściowe muszą mieć co najmniej 0,9 m szerokości w świetle. W przypadku zastosowania drzwi dwuskrzydłowych, skrzydło zasadnicze musi mieć co najmniej 0,9 m, natomiast szerokość drugiego skrzydła jest dowolna. Wysokość drzwi powinna wynosić minimum 2 m. W przypadku drzwi antywłamaniowych, warto zdecydować się na zakup drzwi wyposażonych w dolnej części w regulowane kasetony, które umożliwiają regulację wysokości nawet do 3 cm

>> Przeczytaj dalszą część artykułu

Fot. Dormet
Pomysł na dom
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2509 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 5 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u