Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Technologia, która odmieni Twoją elewację

4 Marca 2015
Ludzkość zna wiele historii, gdzie o genialnym odkryciu naukowym czy powstaniu przełomowego wynalazku, oprócz ciężkiej pracy, zadecydowały szczęście i przypadek. Legenda głosi, że Isaac Newton uświadomił sobie istnienie grawitacji, gdy na jego głowę spadło jabłko. Z kolei hodując  w swoim laboratorium bakterie, Alexander Fleming zrządzeniem losu odkrył penicylinę. Podobnie było, gdy Roy Plunkett wynalazł substancję, która na zawsze zmieniła świat. Jest nią Teflon®, wykorzystywany m.in. w tynkach i farbach FOVEO TECH.

W 1938 roku amerykański chemik, Roy Plunkett podczas jednego ze swoich eksperymentów odkrył, że w wyniku zamarznięcia próbki badanego gazu, powstała substancja o niezwykłych właściwościach – bardzo dużej śliskości oraz odporności na działanie wysokich temperatur i środków chemicznych. Tak narodził się nowy polimer, który w 1945 roku zarejestrowano pod powszechnie rozpoznawanym znakiem towarowym – Teflon®. Bardzo szybko zaczął on robić coraz większą karierę, trwającą nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Od przemysłu wojskowego po ubrania

Początkowo syntetyczny fluoropolimer używany był jedynie przez wojsko. Jednak wraz z upływem lat, naukowcy znajdowali dla niego coraz nowsze zastosowania, m.in. w przemyśle, w tym – od 1961 roku – również kosmicznym. Wykorzystywany był, m.in. przy projekcie Apollo. Prawdziwy rozkwit popularności Teflon® przypadł na koniec lat pięćdziesiątych i początek sześćdziesiątych. To właśnie wtedy posłużono się jego właściwościami, aby stworzyć naczynia kuchenne z nieskazitelnie gładką, nieprzywierającą powierzchnią. Był to prawdziwy strzał w dziesiątkę, który sprawił, że praktyczna substancja w końcu trafiła „pod strzechy”. Dziś wielu z nas trudno jest wyobrazić sobie życie bez tego niezwykłego polimeru, tym bardziej, że jego zastosowanie nie kończy się na garnkach i patelniach. W kuchni możemy go znaleźć również w drobnym sprzęcie AGD, np. elektrycznych grillach czy blaszkach do pieczenia. Powłoki z Teflon® doszukamy się także w odzieży oraz tkaninach użytkowych i technicznych. Tworzy ona niewidzialną barierę wokół włókien, chroniącą je przed powstawaniem plam. Co ważne, nie zmienia miękkości czy koloru materiału. Odkrytą niemal osiemdziesiąt lat temu substancję, znajdziemy nawet w soczewkach okularowych, w których zapewnia ona czystość i ostrość widzenia. NA TEMAT 

Kolorystyczne inspiracje dla Twojej fasady

Estetyczna dekoracja elewacjiNiezwykły dodatek dla budownictwa

Mimo szerokiego spektrum zastosowań Teflon®, wciąż nie ustawano w poszukiwaniu nowych możliwości jego wykorzystania. Przełomem podobnym do tego, jakim było jego użycie do pokrywania naczyń kuchennych, stało się wzbogacenie zawierającego mery fluorowęglowe Teflon® o atomy wodoru. Nadały one polimerowi stan płynny. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie go, jako wartościowego dodatku do wysokiej jakości farb, impregnatów i tynków. W Polsce technologię tę już od kilku lat z powodzeniem wykorzystuje Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA. Obecny w produktach FOVEO TECH Teflon® surface protector jest dodatkiem o niezwykłej kombinacji chemicznych i fizycznych właściwości, które wynikają z jego specyficznej budowy. Cząsteczki Teflon® koncentrują się na powierzchni utworzonej w trakcie malowania czy nakładania tynku powłoki i obniżają jej napięcie powierzchniowe. W efekcie  w mniejszym stopniu przyciąga ona zanieczyszczenia. Skutecznie redukuje to możliwość trwałego związania brudu z podłożem. Dodatkowo, warstwa dekoracyjna jest też znacznie trwalsza i bardziej odporna na wnikanie wilgoci. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku tynków czy farb zewnętrznych. Dzięki dodatkowi Teflon®, woda deszczowa lub śnieg swobodnie spływają z powierzchni elewacji, nie niszcząc ich.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu
 
Więcej przeczytasz na www.foveotech.plGaleria:powrót


Odwiedzono: 2242 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u